Gençler

Çocuklar İçin En İyi Top Oyunları

İster plastik toplar, ister tenis topları veya softbollar olsun, çocuklar onlara oldukça çabuk bağlanır ve onları en iyi arkadaşları yapma eğilimindedir. Bahçede oynayacak bir topa sahip olmak da harika bir fiziksel aktivitedir. Fakat tüm oyunların sadece bir topu yakalayıp geri fırlatmakla ilgili olması gerekmez. Çocuklarla oynayabileceğiniz eğlenceli top oyunları da basit bir aktiviteyi kesinlikle büyüleyici hale getirebilir.

İçindekiler

Çocuklar İçin En İyi Top Oyunları

Çocuklar için en iyi top oyunlarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

Kapalı Top Oyunları

İç mekan top oyunları, hava durumu çocukların dışarı çıkmasına izin vermediğinde harika bir seçenek olabilir.

1. Topu Labirentte Yönlendirin

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey basit pinpon topları, bir sürü kitap veya kutu ve birkaç pipet. Kitapları ve kutuları, salonunuzda labirent benzeri bir düzenleme oluşturacak şekilde düzenleyin. Her çocuğun kendi ping pong topu olmasına izin verin. Her birinin üzerinde bir tasarım yapmak için geçici bir kalem kullanın. Her çocuk daha sonra topa üflemek ve labirentten başarılı bir şekilde geçmek için bir pipet kullanır. Bunu en kısa sürede yapan kazanır.

2. Topları Tünellerden Geçir

Evinizde uzun bir koridor veya geçit varsa, bu oynamak için harika bir oyundur. Bazı eski kutuları kullanın ve bir tarafta küçük delikler açın. Bu kutuları, bu deliklerin tünel oluşturması için baş aşağı yerleştirin. Bütün çocuklar koridorun bir ucunda, diğer ucunda kutularla birlik olurlar. Tenis toplarını tünellerden geçecek şekilde kutulara doğru yuvarlamaya başlayın. Tünellerden en çok topu yuvarlayan çocuk kazanır.

3. Ping Pong Toplarını Kullanan Buz Hokeyi

Bir masa, bir demet çubuk, bir masa tenisi topu ve birkaç bardak. Son derece rekabetçi bir oyun ortamı yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey bu. Bu nefes gücüyle ya da ellerle oynanabilir. Kale direklerini oluşturmak için masanın her iki yanındaki bardakları bantlayın. Payetler hokey sopalarıdır. Bırakın her bir çocuk, pipetler kullanarak topu kaleye sokmak için elinden gelenin en iyisini yapsın ya da tek bir yöne doğru itmek için içlerinden üfleyin.

4. Eski Gazeteleri Kullanan Yapışkan Örümcek Topu

  Çocuklar İçin Hızlı ve Basit Cadılar Bayramı El Sanatları

Bu, biraz çöp yaratacak ama oynamak çok eğlenceli, çocuklara da katılabilirsiniz. Bir karton parçanın etrafına iyi miktarda koli bandı sarın. Düz tutmayın. Fakat tahtanın bazı alanları ortaya çıkacak şekilde çapraz bir şekilde yapın. Koli bandını yapışkan tarafı dışarı gelecek şekilde sarın. Sonra eski gazeteleri alın ve toplara ayırın. Bir mesafede durun ve top tahtaya yapışacak şekilde onları tahtaya atın.

5. Kullanılmış Soğuk İçecek Şişeleri ile Ters Bowling Yapma

Bowling her zaman en çok iğneyi düşürmekle ilgilidir. En azını bırakmaya ne dersiniz? İhtiyacınız olan tek şey orta boy bir top ve sakladığınız tüm kullanılmış soğuk içecek şişeleri. Onları salonda kademeli bir şekilde düzenleyin. Şimdi topu mümkün olduğunca az şişe düşürmeyi başaracak şekilde yuvarlayın. En az şişeyi düşüren kazanır.

Açık Top Oyunları

Dışarıda gün güzel ve parlak olduğunda çocuklarla top oynamak gibisi yoktur.

1. Ayaklarınızı Kıpırdatmadan Topu Atlatın

Bu son derece heyecan verici ve bir grupta oynandığında en iyi sonucu veriyor. Gruptaki herkese bir numara atanır. Top çemberin merkezinde tutulur. Bir oyuncu, bir oyuncuya bağırır. Diğerleri toptan kaçarken, bu oyuncunun topu olabildiğince çabuk tutması gerekir. Topu aldığında, “DUR!” Diye bağırır. Bu noktada herkes durur. Şimdi, topa sahip olan oyuncu bir kişiyi denemek ve vurmak zorundadır. Tek yönde en fazla iki adım atabilir. Diğer oyuncu ayaklarını kaldırmadan topu atlatmak için vücudunu hareket ettirebilir.

2. Topu Sepete Torbalayın

Basketbolun ilginç bir çeşidi, plastik bir torbanın sepete dönüştüğü yer burasıdır. Çocuklar takımlara ayrılır ve her takımda bir kaleci bulunur. Bu kalecinin plastik bir çantası var ve amacı, takımının torbaya olabildiğince çok top atmasını sağlamaktır. Kaleci, ayağını kaldırmadan çantayı hareket ettirebilir. Diğer takım oyuncularının kaleci ile koordine etmesi, doğru iletişim kurması ve topu bir araya getirmeyi başarması gerekiyor. En çok topa sahip olan takım kazanır.

3. Etrafta Top Varken Atla, Atla ve Zıpla

Diğer komutları ve talimatları anlamak için dikkat gerektiren çocuklar için popüler futbol oyunlarından biri. Bu iki oyuncu arasında da oynanabilir. Bir oyuncu kaleci olarak hareket eder. Kaleci topu oyuncuya doğru yuvarlayacaktır. Oyuncu hedefe doğru hareket etmeye başladığında, kaleci oyuncuya topu kullanarak zıplaması, atlaması veya zıplaması için seslenebilir. Oyuncu, hedefe doğru ilerlemeye devam ederken harfi harfine takip etmeli ve eylemi yapmalıdır. Tablolar başka bir varyasyon için de çevrilebilir.

  Çocuklar İçin En İyi Eğlenceli Salon Oyunu

4. Fırlat, Yakala, Söyle

Top oyunlarının sadece fiziksel olması gerekmez. Beyninizi çalıştırmanıza da yardımcı olabilirler. Bir çocuk çemberi oluşturun. Bir kişi topu diğerine fırlattığında, içinde çeşitli kategoriler bulunan bir nesneyi veya nesneyi bağırır. Diğer çocuk topu yakaladığında, nesneyle ilgili bir şeyler bağırmalı ve başka bir kategoriye bağırırken topu başka birine atmalıdır. Mesela bir çocuk topu fırlatırken “renk” diye bağırabilir. Diğer çocuk topu yakalar ve topu başka bir çocuğa atıp “ülke” diye bağırmadan önce “kırmızı” diye bağırır. O çocuğun bir ülkenin adını haykırması gerekiyor ve oyun devam ediyor.

5. Hava Topu

Her çocuk bunu tek başına oynamayı, genellikle bir futbol takımının parçası olduğunda öğrenir. Topu mümkün olduğu kadar uzun süre tek ayak üzerinde sektirerek dengeleme eğilimi. Bu, her ayağı dönüşümlü olarak kullanarak daha da zorlaştırılabilir. Dahası, bir grup mevcutsa, herkes bir daire içinde durabilir ve havada tutarken topu birbirine atabilir. Bu oldukça zorlayıcı ve eğlenceli olabilir ve herkesin sürekli tetikte olmasını gerektirir. Ayaklardan başa geçerek ve aralıklı olarak zıplatarak başka karışımlar da yapılabilir.

Çocuklar için tüm bu eğlenceli top oyunları, çok fazla fiziksel aktivite yapmak için harika bir fırsattır. Yaygın kanının aksine, dışarıda yağmurlu bir gün olsa top oyunları evin sınırları içinde de oynanabilir. Biraz yaratıcılıkla, her oyun oldukça eğlenceli olabilir ve çeşitli kurallar koymak, tipik bir asırlık oyuna yeni bir tat katabilir. Çocuklar, kendi kurallarını oluşturmak için birlikte çalışabilir ve kendilerine ait yeni oyun çeşitleriyle gelebilirler. Daha sonra şampiyonluklarına da başlayabilirler.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar için İç Mekan Oyunları
Çocuklar İçin Açık Hava Etkinlikleri
Çocuklar İçin Su Oyunları ve Aktiviteleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu