Gençler

Çocuklarda Şarkı Söylemenin Faydaları

Şarkı söylemek güzel bir aktivitedir. Çocuğunuzun şarkı söylemesini dinlemek muhtemelen duyacağınız en güzel şeylerden biridir. Erken çocukluk döneminde şarkı söylemenin birçok faydası vardır. Onlara başlangıçta doğru eğitimi vermek onları uzun vadede bir yere götürebilir. Şarkı söylemeyi öğrenmek için en iyi zaman genç yaştadır. Öyleyse devam edin ve çocuğunuzu güzel müzik dünyasıyla tanıştırın!

İçindekiler

Şarkı Söylemek Çocuklara Nasıl Fayda Sağlar

Şarkı söylemenin eğlenceli bir aktivite olmasının yanı sıra birçok faydası da vardır. İşte çocuklara şarkı söylemeyi öğretmenin birkaç faydası:

1. Beyni Geliştirmeye Yardımcı Olur

Şarkı söylemek, beyninizin farklı bölümlerinin çalışmasını sağlayan bir faaliyettir. Bu aktivitenin ince motor davranış, görsel imgeleme, dil ve duygular üzerinde etkisi vardır. Buna ek olarak şarkı sözlerini hatırlamayı, şarkıyı okumayı ve şarkının ne zaman başlayacağını bilmeyi içerir. Bütün bunlar bir çocuğun konsantrasyon becerilerini geliştirir. Şarkı söylemenin çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını da geliştirdiği kanıtlanmıştır. Dahası, bilimsel çalışmalar, şarkı söylemenin beynin esnekliğini veya adı verilen nöroplastisiteyi geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Zihnin yeni şeyler öğrenme yeteneğini ifade eder. Şarkı söylemek de tedavi edici olabilir, bu nedenle çocuğunuzun stresini atmasının en iyi yolu, çok ihtiyaç duyulan bazı şarkı söyleme aktivitelerine katılmaktır.

2. İletişim Becerilerini Geliştirir

Küçük çocuğunuz konuşmadan önce şarkı söylerse şaşırmayın. Müzik akılda kalıcı olduğu için şarkı söylemek konuşmaktan çok daha kolaydır. Bu aktivitenin iletişim becerilerini geliştirmede de faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Çocuklar şarkı söyleyerek kelimeleri ve sesleri bir cümle oluşturmak için nasıl dizeceklerini öğrenirler. Kendilerini nasıl ifade edeceklerini de öğrenirler. Duygularını ve duygularını ifade etmenin yanı sıra, iletişimin hayati bir parçasını oluşturan çevrelerindeki insanları da dinlemeyi öğrenirler ve farklı müzik ritimleri ve sesleri dinlemek tam da bunu yapabilir. Ayrıca şarkı söylemeden önce müziği, perdeyi ve tonları dinlemeniz gerekir. Bununla birlikte çocuğun dinleme kapasitesi ve yeteneği artar.

  Çocuklar İçin Kış Temalı Kar Tanesi Boyama Sanatı

3. Solunum ve Kalp İşleyişini İyileştirir

Şarkı söylemenin aslında anaerobik egzersiz olduğunu biliyor muydunuz? Bu, kardiyovasküler sistemin gelişmesine katkıda bulunduğu anlamına gelir. Şarkı söylemek, kanın oksijenlenmesinden sonra her aerobik egzersizde olduğu gibi, uyanıklık ve konsantrasyon düzeyini artırmaya yardımcı olur. Solunum sistemleri için şarkı söylemek, sırayla çeşitli solunum mekanizmalarına yardımcı olan ve onu güçlendiren torasik aktiviteyi iyileştirir. Ayrıca üst vücuttaki birçok kas da çalıştırılır. Son olarak, çok daha iyi bir hava akışı olduğu için şarkı söylemek üst solunum yolundaki bakterilerin büyümesini azaltabilir. Şarkı söylemek de stresi azaltmanın harika bir yoludur.

4. Bilişsel Süreçleri İyileştirir

Biliş, düşünme süreçlerini ifade eder. Şarkı söylemek, çocuğunuzun şarkı söylediğinde olduğu gibi, çocuğunuzun bilişsel süreçlerini olumlu yönde etkileyebilir, sürekli olarak hangi notaları ne zaman söyleyeceğini ve bu etkinlikle birlikte gelen çeşitli müzikal sesleri düşünür. Parça tanıdık bir parça olduğunda, çocuğunuz yine şarkının nerede duyulduğu, sözler ve onunla ilişkili dans adımları gibi birçok şeyi düşünüyor. Düşünmek de beynin zihinsel süreçlerine ve gelişimine yardımcı olur.

5. Kendine Güveni Arttırmaya Yardımcı Olur

Bazen yeni bir şarkı öğrenmek, ihtiyacınız olan tüm terapidir. Bir çocuk için şarkı söyleyebildiğini bilmek çocuğa bir memnuniyet ve gurur duygusu aşılayabilir. Ayrıca şarkı söylemek bir yetenektir. Çocuğunuz şarkı söyleyebildiğini bildiğinde, özgüveninde bir artış olur.

Çocuğunuzun Şarkı Söylemeyi Öğrenmesini Sağlamanın Yolları

Çocuğunuzun şarkı söylemeyi öğrenmesini sağlamanın yollarından bazıları şunlardır:

1. Temelleri öğretmek

Temelden başlamak, her şeyin ilk adımı olduğu için her zaman yardımcı olur. Birkaç kısa ama akılda kalıcı şarkı söyleyin veya birkaç kelimeden oluşan bir müzik çalın. Çocuğunuzla çalışmaya başlamadan önce esnemesini sağlayın. Bu tuhaf gelebilir ama bunun bir açıklaması var. Şarkı söylemeden önce esnemek, egzersiz yapmadan önce ısınma gibidir. Boğazı açarak şarkı söylerken zorlanmamanızı sağlar. Bundan sonra çocuğunuzla birkaç nefes egzersizi yapın. Bu, solunum yolunu temizler ve solunumun düzenlenmesine yardımcı olur. Bunu yayınla, kısa şarkılar söylemeye başla.

  Çocuklar İçin Sevgililer Aşk Tanrısı Ok

2. Öğrenim ücreti

Şarkı kursları sunan birkaç şarkı dersi ve eğitim merkezi vardır. Bu mevcut değilse, şarkı söylemek hemen hemen her okulun müfredat dışı faaliyetinin bir parçasıdır, bu nedenle çocuğunuzun da aynı programa kaydolmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz şarkı söylemeye olağanüstü bir ilgi gösteriyorsa, çocuğunuza doğru şekilde rehberlik etmesi için bir ses veya koro eğitmeni bile tutabilirsiniz. Bu günlerde, birkaç online kurs ve program da mevcut, bu yüzden buna da bakabilirsiniz. Çocuğunuzun bir grup korosuna katılmasına da izin verebilirsiniz.

3. Aktiviteler ve Oyunlar

Şarkı söylemeyi çocuğunuzun eğleneceği bir oyunun veya aktivitenin bir parçası haline getirerek çocuğunuzun rutinine dahil edebilirsiniz. Çocuğun yaptığınız müzikal sesleri tekrar etmesini içeren bir oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca her hafta çocuğunuzun öğrenebileceği bir şarkı da seçebilirsiniz. Bunu daha eğlenceli hale getirmek için çocuğunuzun arkadaşlarını arayın ve bunu bir grup etkinliği yapın.

Şarkı söylemek harika bir aktivitedir. Aslında bir faaliyetten daha fazlasıdır; bu bir sanat biçimidir. Çocuğunuza da aynı şeyi öğreterek bu sanatı yaşatmaya devam edin! Şarkı söylemeyi çocuğunuzun günlük yaşamına dahil ettiğinizden emin olun. Uzun vadede bunun için size teşekkür edecek.

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin Harika ve Etkileşimli Müzik Oyunları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu