Gençler

Çocuğunuz İçin En İyi Filmleri Seçmek

Çocuğunuz için uygun filmleri seçme konusunda nasıl gidiyorsunuz? Eski ve yeni filmleri incelerken bakmanız gereken bazı ipuçları. Bir filmin çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığını öğrenmek için buradaki yönergeleri kullanın.

Çoğu çocuk filmlerden zevk alır. Fakat tek başlarına içeriği açısından bir filmi yargılayamazlar. Ebeveynlerin çocuklarına yaşlarına uygun filmleri izlemeleri için rehberlik etmeleri gerekir. Bir DVD mağazasında bir çocuk bölümüne gitmek ya da sadece film afişlerinde ebeveyn rehberliği işaretleri aramak, çocuğunuz için film seçmenin ideal yolu olmayabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun izlemek isteyebileceği şeyler ve aslında onun için uygun olan iki farklı şey olabilir.
Çocuklar için film seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Şiddet sahneleri yok
 • Çocuğunuzu rahatsız edebilecek sahneleri yok
 • Çıplaklık ve cinselliğe atıfta bulunmazlar
 • Küfürlü ve ‘renkli’ dilleri yok
 • Kısıtlanmış madde bağımlılığı/kullanımı ile ilgili sahneler içermezler – Genel olarak bazı filmler bir çocuğun izlemesi için uygun olabilir. Fakat birkaç sahne onları rahatsız edebilir. Yaşını göz önünde bulundurarak bunları çocukla önceden tartışarak, çocuğunuzun film izlemesine izin verebilirsiniz.

Çocuğunuzun rahatsız olduğunu hissederseniz veya filmi izledikten sonra soruları olursa, oturup filmin sahnelerini ve bölümlerini tartışın ki rahatlatabilsin.

En İyi Çocuk Filmlerini Seçmek: Adım Adım

 • İncelemeleri okuyun: İncelemeler, PG (ebeveyn rehberliği) olarak derecelendirilen ve şiddet, dil ve şehvetli sahneler içeren filmleri belirlemenize yardımcı olabilir. Mesela PG-13, 13 yaşın altındaki çocuklar için uygun olmayabilir.
 • Çocuk filmlerini derecelendiren web sitelerine dikkat edin. İnternette gezinin ve web sitelerindeki çocuk hareketlerinin derecelendirmelerini kontrol edin. Anneler tarafından derecelendirilen web sitelerine göz atın. İnternete erişiminiz yoksa diye etrafınızdaki diğer ebeveynlere sorun. Söz konusu film ve çocuklarının yakın geçmişte hangi filmleri izlediklerini araştırın ve ardından çocuklarınıza aynı filmleri göstermek isteyip istemediğinize karar verin. Bir ebeveynin bakış açısı her zaman yardımcı olur.
 • Filmlerin önizlemelerini izleyin: Bir filmin tamamı boyunca ne bekleyeceğinize dair fikir edinebilirsiniz. Ayrıca filmi okuduğunuz kitapla karşılaştırmak, önizlemeyi izledikten sonra filmden ne bekleyeceğiniz konusunda size bir fikir verecektir.
 • Filmi çocuklarınıza göstermeden önce kendiniz izleyin: Bu, filmin çocuğunuzun izlemesi için uygun olup olmadığına karar vermenin mümkün olan en iyi yoludur.
 • İçgüdülerinizle hareket edin: Çocuğunuzun duygusal olarak film izlemeye hazır olup olmaması, çocuğunuzun kişiliğini ve duygusal gelişimini çok fazla anlamayı da beraberinde getirir. Bunu yalnızca bir ebeveyn çözebilir ve temel içgüdüsel his konusunda emin olabilir.
 •   Çocuklar İçin Benzersiz Sevgililer Günü El Sanatları ve Fikirleri

  Bir film seçerken, bir çocuğun zihninin sürekli geliştiğini unutmayın. Bu fırsatı, ona iyi müzik, sahne ve biraz öğrenme ve ahlaki değerlere sahip iyi bir film göstermek için kullanın. Bir çocuk bir film izledikten sonra yeni bir şeyler öğrenmeli ve filmlere akılsız bir eğlence kaynağı olarak bakmamalıdır.

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu