Gençler

Çocuğunuzun Çizimlerinde Aranacak Şeyler

Çocuk resimleri, uzun bir süre boyunca her zaman araştırma ve inceleme konusu olmuştur. Psikologlar, çizimlerin bir çocuğun düşünceleri ve kişiliği hakkında fikir verebileceğine inanıyor. Çocuklar her şeyi çizmeyi severler ve çizimleri iç dünyalarının bir yansımasıdır.

Çocuğunuzun geçtiği 5 çizim aşamasına bakalım:

1. Karalama

Başlangıçta, bir kağıt ve boya kalemi verildiğinde, bir çocuk karalamaya başlar. Bu daha eğlenceli ve boya kalemlerini tutmayı ve kağıt üzerinde farklı renkleri görmeyi öğrenmek olsa da, bu aşamada daha fazla gözlem yapılabilir. Bir çocuk karalama yaparken, çocuğun kolunun ne kadar hızlı hareket ettiğini ve bu hareketlerin ne kadar büyük olduğunu fark etmek önemlidir. Çocuğunuza yazı yazarken ne yaptığını sorun ve yorumlarını dikkatle dinleyin. Bu sayede çocuğunuzun iç dünyasına ne kadar yansıyabileceği inanılmaz.

2. Şekillerin Ortaya Çıkışı

Bir çocuk çizmeye devam ederken, karalama işleminin şekillere dönüştüğünü fark edeceksiniz. Çocuğunuzun çizdiği şekiller ve boyutları önemlidir. Mesela bir daire ise, dairenin ne kadar büyük veya küçük olduğunu ve çocuğun bu şekillere hangi renkleri aşıladığını görün. Çocuğunuzun mevcut zihin durumu ve ortaya çıkan kişiliği hakkında çok konuşurlar.

3. Şekillere Dayalı Çizimler

Yavaş yavaş çizimlerde figürler ortaya çıkmaya başlar. Bu tipik olarak dört yaş civarında olur. Sadece yüzler bedensiz veya eller olmadan ortaya çıkar, bazen de eller kafadan çıkar! Psikologlar, bu figürlerin ve oluşumlarının çocuğun entelektüel gelişimi ve nesne ilişkisi hakkında çok şey anlattığını söylüyor.

4. Sembolizm Aşaması

Bu, güneş, ev, bahçe vb. gibi daha somut imgelerin ortaya çıkmaya başladığı zamandır. Çocuğunuzun çevresinde ve televizyonda gördüğü her şey kaydedilir ve çocuğunuz bir şeyler hakkında bir izlenim oluşturmaya başlar. Bu genellikle beş yaş civarında görülür. Bunlar çocuğunuzun zihninde kayıtlı olan şeylerdir. Çocuğunuzun bu görüntülerde kullandığı renkler, kendi iç benliği hakkında çok şey ortaya koymaktadır. Cesur ve parlak renkler, çocuğunuzun dışa dönük olduğunu gösterebilir. Hafif ve ince gölgeler kullanılırsa, çocuğunuzun içe dönük bir kişilik oluşturduğuna dair bir fikir verir. Fakat araştırmalar halen devam ettiği için bunun somut bir kanıtı yoktur.

  Çocukların Elleriyle Oynayabileceği Oyun

5. Gruplama

Çocuğunuz beş ila altı yaşları arasında olduğunda, grup kavramını ve farklı grup biçimlerini anlar. Mesela aileyi ilk yakın grup olarak anlarlar ve sonra okul ve arkadaşlar gelir. Farklı gruplarda farklı bağlanma düzeyleri geliştirmeye başlarlar ve aynı şey çizimlerinde de ortaya çıkar.

Çocuğunuzun çiziminde alışılmadık veya farklı bir şey görürseniz – saldırganlığın bir anlık görüntüsü gibi, yani iki kişinin kavga ettiği anlamına gelir – o zaman derinlemesine sorular sormanız ve bu düşüncelerin ve duyguların nereden geldiğini anlamanız gerekir. Çocuğunuzun çizimine defalarca yansıyorsa, daha derine inmeniz ve altında yatan temel nedeni anlamanız gerekir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu