Çocuklar

Çocuklar İçin Kavanozda Bulut Deneyi

Bulutlar çocuklar için büyülüdür. Onlar sadece gökyüzünde gezinen büyük tüy yumaklarıdır ve çocuklar nasıl oluştuklarını bilmiyorlar. Böylece hayal güçlerinin çılgına dönmesine izin verdiler ve bu onlar için yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı. Fakat ya size evinizin konforunda, bir şişede bir bulut oluşturmanın mümkün olduğunu söylesek? Bulutların oluşumu temel bilimi içerir ve bu bilim, çocuklarınızın eğlenmesi ve onlardan öğrenmesi için sınıfta kopyalanabilir. Bazı malzemelerle bir araya getirebileceğiniz bir kavanoz bilim fuarı projesinde bulut hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Kavanozda Bulut Nasıl Yapılır

Kavanozda bulut yapmak kulağa kara büyü gibi gelebilir. Bunu yaparken sizi izleyen ve havadan bir bulut oluşturan çocuklar için kesinlikle sihir ama arkasındaki bilim bile ilginç. Bunu nasıl bir araya getirebileceğinizi ve ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri öğrenmek için makalemizi okuyun.

Araç ve Gereçler

Evinize yakın çoğu mağazada bulabileceğiniz bazı temel malzemeler, oturma odanızda bir bulutu kırbaçlamanıza yardımcı olabilir. Bunlardan bazıları

 • Bir cam kavanoz veya başka herhangi bir kavanoz
 • 1 su bardağı kaynar su
 • Gıda boyası, ideal olarak mavi
 • Saç spreyi
 • Birkaç küp buz

Nasıl yapılır?

 • Kaynayan sıcak suyu kullanın ve cam kavanoza veya evde bulunan herhangi bir kavanozun içine dökün.
 • Gökyüzü görünümü ile su sağladığı için gıda boyasını koymayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bulut ve su arasında ayrım yapmaya yardımcı olur.
 • Saç spreyini alın ve hızlıca kavanozun içine püskürtün.
 • Püskürtmeden hemen sonra kavanozu kapakla kapatın. Bu hızlı bir şekilde yapılmalıdır, bu yüzden kapağı elinizin altında tutun.
 • Buz küplerini kavanoz kapalıyken kapağın üstüne yerleştirin.
 • Kavanozun tepesini dikkatlice gözlemlerseniz, oluşmaya başlayan bir bulut göreceksiniz.
 • Oluştuğunu gördükten sonra kapağı çevirerek çıkarın ve bulutun kavanozdan dışarı çıktığını görmek için çıkarın.
  Yeni Yürümeye başlayan Çocuklar İçin Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları

Yazılı talimatların yeterince açık olmadığını düşünüyorsanız, size yardımcı olacak bir video sunumumuz da var. Nasıl yapılacağına dair videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Kavanozda Bulut Etkinliği – Bunun Arkasındaki Bilimi Anlamak

 • Saç spreyi aktivitesi olan bir kavanozdaki bulut, uygulaması çok basit olduğu için çocuklar tarafından sevilir. Fakat onlara bu deneyin nasıl çalıştığının arkasındaki bilimi açıklayarak bu deneyi çocuklar için bir öğrenme fırsatına dönüştürebilirsiniz. Dünya yüzeyindeki su ısıtıldığında ve buharlaştığında bulutlar oluşur. Bu durum maddenin sıvıdan gaza dönüştüğü yerdir, atmosferi yükseltir ve düşük sıcaklıklardan dolayı soğur. Bu durum havadaki mikroskobik parçacıklara yoğunlaşmasına veya gazdan sıvı forma geçmesine neden olur.
 • Deneyde, kavanozun içine sıcak su döküldüğünde, ısı kavanozun içindeki havanın ısınmasına neden olur. Isı nedeniyle içerideki suyun bir kısmı buharlaşarak havaya karıştı. Bu durum kavanozda su buharına ve yükselmesine neden oldu. Buhar kavanozun tepesine ulaştığında, buz ve sıcaklıktaki değişiklik nedeniyle soğumaya başladı. Buhar daha sonra soğutuldu ve saç spreyi parçacıkları üzerinde yoğunlaştı. Kavanozun içinde bir bulut oluşumuna neden olan şey budur.
 • Kavanozun içine dikkatlice bakmalısınız, çünkü bulut oluşurken, kavanozun içinde girdaplar oluşturduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, yükselen sıcak havanın alçalan ve konveksiyon akımı olarak bilinen soğuk hava ile karışmasıdır. Bu deney, uygulanması kolay olmasına rağmen, çocuklara sadece eğlenceli bir aktivite sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onlara eğlenceli bir şekilde bilgi sağlar ve geri kalan günlerinde hatırlamalarına yardımcı olur. Eğlence unsurunu dahil etmek, çocukların ilgisini çekmenin ve büyük bir ilgiyle öğrenmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Geleneksel sınıf yöntemleri onlar için sıkıcı olabilir ve bu nedenle bir deney yapmak ve onlara işlerin nasıl yürüdüğünü göstermek harika bir motivasyon kaynağıdır.
 • Çocukların paylaştıkları ilişkiyi ve bir bulut oluşturmak için her ikisinin de nasıl gerekli olduğunu anlamalarını sağlamak için sıcak ve soğuk su arasında geçiş yapmayı da seçebilirsiniz. İdeal olarak, bu deneyi çocuklara biraz daha karanlık bir yerde göstermek istersiniz, böylece bulutun kavanozu oluşturup kaçtığını görebilirler.
 • Çocuklar çok meraklıdır ve kullanılan öğrenme yönteminin canlandırıcı olup olmadığını ve ilgilerini artırıp artırmadığını öğrenmek isterler. Çocuğunuzun merakını ve heyecanını korumak için sınıfta veya evde öğrenmenin eğlenceli yollarını eklediğinizden emin olun. Umarız bu deneyden bir şeyler öğrenmişsinizdir ve gerçekten çocuklarınızın onu sevmesini umuyoruz!
  Çocuklar İçin Düşünme Becerilerini Arttıracak En İyi Bilmece

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin Bilim Deneyleri
Çocuklar İçin Mıknatıs Deneyleri ve Aktiviteleri
Çocuklar İçin Yürüyüş Gökkuşağı Su Deneyi

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu