Gençler

Genç Dostluklar

Çocuklar ergenlik yıllarına girdikçe arkadaşlar giderek daha önemli hale gelir. Olumlu, kabul edici ve destekleyici arkadaşlıklar, gençlerin yetişkinliğe doğru gelişmelerine yardımcı olur.


Genç arkadaşlıklar neden önemlidir?

Gençler için iyi arkadaşlar kişisel destek grubu gibi olabilir. Şunları sağlayabilirler:

 • aidiyet duygusu, değerlenme duygusu ve güven geliştirmeye yardımcı olma
 • aynı deneyimlerden geçen diğerleriyle birlikte olmak için güvenlik ve rahatlık duygusu
 • ergenliğin getirdiği değişiklikler ve fiziksel ve duygusal olarak neler olduğu hakkında bir bilgi kaynağı
 • farklı değerler, roller, kimlikler ve fikirler denemenin bir yolu
 • farklı cinsiyetten insanlarla geçinme deneyimi (genç yaşlardan önce arkadaşlıklar genellikle aynı cinsiyetten insanlarla)
 • erken romantik ve cinsel ilişkileri yaşama şansı

Genç arkadaşlık becerileri inşa yardımcı

Gençler arkadaşlarına odaklanabilir. Fakat yine de olumlu ve destekleyici arkadaşlıklar kurmak ve sürdürmek için yardımınıza ve desteğinize ihtiyaç duyarlar.

İyi ebeveyn-çocuk ilişkileri akranları ile olumlu ilişkilere yol açma eğilimindedir. Sıcak ve destekleyici olmak, bağlı kalmak ve çocuğunuzu aktif olarak dinlemek, arkadaşlık becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir.

İyi bir rol model olmak da önemlidir. Kendi arkadaşlarıyla zaman geçirmeye hevesli olan ebeveynlerin çok sayıda sağlıklı arkadaşlığa sahip çocukları olma olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuzun sizi arkadaşlarınıza baktığını ve arkadaşlığın iki yönlü bir şey olduğunu göstermesi de önemlidir.

Gençleri adil, başkalarına güvenen ve destekleyici gördüklerinde övmek, onları bu olumlu sosyal özellikler üzerinde çalışmaya devam etmeye teşvik eder.

Arkadaş bulmak zor buluyorum gençler Yardım

Bütün gençler farklıdır. Hepsi büyük bir grup arkadaşla dışarı çıkmayacak ve sosyalleşmeyecek. Çocuğunuz böyle ise. Fakat genel olarak mutlu ve memnun görünüyorsa, hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

  Evde Eğlenceli Bir Çocuk Alanı Yapmak İçin En İyi Oyun Odası Fikri

Fakat çocuğunuz arkadaş edinmekte zorlanıyorsa ve bundan endişeleniyorsa, birlikte yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Çocuğunuzun ilgi alanlarını düşünün ve güçlü yanları. Buna dayanarak, çocuğunuz için yeni müfredat dışı faaliyetler arayabilir veya çocuğunuzu bir kulübe, spor takımına veya sosyal gruba katılmaya teşvik edebilirsiniz.
 • Geniş aile ve aile arkadaşlarınızla zaman geçirin. Çocuğunuzun kendisini tanıyan insanlarla zaman geçirebileceği bir barbekü veya gezi planlayın.
 • Çocuğunuzun evinizi davet ederek kendisini rahat hissetmesini sağlayın ve ona bolca yer verin.
 • Yarı zamanlı bir işi düşünün. Özellikle diğer genç çalışanlarla bir yerde çalışmak, çocuğunuza sosyal becerilerini uygulama ve geleceğe yönelik iş becerileri geliştirme şansı verebilir.
 • Çocuğunuza özsaygıyı geliştirmesi için çok övgü ve cesaret verin. Çocuğunuza arkadaşlar hakkında baskı uygulamamaya veya durumu sürekli tartışmamaya çalışın.

Arkadaşlar ve ebeveynler arasındaki dengeyi anlama

Çocuklar gençleştikçe, zamanlarının çoğunu yalnız ve arkadaşlarıyla geçirmeye başlarlar.

Bu, gençlerin ebeveynleriyle daha az zaman geçirdikleri anlamına gelir. Bazı ebeveynler bu arkadaşlıkların üstleneceğinden ve arkadaşlarının aileden daha önemli hale gelmesinden endişe ediyor. Ama gençler hala ebeveynlerine ihtiyaç duyuyor! Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu zaman size dönebilmesi için ilgi ve müsait olun.

Gençler çok şey paylaşır ve arkadaşlarından çok şey kopyalar. Mesela gençler davranışlarını, görünüşlerini veya ilgi alanlarını belirli bir arkadaş grubuna ait olduklarını göstermek için değiştirebilirler.

Bu değişiklikler genellikle sadece denemedir. Çocuğunuz yıkıcı veya tehlikeli bir şey yapmadığı sürece, bu tarz davranışlar aslında çocuğunuzun yeni bir şey deneyecek kadar desteklendiğini ve kendinden emin olduğunu gösteren olumlu bir işaret olabilir.

Gençiniz akran baskısı yaşayabilir. Fakat akran baskısının tamamı negatif değildir.

Genç arkadaşlıklar nasıl görünüyor

Genç yaşların başlarında, arkadaşlıklar daha yoğun, yakın ve destekleyici hale gelir. Ve gençlerin arkadaşlarıyla iletişim kurdukları miktar artar.

  8 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi Etkinlik

Genç arkadaşlıklar kişisel benzerlik, kabul ve paylaşmaya dayanır. Aynı cinsiyetten arkadaşlarla ilişkiler lise sırasında normdur. Yaşlandıkça, birçok genç farklı cinsiyetten insanlarla arkadaş olur.

İnternet ayrıca gençlerin yeni yollarla arkadaş edinmelerini sağlıyor. Birçoğu sadece çevrimiçi gördükleri arkadaşları olduğunu söylüyor. Sosyal ağlar aracılığıyla kurulan arkadaşlıklar, gerçek yaşam ilişkilerinden farklıdır. En iyi durumlarda, gençlere hassas konular hakkında yargılanma korkusu olmadan konuşma şansı ve kimlikle az çok anonim bir şekilde deneme şansı sunarlar.

İpucu: Olumlu dostluklar yetişkinliğe giden yolculuğun önemli bir parçasıdır. Gençlerin diğer insanların düşüncelerine, duygularına ve refahına duyarlı olma gibi önemli sosyal ve duygusal becerileri öğrenmelerine yardımcı olurlar.

Ebeveynler ve arkadaşlar bir gencin hayatında farklı roller oynarlar. Çocuğunuzun değerler ve ahlak hakkındaki uzun vadeli kararlarını etkilersiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarının görünüş ve ilgi alanları gibi kısa vadeli seçimleri etkileme olasılığı daha yüksektir. Hem ebeveynler hem de arkadaşlarla güçlü ilişkiler, gençlerin güçlü sosyal becerilere sahip iyi ayarlanmış yetişkinlere dönüşmelerine yardımcı olur.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu