Gençler

Çocuklar İçin İlginç Okuma Oyunu ve Aktivitesi

Dil, hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturur ve onun temel kavramlarını öğrenmek, erken yaştaki çocuklar için oldukça zor olabilir. Ebeveynler onları bir görev veya öğretilmesi gereken bir şey olarak zorlamaya çalışırlar, bu da bazı çocukları okumaktan veya yazmaktan tamamen uzak tutabilir. Bununla birlikte anaokulu çocukları için, çocuklarınıza aynı kavramları kendileri için eğlenceli bir şekilde öğretebilecek ve bir dili daha iyi tanımaya olan ilgilerini artıracak belirli okuma oyunları vardır.

İçindekiler

Küçük Çocuklar İçin Okumak Neden Önemlidir?

Küçük yaşlardan itibaren küçük çocuklarda okumaya odaklanmak, zaman içinde avantajları olduğu için oldukça önemlidir.

1. Geliştirilmiş Yazma

Daha iyi okuyarak, çocuğunuz cümleleri doğru bir şekilde oluşturabilir ve kolayca yazabilir.

2. Geliştirilmiş Dilbilgisi

Dilbilgisi kuralları, çocuğu dilbilgisi açısından doğru cümlelere olabildiğince erken maruz bırakarak kolayca özümsenebilir.

3. Gelişmiş Hayal Gücü

Hikayeleri ve diğer makaleleri okumak, yaratıcılıklarını artırabilir ve hayal güçlerini harekete geçirebilir.

4. Gelecekteki Başarı

Okuduklarını anlayabilen çocuklar, çalışmalarında hızlı bir şekilde başarılı olabilirler.

5. Gerçek Hayat Güvenliği

Dünyada güvenlik işaretlerini veya yol kurallarını okumanın önemi, uzun vadede çocuklarınız için büyük ölçüde cankurtaran olabilir.

6. Güven Aşılamak

Bir şeyleri kendi başına çözebilen bir çocuk, güvenini hızla geliştirebilir.

7. Geliştirilmiş Konuşma

Kitaptan okumak, düşünceleri düzene sokmaya ve hayatta ileride daha iyi bir hatip olmaya yardımcı olur.

8. Daha İyi Kelime Hazinesi

Elinizden geldiğince okumak dışında kelimeler için koleksiyonunuzu geliştirmenin başka bir yolu yoktur.

Çocuklar İçin 10 Okuma Oyunu

Okul öncesi çocuklar için seçebileceğiniz ve çocuğunuzun kitap okuma merakını geliştirmesine yardımcı olabileceğiniz çok sayıda eğlence dolu ve heyecan verici okuma oyunu vardır.

1. Hazine Avı

Çocuğunuza okumanın büyüsünü keşfetmeye başlayın, ona bir bilmeceyi çözmenin ve bir ödül almanın mutluluğunu tanıtın.

Nelere ihtiyacın var?

 • Bir sürü kağıt kart
 • Kalem
 • Çeşitli nesneler veya hediyeler

Nasıl oynanır?

Okumayı bir işe dönüştürmek yerine, çocuğunuzun okumanın hayatlarının herhangi bir parçası için ne kadar önemli olduğunu keşfetmesine izin verin. Evin farklı yerlerinde birkaç çikolata veya hediyeyle birlikte oyuncaklarını ve hatta yenilerini saklayın. Bu yerler hakkında bir kağıda basit ipuçları yazın. “Bitkileri nerede suluyorsun” gibi basit bir satır bile yeterli olabilir. Çocuğunuzun yüksek sesle okumasını sağlayın, cevaplayın ve sonra gizli nesneyi bulun.

2. Kelime Tabanlı Yılanlar ve Merdivenler

İşte, sayıları kolay kelimelerle değiştirerek çocuğunuzun en sevdiği oyunda bir değişiklik.

Nelere ihtiyacın var?

 • Yılanlar ve merdivenler tahtası
 • Oyunla ilgili öğeler
 • Keçeli kalem

Nasıl oynanır?

Bu varyasyondan özel bir tahta da satın alabilirsiniz. Ya da bir kalem kullanabilir ve tahtadaki 100 karenin tamamına çocuğunuzun okuyabileceği basit kelimeler yazabilirsiniz. Oyunu başka bir gün oynadığınız gibi oynayın. Çocuğunuz kareleri sayabilir ve kelimeleri geçerken yüksek sesle söyleyebilir. Tahtanın farklı alanlarına atıfta bulunarak, çocuğunuz kelimeleri görsel tanımlama ile taramayı öğrenebilir.

3. Kelimeyi Tahmin Et

Bu oyun sizin tarafınızdan daha geniş bir katılım gerektirir. Fakat çocuğun karmaşık soruları kolayca anlamasına doğrudan yardımcı olur.

Nelere ihtiyacın var?

 • Bir sözlük
 • Kağıt kartları
 • Bir kalem

Nasıl oynanır?

Ya doğrudan bir sözlük kullanın ya da bilgi kartlarına çeşitli kelimeler yazın ve hepsini bir kovaya koyun. Çocuğunuzun bir kelime seçmesine ve size içindeki harf sayısını söylemesine izin verin. Artık ona “evet” veya “hayır” ile cevaplanabilecek sorular soruyorsunuz. Sorunuzu yanıtlamadan önce çocuğunuzun sonunda yapması gereken bazı düşünceler olması için, “kelimenin sesli harfleri var mı” veya “bu bir hayvan mı” gibi sorular sorun.

4. Genç Scrabble

Bir ebeveyn olarak, aileniz ve arkadaşlarınızla Scrabble oynamanın harika anılarınız olacak. Küçük çocuğunuz için bir varyasyon bulmak için oyunun temel konseptini kullanın.

Nelere ihtiyacın var?

 • Scrabble setinden mektuplar
 • Bir kalem ve kağıt

Nasıl oynanır?

  Çocuklar İçin Harika Nintendo Switch Oyunu

Her zamanki yedi harf yerine çocuğunuza kullanması için daha geniş çeşitlilikte harfler verin. Sesli harflerin bol miktarda verildiğinden emin olun. Çocuğunuzdan bu harfleri kullanarak olabildiğince çok kelime bulmasını isteyin. Onu üç harfli kelimeyle başlatarak ve daha sonra daha fazla harf içeren kelimelere yükselterek rehberlik eden bir tür listesi sağlayabilirsiniz. Bir kağıda yaptığı her kelimeyi yazsın.

5. Harfleri ve Sesleri Bağlama

Temel konuşma oluşumu, harflerin tipik konuşma sesleriyle bağlantısı etrafında döner. Doğru olanları bir araya getirmek için bu oyunu kullanın.

Nelere ihtiyacın var?

 • Büyük bir beyaz tahta
 • Çeşitli renklerde işaretler

Nasıl oynanır?

Tahtayı iki sütuna bölerek başlayın. Bir tarafa, genellikle b, h, m, y, l, k vb. gibi harfler olan bir grup rimes yazın. Diğer sütuna, olabildiğince çok başlangıç ​​yazın. Bunlar an, on, at veya ve daha pek çok şey olabilir. Çocuğunuzdan her rime için bir renkli işaretçi atamasını ve onları okunaklı kelimeler oluşturmak için mümkün olduğunca çok sayıda başlangıç ​​setine bağlamasını isteyin. Kelimeleri birbirine bağladıktan sonra yüksek sesle söylesin.

6. Bir Kelime Çevirme Kitabı

Deney yapmak, çocukların yeni şeyler keşfetmesi ve öğrenmesi için harika bir yoldur. Aynı şey kelimeleri okumak için bir flip kitap oyunuyla da elde edilebilir.

Nelere ihtiyacın var?

 • Minik flipbook günlükleri
 • Bir kalem

Nasıl oynanır?

Günlükleri her sayfasına alfabeyi yazarak hazırlayın. Çocuğunuzun bunu bir çeşit ısınma olarak yapmasına izin verin. Tüm günlüklerin her sayfasında bir harf olduğunda, çocuğunuza bir kelime söyleyin ve içinde kaç harf olduğunu bulmasına izin verin. Buna dayanarak, bu günlükleri çevirmeli kitap olarak kullanması, onları doğrusal olarak düzenlemesi ve her birini birlikte okurken kelimeyi heceleyebilecek harfe çevirmesi gerekiyor. Daha basit sözcüklerle yavaş yavaş başlayabilir ve ardından beynini yıkmasına neden olabilecek karmaşık sözcüklere yükselebilirsiniz.

7. Seksek Yazım Arısı

Bu oyun en çok herkesin tek bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışabileceği bir grup çocukta zevk alır.

Nelere ihtiyacın var?

 • Açık alan
 • Tebeşir parçası

Nasıl oynanır?

Açık bir alanda her birinin içinde yedi harf bulunan yaklaşık dört seksek haritası yapın. Her çocuk seksek haritasındaki harflerden sorumludur. Şimdi, bir kelime seçtiğinizde, çocukların harflere sıralı sırayla atlamak için birlikte çalışması gerekir. Mesela kelime “elma” ise, haritasında “a” bulunan çocuğun önce oraya zıplaması, ardından iki kez zıplaması gereken “p” harfi olan çocuğun gelmesi vb. gerekir. Bu oldukça heyecan verici olabilir ve dramayı hızlandırmak için bir zaman sınırı da belirleyebilirsiniz.

8. Hikayelere Hayat Vermek

Okumanın yararı. Fakat okunduğunda veya tekrar deneyimlendiğinde elde edilebilir. Çocuğunuzun kendisi de bir hikaye anlatıcısı olarak aynısını yapmasına izin verin.

Nelere ihtiyacın var?

 • Basit hikaye kitapları
 • Bazı aksesuarlar veya ilginç kıyafetler

Nasıl oynanır?

Çocuğunuzun genellikle sevdiği veya defalarca okuduğu bir hikaye seçin. Bu, bir hikaye kitabından veya müfredatlarının herhangi bir konusundan olabilir. Hikayede gerekli olabilecek bazı aksesuarlar yapmasına veya bir karakterin kıyafetlerini giymesine izin verin. Ruh halini ayarlayın, kendinizi bir kanepeye dayayın ve çocuğunuzdan hikayeyi sizin için canlandırmasını isteyin. Hikaye anlatımını hikayenin kendisinde anlatılan eylemlerle birleştirmesini isteyin.

9. I Spy With Words oynamak

Uzun yolculuklara veya pikniklere giderken casusluk yapmaktan hoşlanmadık mı? Aynı şeyi çocuklarınız için evde basit kelimeler kullanarak da yapabilirsiniz.

Nelere ihtiyacın var?

 • İyi bir kelime hazinesi
 • İlginç nesneler

Nasıl oynanır?

Evde bulunabilecek çeşitli nesneleri bir araya getirin. Veya çocuğunuzu parkta veya süpermarkette yürüyüşe çıkartın. Oyun “m ile başlayan içebileceğimiz bir şeyi casusluk yapıyorum” diyerek casusluk yapıyorum ve çocuğunuzun şifresini çözmesine ve sizin için bir kutu süt almasına izin veriyorum. Oyunun sayısız varyasyonu elde edilebilir. Büyüdükçe sadeliği, “fare ile kafiyeli bir şeyi casusluk yaparım” diyen kafiye konseptiyle değiştirebilir ve çocuğunuz mahalledeki bir evi işaret edebilir.

  Çocuklar İçin Kış Aktivitesi

10. Tabu Sesler

Basit bir okuma çocuğunuzun son derece sıkıcı bulduğu bir şeyse, onu bir oyuna dönüştürerek ve bazı garip seslerle harmanlayarak onu renklendirin.

Nelere ihtiyacın var?

 • Aynı kitabın iki nüshası

Nasıl oynanır?

Çocuğunuzla oturun ve hikayeyi okumaya başlayın. Kitapta sıklıkla geçen bir karakter adı veya yer gibi bir kelime seçin ve kelimeye belirli bir ses atayın. Şimdi, hikayeyi okurken, bu kelime ne zaman geçse, ona atadığınız sesle okunmalıdır. Bu, karakter odaklı hikayeler için güzel bir şekilde işe yarayabilir. Fakat aynı şeyi rastgele sözcüklerle de yapabilirsiniz ve çocuğunuz keyifle gülerken onlar için gıcırtılı sesler çıkarabilirsiniz.

Çocuklar İçin 5 Okuma Aktivitesi

Okuma eylemini bir oyuna dönüştürmek sizin için oldukça eğlenceli olabilir. Fakat diğer zamanlarda, anaokulu çocukları için çocuğunuzun ilgisini çekebilecek bazı ilginç okuma etkinlikleri geliştirdik.

1. Fotoğrafları Okumak

Sadece kelimeleri okumak yeterli değildir. Anlamlarını anlamak ve yazılmayanları ifade etmek, bir çocuğun dil gelişiminde de uzun bir yol kat eder.

Nelere ihtiyacın var?

 • Bir resim kitabı
 • Bir aile albümü

Nasıl oynanır?

Kitabın herhangi bir sayfasını veya aile albümünden oldukça açıklayıcı güzel bir fotoğrafı açın. Çocuğunuza resimde neler olduğunu düşündüğünü sorun ve size anlatmasına izin verin. Gördüğünü açıkladığında tam cümleler kurması için onu dürtün.

2. Kişisel Günlük

Anaokulunun bir çocuğun günlüğü olamayacak kadar küçük olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu, onun faaliyetlerini okumaya başlaması için mükemmel bir yaş.

Nelere ihtiyacın var?

 • Süslü bir günlük ve bir kalem

Nasıl oynanır?

Çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, belirli aralıklarla günlüğe yazmasını isteyebilir veya çocuğunuzun bir günde ne yaptığını da yazabilirsiniz. Ardından ertesi gün çocuğunuzdan önceki günün girişlerini okumasını isteyin.

3. Hikayeyi Bir Araya Getirin

Okumanın yanı sıra, çocuklara nedensellik kavramı ve hikaye duygusu da tanıtılmalıdır. Bu aktivite onlara yardımcı olabilir.

Nelere ihtiyacın var?

 • Birden çok bilgi kartı
 • Bir kalem

Nasıl oynanır?

Çocuğunuzun okuduğu ve çeşitli flash kartlara yazarak farklı bölümlere ayırdığı basit bir hikaye seçin. Karıştırın ve çocuğunuza verin. Kartları düzgün bir hikaye gibi okunacak şekilde düzenlemesine izin verin.

4. Resim ve Kelime Derneği

Yeni başlayanlar için, bu basit aktivite kelimelere anlam atamaya yardımcı olabilir.

Nelere ihtiyacın var?

 • Bir resim koleksiyonu
 • Flash kartlar ve bir kalem

Nasıl oynanır?

Çocuğunuzun etrafındaki tüm resimleri düzenleyin ve isimlerini bilgi kartlarına yazın. Çocuğunuzdan, yüksek sesle okuyarak, eşleşen resme doğru flaş kartı yerleştirmesini isteyin.

5. Kelime Arama

Çocuklar büyüdükçe, bir saçmalık karmaşasından tanınabilir kelimeleri bulmak için kendilerini etkinliklere dahil edebilirler.

Nelere ihtiyacın var?

 • Bir etkinlik kitabı

Nasıl oynanır?

Çocuğunuza vermek için çözülmüş bulmacaları veya mevcut kelime arama bulmacalarını kullanarak başlayın. Karmakarışıkta belirli kelimeleri bulmasını ve bir kalemle daire içine almasını isteyin.

Tüm çocukların sekiz zekası olduğunu biliyor muydunuz, bunlardan biri Word Smart, kelime dağarcığı oluşturmaya odaklanıyor ve bu okuma etkinliklerinin yapacağı. Bununla birlikte çocuğunuzun diğer zekalarının çok yönlü gelişim için desteklenmesi de çok önemlidir. Harika Kanatlar (aynı zamanda Çoklu Zeka teorisine dayanmaktadır), eğlenceli aktivitelerle öğrenmeyi teşvik eden, çocuklar için türünün tek örneği bir aktivite abonelik kutusudur. Her ay benzersiz bir temaya dayanan her kutu, çocuğunuzdaki 8 zekanın tümünün gelişimini teşvik eden çalışma sayfaları, takvimler, kartlar ve hikaye kitaplarıyla birlikte gelir. Başlamak için sadece abonelik sürenizi seçin veya bir deneme kutusu seçin.

Okul öncesi çocuklar için bazı ilginç okuma aktivitelerini bir araya getirmek, çocuğunuzun uyması gereken temel bilgileri öğrendikten sonra zor bir iş gibi görünmüyor. Bu etkinlikleri kullanarak, çocuğunuz okul müfredatının taleplerini kolaylıkla karşılamaya hazır olabilir.

Sıradaki Yazı: Ahlaklı Çocuklar İçin Kısa Hikayeler Okumalısınız

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu