Gençler

Çocuklar İçin En İyi Takım Oluşturma Etkinliği

Spor ve diğer oyunlar genellikle gruplar halinde oynanır ve bu bakımdan takım çalışması kesinlikle gereklidir. Fakat tüm çocuklar sporda iyi değildir ve takım dinamiklerinin nasıl devreye girdiğini anlamayı kaçırabilir. Sporla kıyaslandığında daha basit olan ve çocuklarınıza birlikte çalışmayı öğretebilecek belirli aktiviteler vardır.

İçindekiler

Takım Oluşturma Etkinliklerinin ve Oyunların Çocuklar İçin Faydaları

Çocukların küçük yaşları, takım çalışması, işbirliği ve kalıpların dışında düşünmenin temel ilkelerini telkin etmeye başlamaları için mükemmel bir zamandır.

Grup etkinlikleri, çocukların birbirleriyle etkileşime girmesine yardımcı olur ve bu da kendi özgüvenlerine katkıda bulunur. Ellerinde yardım alarak, ekibi onlarla birlikte bir araya getirerek beklenenin ötesine geçmeyi öğrenebilirler.

Takım Oluşturma Oyunu Türleri

1. İletişim Temelli Oyunlar

Bu oyunlar büyük ölçüde fikirleri birbirleri arasında iletebilmeye dayanıyor. Burası çocukların hangi fikirlerin kolayca açıklanabileceğini, hangi çocukların daha iyi tepki vereceğini ve fikirleri başkalarına daha uygun olacak şekilde nasıl şekillendirebileceklerini bildikleri yerdir.

2. Takım Çalışmasına Dayalı Oyunlar

Bu oyunlar, bir hedefe ulaşmak için ortak bir çabaya dayanır. Birbirlerinin fikirlerini anlamak ve takımı ileriye taşımak için doğru olanı seçmek, çocukların durumları çözmeyi nasıl öğreneceğidir. Hedeflere ulaşmak için olumlu bir tutum sergilemek, bu tarz oyunların anahtarıdır.

3. Güven Oluşturma Oyunları

Herkesle paylaşılan bir deneyimde oyunun hareketlerini gerçekleştirmek bu tarz oyunların özünü oluşturur. Birbirine olan inancı ve güveni geliştiren kişilerarası beceriler, oyunun geliştirilmesine yardımcı olur. Hangi çocukların sizinle ilişki kurduğunu ve kimin diğeriyle güçlü ilişkiler kurabileceğini anladığınızda, çocuklardan büyük miktarda sosyal anlayış toplanır.

Çocuklar için 15 Eğlenceli Takım Oluşturma Etkinliği ve Oyun

İşte akranlarıyla ekip olarak etkileşim kurmalarına ve etkileşimde bulunmalarına yardımcı olacak çocuklar için bazı eğlenceli aktiviteler.

1. Rüya Çizimi

Ne olduğunu

Bütün çocuklar tebeşir veya boya kalemleriyle bir yere gelir ve hayallerini kurdukları nesneleri çizmeye başlarlar. Bazıları bir uzay gemisi, bazıları bir ejderha çizebilir, vb. Herkes çizimini bitirdiğinde, çocuklar çizimleri seçmek ve ondan harika bir hikaye oluşturmak için birlikte çalışabilirler.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Rüya çizimi öncelikle fikirleri ifade etmede yaratıcılığı teşvik eder. Daha sonra, ortak bir hedefe doğru çalışmak için tartışma ve işbirliği becerilerini içerir.

2. Ejderha Silahı

Ne olduğunu

Yenilmesi gereken, genellikle kolaylaştırıcı olan bir ejderha vardır. Bunun için, tüm çocukların güçlü bir silah yaratmak için birlikte çalışması gerekir. Her çocuğun küçük ve güçlü bir nesne geliştirmesi gerekir. Bu nesneler daha sonra grup içinde tartışılabilir ve bu güçleri ejderhaya ateşleyebilecek bir silah oluşturmak için bir araya getirilebilir.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Ejderha silahı, tüm çocukların tek bir hedefe doğru çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olur. İki güç birbirine benzerse, çocuklar kendi aralarında çalışarak onları daha güçlü bir güç haline getirebilirler. Liderlik ve işbirliği becerileri büyük bir rol oynar.

3. Bana Hayatını Anlat

Ne olduğunu

Çocukların arasına bir kâse kart dağıtılır. Kartların üzerinde mutlu, üzgün, heyecanlı, korkmuş vb. duygular var. Duyguya göre, bir çocuğun hayatının bu duyguya bağlanabilecek bir anısını aramak için 30 saniyesi vardır. Sonra çocuk etrafındaki herkese bunun hakkında konuşur.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Güvenlik açığı konusunda cesur olmak ve bağlantılar kurmak, çocukların bu oyundan öğrendikleri harika dersler olabilir. Grupta benzer duygular hisseden başka çocuklar olabilir ve bunlar daha sonra harika arkadaşlar olmak için birbirlerine bağlanabilirler.

  Çocuklarınızın Korkmadan İzleyebileceği En İyi Korku Filmi

4. Daire Alanı

Ne olduğunu

Büyük bir daire çizilir ve tüm çocukların çantaları ve diğer özellikleriyle dairenin içinde durması beklenir. Hepsi ayakta durabiliyorsa, dairenin boyutunu küçültün ve tekrarlayın. Çocuklar valizlerini bırakmaya başlayacak veya bazıları dışarı düşebilir. Tüm çocuklar içine sığmayana kadar devam edin

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Problem çözme becerileri ve üç boyutlu uzaydan yararlanma bu oyundan kolaylıkla öğrenilebilir. Dahası, çocuklara maddi nesneler yerine insanlara öncelik vermeyi öğretir.

5. İnsan Alfabesi

Ne olduğunu

Kolaylaştırıcı tarafından gösterilen mektubu hızlı bir şekilde oluşturmak için çocukların birlikte çalışması gerekir. Çocuklar bunu başarmak için takımlar halinde çalışabilir veya anında eşleşerek oynayabilir. Vücudunu kullanarak mektubu hızlıca yapabilen çocuklar puan alıyor.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Harflerin şeklini ve yapısını anlamak, bir iletişim aracı olarak son derece önemlidir. Aynı zamanda, yaratıcı çözümler arayabilmek, oyunu kazanmanın anahtarıdır.

6. Sessizliğin Sesi

Ne olduğunu

Gözleri bağlı bir çocuk, diğer çocukların oluşturduğu bir çemberin ortasında durmak üzere seçilir. Bir çocuğa içi misketlerle dolu teneke kutu verilir. Çemberdeki çocukların teneke kutuyu hiç ses çıkarmadan dolaştırmaları gerekiyor. Merkezdeki çocuk en küçük sesi duyabilir ve teneke kutuyu doğru işaret ederse, kutuya sahip olan çocuk ortadaki çocuğun yerini alır.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Merkezdeki çocuk için, keskin bir şekilde dinleyebilmek ve bilişsel yetenekleri kullanarak bilgiye dayalı tahminlerde bulunmak bir öğrenme deneyimidir. Çemberdeki çocuklar kutuyu ses çıkarmadan aktarmanın alternatif yollarını bulmak için birlikte çalışabilirler.

7. Yumurtayı Kurtar

Ne olduğunu

Bu, çok sayıda yumurta ve kartonlar, termokol levhalar, balonlu ambalajlar, ambalaj malzemeleri vb. gibi birçok tamamlayıcı malzeme gerektiren biraz dağınık bir oyundur. Çocuklar takımlara ayrılır ve her takımın amacı aynıdır. Yumurta içine sarılıp yere düştüğünde güvende kalacak şekilde bir paket oluşturun.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Doğru materyali seçerek, çocuklar önceden düşünmeyi öğrenir ve gerçekleşebilecek olasılıkları varsayar. Aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek ve yenilikçi bir çözüm hakkında yaratıcı bir şekilde düşünmek harika bir sonuç verebilir.

8. Konuşmayı Yürü

Ne olduğunu

Çocuklar takımlara ayrılır ve her takımdan bir çocuk seçilir. Çocuğun gözleri bağlı ve diğerleriyle ortak bir alana yerleştiriliyor. Her takım daha sonra takım üyelerini herhangi bir çocuktan önce belirli bir noktaya ulaşmaya yönlendirmelidir.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Aktivitenin yarattığı gürültü ve yaygaranın miktarı, çocuklara doğru talimatlara odaklanmayı ve bunları uygun şekilde takip etmeyi öğretir. Takımlar için, yönleri diğer oyuncuya uygun şekilde iletmek için daha basit teknikler bulabilirler.

9. Harika Para Birimi

Ne olduğunu

Mümkün olduğunca çok sayıda madeni parayı ve olası tüm para birimlerini bir araya getirin. Çocukları takımlara ayırın ve her takımın bir madeni para seçmesine izin verin. Çocuklar madalyonun amblemini incelemeli ve sonra kendi amblemlerini, madeni paralarını ve para birimlerini bulmalılar.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Madeni paraların üzerlerine işlenmiş belirli çizgiler veya sloganların yanı sıra kendileri için anlam ifade eden amblemleri vardır. Çocuklar, gravürlere yol açan ortak inançlarını anlamak için birlikte çalışabilirler.

10. Hikayemi Yarat

Ne olduğunu

Bir yığın gazete toplayın ve çocukların çizgi romanlardan seçtikleri favori bir paneli seçmelerine izin verin. Tüm çocuklar panelleri kendilerine saklamalıdır. Ardından çocukları ekipler halinde gruplayın ve panellerini ekip üyelerine göstermelerine izin verin. Ekip daha sonra sahip oldukları panelleri kullanarak mümkün olan en iyi hikayeyi oluşturmak için birlikte çalışmalıdır.

  Ders Dışı Etkinlikler, İlgi Alanları ve Gençler İçin Hobiler

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Bu, aynı zamanda sorunların çözülmesini ve işbirliğine dayalı çabayı gerektiren yoğun yaratıcı bir faaliyettir. Çocuklar kendi panellerine aşırı derecede bağlanabilirler ve bunu hikayenin merkezi yapmak isteyebilirler. Burası çocukların daha büyük resim için taviz vermeyi de öğrendikleri yerdir.

11. Köprü Üreticileri

Ne olduğunu

Bu oyun Lego blokları kullanılarak oynanabilir. Çocukları takımlara ve her takımı iki gruba ayırın. Tüm gruplar, başka kimseye bakmadan köprünün yarısını tek başına inşa etmek zorundadır. Hazırlandıktan sonra, kendi yarısının aynı takımdaki diğer grubun yarısı ile uyumlu olup olmadığını anlamaları gerekir.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Takımlar birbirlerinin köprülerini göremez ancak birbirleriyle konuşabilirler. Diğer yarının nasıl inşa edileceğine dair net ve ayrıntılı iletişim kurmak, çocukların eksiksiz bilgi olmadan birlikte çalışmayı ve işbirliği yapmayı öğrendiği yerdir.

12. Dikkatlice Dinleyin

Ne olduğunu

Çocuklar sırayla çalışır. Bir çocuk, seçtiği herhangi bir konuda kısa bir süre konuşmak zorunda. Sonraki çocuk, çocuğun söylediklerini olabildiğince yakından tekrar etmelidir. Çocuklar daha sonra rolleri tersine çevirir ve oyun devam eder.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Hafızalarını iyi kullanmak ve kelimeler arasında ilişki kurmak, çocukların kelimelerinin anlamını anlarken diğer çocuğu dikkatlice dinlemeyi nasıl öğrenebilecekleridir.

13. Ejderhayı Uyandırmayın

Ne olduğunu

Çocuklar, kısa bir süre içinde birbirleriyle konuşmadan veya herhangi bir ses çıkarmadan, artan boy sırasına göre kendilerini hızlı bir şekilde düzenlemek zorundadır. Ejderha (kolaylaştırıcı) uyandığında, çocuklar “Boo!” Diye bağırmaya hazır olmalıdır.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Fiziksel hareketleri kullanarak iletişim kurmak ve başkalarının eylemlerini gözlemleyerek ortak bir hedefe doğru çalışmak, sözlü olmayan iletişime büyük ölçüde yardımcı olabilir.

14. En Yüksek Kule

Ne olduğunu

Önlerinde çeşitli nesnelerden yararlanarak, her çocuk kulesini yapmalı ve mümkün olduğu kadar uzun yapmaya çalışmalıdır.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Ayaklarının üzerinde hızlıca düşünmek ve kuleyi önceden görselleştirmeye çalışmak, planlama becerilerine ve kalıpların dışında düşünmeye yardımcı olur.

15. Hokkabazlık Grupları

Ne olduğunu

Tıpkı tek başına hokkabazlık yapmak gibi, burası da tüm grubun mümkün olduğunca çok topla oynayabilmek için birlikte çalıştığı yerdir. Her çocuk kendi başına toplarla oynamaya ve geri kalanını bir sonrakine aktarmaya çalışır. En çok topla oynayabilen takım kazanır.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olur?

Motor becerilerini uygularken, her takım üyesi diğerine göz kulak olmayı öğrenir ve düşmelerine izin vermeden topları hokkabazlık yapmasını sağlamak için önceden hazırlık yapar.

Küçük çocuklar için ekip oluşturma etkinlikleri sadece heyecan verici değil, aynı zamanda sorumlu yetişkinler olmak için gerekli olan öğrenme dersleriyle de doludur. Birlikte çalışmak ve sosyal olarak birbirlerine açık olmak, çocukların daha sonra hayatlarında ihtiyaç duyacakları kişilerarası becerileri geliştirmede uzun bir yol kat ediyor.

Takım oluşturma faaliyetlerinin yanı sıra, tek başına oyun, çocuğunuza bağımsız olmayı öğretmek, odak ve konsantrasyonunu artırmak ve diğer becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için de aynı derecede önemlidir. Harika Kanatlar, çeşitli oyun türleri aracılığıyla çok yönlü gelişim için tasarlanmış, çocuklar için bir etkinlik abonelik kutusudur. Her aktivite aylık temaya dayanır ve çocuklarda eğlenirken onlara hayatta daha fazla yardımcı olacak belirli beceriler geliştirir. Abone olun, çocuğunuzun yaşını girin ve hemen kapınızın önünde bir kutu eğlenceli öğrenme alın

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin Müfredat Dışı Etkinlikler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu