Çocuklar

Çocuğunuzun Kahvaltı Yapmasını Sağlayın

Çocuğunuzun bu önemli sabah yemeğini yemesini sağlamak için bu lezzetli ve sağlıklı kahvaltı fikirlerini deneyin.


Kahvaltı neden önemlidir?

Sağlıklı bir kahvaltı, çocuklara yoğun günlerini halletmek için ihtiyaç duydukları enerjiyi verir. Kahvaltı yiyen çocuklar problemleri daha iyi oynamaya, öğrenmeye, hatırlamaya ve çözmeye konsantre olabilirler.

Araştırmalar, sağlıklı bir kahvaltının çocukların okulda daha iyi performans göstermesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kahvaltı yiyenler ayrıca:

  • düzenli olarak kahvaltıyı atlayanlardan daha iyi okula devam etmek
  • yüksek sodyum, şekerli veya yağlı yiyecekleri atıştırmak daha az olasıdır, bu da onların sağlıklı kilolarını korumalarına yardımcı olur.

Sağlıklı bir kahvaltı neye benziyor

Sağlıklı bir kahvaltının tüm sabah enerji seviyelerini sabit tutmak için karbonhidrat, protein ve yağ dengesine sahip olması gerekir. 4 gıda grubunun 3’ünden gelen yiyeceklerin bir kombinasyonu bu dengeyi sağlamaya yardımcı olur.

Okul çağındaki çocuklar ve gençler, yulaf ezmesi, granola, az şekerli tam tahıllı tahıl, haşlanmış yumurta, omlet, fıstık ezmesi veya peynirli tam tahıllı ekmek, meyve ve doğal yoğurt gibi seçenekler arasından seçim yapmak isteyebilir.

Biliyor musun?
Sağlıklı yiyecekler seçmek ve yeterli kahvaltı yemek, çocuğunuzun sabah geçmesine yardımcı olacaktır. Çok işlenmiş, şekerli tahıllar doğru besin dengesini sağlamaz ve daha erken aç hissetmesine neden olur.

İsteksiz kahvaltı yiyenleri teşvik etmek için kahvaltı fikirleri

Yemek söz konusu olduğunda önemli bir rol modelisiniz. Çocuklarınıza kahvaltının nefis olabileceğini ve günün önemli bir parçası olduğunu göstermek, onları yemek yemeye teşvik etmek için iyi bir yoldur. Sabahları sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için daha fazla kahvaltı fikri:

  • Çocuklarınızla oturup bir şeyler yemek için zaman ayırın. İyi bir örnek olmak alışkanlıklarını değiştirmenin güçlü bir yoludur.
  • Çocuğunuz sabahları çok aç olmadığını söylüyorsa, süt ve / veya yoğurtla sağlıklı bir smoothie yapmayı deneyin ve muz, çilek veya yaban mersini gibi taze veya dondurulmuş meyveler ekleyin.
  • Başka bir seçenek, çocuğunuzun evde küçük bir kase yulaf ezmesi veya fındık ezmeli bir parça kepekli ekmek gibi küçük bir yemek yemesidir. Daha sonra çocuğunuza okul başlamadan önce yemek için sağlıklı bir atıştırmalık verebilirsiniz – örneğin, bir sandviç veya meyveli bir doğal yoğurt.
  • Telaşlı bir sabah programı kahvaltıya girerse, çocuğunuzun alarmını 10 dakika önce ayarlamayı veya çocuğunuzun çantasını paketlemeyi ve önceki gece kıyafetlerini düzenlemeyi deneyin. Ertesi günün kahvaltısını bir gece önce hazırlayabilirsiniz – gözleme hamurunu karıştırın ve sabaha hazırlayın veya mikrodalga fırında ısıtmak için çörek tepsisinde yumurta ve sebze frittataları hazırlayın.
  • Bazen çocuklar seçici yiyiciler olabilir ve yemek tanıdık ise yemek saatlerinde daha iyi yanıt verebilir. Çocuğunuza sevdiğini bildiğiniz sağlıklı kahvaltı yiyecekleri sunun.
  • Daha büyük çocuklar ve gençler, bağımsızlıklarını göstermenin bir yolu olarak kahvaltı yemeyi reddedebilirler. Bu konuda çok şey yapmamaya çalışın. Çocuğunuzun yukarıdaki ipuçlarından herhangi birini denemesini ve bunun yerine okula gitmek için taşınabilir olan en sevdiği yiyecekleri almasını önerebilirsiniz. Çocuğunuz alışveriş yaparken kendi sağlıklı kahvaltı seçeneklerini de tercih edebilir.

Biliyor musun?
Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kahvaltıyı atlayan çocukların sabahları yemek yemeye teşvik etmeyen ebeveynlere sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Kahvaltının besinsel yararları

Kahvaltı yemek çocuğunuza enerji verir ve metabolizmasını başlatır. Vücudunun gün boyunca daha verimli yediği yiyecekleri kullanmasına yardımcı olacaktır. Yemeksiz bir geceden sonra, tankında gazsız bir araba gibi, vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiye sahip değildir. Bu yüzden günü ele almadan önce yakıt doldurmaya ihtiyacımız var.


Kaynaklar ve Linkler: Acil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu