Çocuklar

İyi Davranışı Teşvik Etmek

Çocuğunuzda istediğiniz davranışı teşvik etmek için bu yolları deneyin.


 1. Çocuklar sizin gibi yapar. Çocuğunuz dünyada nasıl davranacağınıza dair ipuçları almak için sizi izliyor. Siz onun rol modelisiniz, bu yüzden ona rehberlik etmek için kendi davranışınızı kullanın. Yaptığınız şey genellikle söylediklerinizden çok daha önemlidir. Çocuğunuzun “lütfen” demesini istiyorsanız, kendiniz söyleyin. Çocuğunuzun sesini yükseltmesini istemiyorsanız, sessiz ve nazikçe konuşun.
 2. Çocuğunuza nasıl hissettiğinizi gösterin. Ona dürüstçe davranışının seni nasıl etkilediğini söyle. Bu onun kendi duygularını bir ayna gibi görmesine yardımcı olacaktır. Buna empati denir. Üç yaşına gelindiğinde, çocuklar gerçek empati gösterebilirler. Yani “üzülüyorum çünkü telefonda konuşamayacağım kadar çok gürültü var” diyebilirsiniz. Cümleye “Ben” ile başladığınızda, çocuğunuza olayları sizin bakış açınızdan görme şansı verir.
 3. Onu “iyi” olarak yakala. Bu, çocuğunuzun istediğiniz gibi davrandığı zaman ona bazı olumlu geri bildirimler verebileceğiniz anlamına gelir. Mesela “Vay canına, çok güzel oynuyorsun. Tüm blokları masanın üzerinde tutma şeklini gerçekten çok seviyorum”. Bu durum farkına varmadan ve “Hey, kes şunu” diye havlamadan önce blokların yere çökmesini beklemekten daha iyi bir seçimdir. Bu olumlu geri bildirime bazen “tanımlayıcı övgü” denir. Her olumsuz yorum (eleştiri ve kınama) için altı olumlu yorum (övgü ve cesaret) söylemeye çalışın. 6-1 oranı işleri dengede tutar. Çocukların yalnızca dikkatsiz veya olumsuz dikkat arasında seçim yapma şansları varsa, olumsuz dikkat isteyeceklerini unutmayın.
 4. Çocuğunuzun seviyesine inin. Çocukların yanında diz çökmek veya çömelmek, onlarla olumlu iletişim kurmak için çok güçlü bir araçtır. Yakınlaşmak, hissettikleri veya düşündükleri şeyleri ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca söylediklerine veya ne istediğine odaklanmalarına yardımcı olur. Çocuğunuza yakınsanız ve dikkatini çekiyorsanız, onu size bakmasına gerek yoktur.
 5. “Seni duyuyorum.” Aktif dinleme, küçük çocukların duygularıyla başa çıkmalarına yardımcı olan başka bir araçtır. Özellikle kendilerini sözel olarak yeterince iyi ifade edemezlerse, çok fazla hayal kırıklığına uğrarlar. Sen ne zaman hissettiklerini düşündüklerini onlara tekrar et, gerginliklerinin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda onlara saygın ve rahat hissetmelerini sağlar. Birçok potansiyel öfke nöbeti dağıtabilir.
 6. Sözleri tut. Anlaşmalara sadık kalın. İyi ya da kötü vaatlerinizi yerine getirdiğinizde, çocuğunuz size güvenmeyi ve saygı duymayı öğrenir. Bu yüzden oyuncaklarını aldıktan sonra yürüyüşe çıkacağına söz verdiğinizde, yürüyüş ayakkabılarınızın kullanışlı olduğundan emin olun. Etrafta durmazsa kütüphaneden ayrılacağınızı söylediğinizde, hemen ayrılmaya hazır olun. Bu konuda karışıklık yaratmaya gerek yok – ne kadar çok olursa, o kadar iyi. Bu durum çocuğunuzun daha güvenli hissetmesine yardımcı olur, çünkü tutarlı ve öngörülebilir bir ortam yaratır.
 7. Ayartmayı azaltın. Gözlükleriniz oynamak için çok eğlenceli görünüyor – çocukların dokunmamasını hatırlaması zor. Bu şeyleri gözden uzak tutarak masum ama maliyetli keşif şansını azaltın.
 8. Savaşlarını seç. Çocuğunuzun yaptığı herhangi bir şeye katılmadan önce – özellikle “hayır” veya “dur” demek için – gerçekten önemli olup olmadığını kendinize sorun. Talimatları, istekleri ve olumsuz geri bildirimleri minimumda tutarak çatışma ve kötü duygular için daha az fırsat yaratırsınız. Kurallar önemlidir. Fakat bunları yalnızca gerçekten önemli olduğunda kullanın.
 9. Sızlanan: güçlü ol. Çocuklar sinir bozucu olmak istemiyorlar. Bir şey için mızmızlanırken teslim ederek, daha fazlasını yapmaları için eğitiyoruz – istemesek de. “Hayır”, “hayır” anlamına gelir, belki değil, bu yüzden kastetmedikçe söyleme. Eğer “hayır” derseniz ve sonra teslim olursanız, çocuklar bir dahaki sefere daha da şanslı olmayı umarak daha fazla sızlanırlar.
 10. Basit ve pozitif tutun. Basit terimlerle net talimatlar verebilirseniz, çocuğunuz kendisinden ne beklendiğini bilecektir. (“Yoldan geçerken lütfen elimi tut.”) Olumlu bir şekilde bir şeyler söylemek kafalarının doğru yönde düşünmesini sağlar. Mesela “Lütfen kapıyı kapat”, “Kapıyı açık bırakma” dan daha iyidir.
 11. Sorumluluk ve sonuçları. Çocuklar yaşlandıkça, kendi davranışları için onlara daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Onlara bu davranışın doğal sonuçlarını deneyimleme şansı da verebilirsiniz. Her zaman kötü adam olmak zorunda değilsin. Mesela çocuğunuz ödevini unutursa, bunu öğretmene açıklaması gerekir). Bazen, en iyi niyetle, çocuklarımız için o kadar çok şey yaparız ki, kendileri için öğrenmelerine izin vermeyiz. Diğer zamanlarda, kabul edilemez veya tehlikeli davranışlar için sonuçlar sağlamanız gerekir. Bu zamanlar için, sonuçları açıkladığınızdan ve çocuklarınızın bunları önceden kabul ettiğinden emin olmak en iyisidir.
 12. Bir kez söyle ve devam et. Size söyleyecek sosyal olgunluğa sahip olmasa da, çocuğunuzun ne kadar dinlediği şaşırtıcıdır. Nagging ve eleştirmek senin için sıkıcı ve işe yaramıyor. Çocuğunuz sadece sizi ayarlayacak ve neden daha fazla üzüldüğünüzü merak edecek. Ona işbirliği yapmak için son bir şans vermek istiyorsanız, ona işbirliği yapmamanın sonuçlarını hatırlatın. Sonra üçe kadar saymaya başlayın.
 13. Çocuğunuza önemli hissettirin. Çocuklar aileye katkıda bulunabildiklerinde onu severler. Haneye yardım etmede kendi önemli rolünü oynamak için yapabileceği bazı basit işleri veya şeyleri tanıtmaya başlayın. Bu onu önemli hissettirecek ve yardım etmekten gurur duyacaktır. Çocuğunuza bir angarya yaparak çok fazla pratik yapabilirseniz, daha iyi olur ve daha fazla denemeye devam eder. Güvenli işler çocukların sorumlu hissetmelerine, özsaygılarını geliştirmelerine ve size de yardımcı olmalarına yardımcı olur.
 14. Zorlu durumlara hazırlanın. Çocuğunuza bakmak ve yapmanız gereken şeyleri yapmak zor olacaktır. Bu zorlu durumları önceden düşünüyorsanız, çocuğunuzun ihtiyaçlarını planlayabilirsiniz. Etkinlikleri değiştirmesi için ona beş dakikalık bir uyarı verin. Onunla neden işbirliğine ihtiyacınız olduğu hakkında konuşun. Sonra beklediğiniz gibi hazırlanır.
 15. Bir mizah anlayışı koruyun. Gerginliği ve olası çatışmayı yaymanın bir başka yolu, mizah ve eğlenceyi kullanmaktır. Tehditkar gıdıklayan canavar gibi davranabilir veya hayvan sesleri çıkarabilirsiniz. Ama çocuğunuzun masrafına göre mizah yardımcı olmaz. Küçük çocuklara ebeveyn “alay” ile kolayca zarar verilir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu