Gençler

Bir Çocuğa Bisiklete Binmeyi Öğretmenin Kolay Yolları

Çocuğunuz büyümeye başladığında, ona ayakkabı bağlarını bağlamaktan evin içinde yardım etmeye kadar pek çok şey öğretmeye başlayacaksınız. Ebeveynleri genellikle şaşırtan olağan kilometre taşlarından biri, bir çocuğa bisiklete binmeyi öğretmeyi anlamaktır. Dengeleme yaparken çocuğunuzun arkasından koşmak daha mı iyidir yoksa eğitim tekerlekleri kullanıp onu asmasına izin mi vermelisiniz? İyi sürmeye başladığından emin olmak için kullanabileceğiniz birçok teknik var.

İçindekiler

Bir Çocuğa Bisiklet Öğretmek İçin Doğru Yaş Kaçtır?

Her çocukta olduğu gibi, doğru yaş herkes için farklılık gösterir. Bununla birlikte bisiklete binmeyi öğrenmenin duygusal bir yanı vardır ve bu, çocuğunuza yaklaşık 4-6 yaşındayken öğretmeyi en iyi hale getirir. Bu, çocukların yeni şeyler denemeye daha açık oldukları ve başarısızlıktan veya incinmekten çok korkmadıkları yaştır. Birkaç yıl sonra, bu yönler kendini hissettirmeye başlar, bu da çocuğunuzu biraz korkutabilir ve bisiklete binmeyi öğrenmek konusunda çok temkinli hale getirebilir.

Çocuğunuza Bisiklet Dersi Vermeye Başlamadan Önce Yapacağınız Hazırlıklar

Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretmeden önce aklınızda bulundurmanız gerekenler.

1. Çocuğunuzun Duygusal Olarak Hazır Olmasını Sağlayın

 • Tüm çocuklar aynı anda yeni bir beceri öğrenmeye hazır olmayacak. Çocuğunuzun arkadaşları, bisiklete binmeye ve ilk adımlarını atmaya başlamak için tamamen heyecanlı olabilir. Fakat çocuğunuz yine de bunu yapmaktan çekiniyor olabilir.
 • Çocuğunuzun zamanını almasına izin verin. Onu bisiklete binmeye zorlamayın veya azarlamayın. Bu, aktivitenin kendisinden nefret etmesine neden olur. Bazen çocuğunuzun bisikleti dengeleyebilmek için fiziksel güce de ihtiyacı olabilir.

2. Bisikleti Seçme ve Hazırlama

 • Ebeveynler genellikle gelecek yıllar için de dayanabilecek bir bisiklet almayı tercih ederler. Fakat çocuğunuz için çok büyük bir döngüde yeni bir beceri öğrenmek ters etki yaratabilir.
 • Yaşına uygun bir döngü seçin, bir veya iki yıl verin ve alın. Çubuğun üzerindeyken ayakları yere değmelidir. Çocuğa eğitim tekerlekleri olmadan bisiklete binmeyi öğretmek her zaman daha iyidir, çünkü bu onların bisikleti doğru şekilde dengeleyen sürüşün özüne odaklanmalarını sağlar.

3. Güvenlik Ekipmanlarının Toplanmasını Sağlayın

 • Birçok ebeveyn bu normu çiğnemeyi seçer. Fakat bisiklet sürmeyi öğrenirken çocuğunuz için doğru kask ve koruyucu teçhizata sahip olmak son derece önemlidir. Çocuğunuz kesinlikle birkaç kez düşecek ve kendini ciddi şekilde incitmemelidir.
 • Kask, kafasına sıkıca oturmalıdır. Bu bölgeleri kazımasını önlemek için dirsek ve diz koruyucuları bile kullanabilirsiniz. Bisiklet eldivenleri bu konuda da kullanışlıdır.
  Çocuklar İçin En İyi Yeni Yıl Etkinliği ve Oyunu

4. Sürmeyi Öğrenmek İçin Güvenli Bir Yer Seçme

 • Çocuğunuza, araçlardan geçme riski taşıyan kalabalık bir caddede bisiklete binmeyi öğretmeyin. Çimlerin yumuşaklığı nedeniyle bunun yerine bir çim tercih etmek isteyebilirsiniz. Fakat bu başlangıçta döngünün hareketlerine direnç getirecektir.
 • Yayalar veya araçlar tarafından nadiren kullanılan bir şeridi seçin. Evinize daha yakın bir otopark, günün doğru saatinde de iyi bir seçimdir.

Çocuklarınıza Bisiklete Binmeyi Öğretmenin Adımları

Çocuklarınıza bisiklet sürmeyi öğretirken bu adımları takip edebilirsiniz.

1. Dengeleme ve Yönlendirme

 • Bisiklete binmeyi içeren iki ana faktör denge ve yöndür. Bunlar, çocuğunuzun ilk öğrendiği şeyler olmalıdır.
 • Eğimli bir eğim arayın ve çevrimi çok fazla hız kazanmayacağı noktaya kadar itin. Ardından, çocuğunuzun yavaş yavaş aşağı doğru hareket etmesine izin verin ve döngüyü dengelemeye çalışın.
 • Hızı kontrol altında tutmak için arkadan tutabilir ve onu dengelemeye odaklanmasına izin verebilirsiniz. Ya da hızı düşürmek için yol boyunca sürüklemek için bacaklarını kullanabilir.
 • Dengenin sadece koltuktan değil, aynı zamanda kolu doğru bir şekilde kullanmanın da sağladığını anlamalarına izin verin. Hızın kendi kontrolleri altında olduğuna dair güvenceyi geliştirmeye başlayacaklar ve ayaklarını yerden uzak tutmayı öğrenecekler.

2. Pedal çevirme

 • Ayaklar yerden kalktığında, pedallarda yerlerini bulmaya başlamaları gerekir. Pozisyon, çocuğunuzun öğrenmesi için yeni bir pozisyondur, bu yüzden ilk önce bisiklet ana ayağı üzerinde dururken veya sabit tutarken denemek en iyisidir.
 • Bu rahatladığında, onu yokuşa geri getirin ve pedalların üzerinde ayaklarıyla bisikletin aşağı inmesine izin verin. Her zaman ayaklarını yere sürükleyerek bisikleti durdurabileceği için korkmamasını hatırlatın.
 • Zamanla çocuğunuz pedalların pozisyonuna alışacaktır. Sonra yavaş yavaş ters yönde pedal çevirerek pedal çevirmeyi deneyebilir çünkü bu hıza katkıda bulunmayacaktır. Bacaklarını hareket ettirirken dengeyi korumak başlangıçta zor olacaktır.
 • Bu işe yaradığında, konumu yokuş yukarı yükseltebilir ve çocuğunuzun aşağı inerken yarım pedal çevirmesine izin verebilirsiniz.
  Çocuklar İçin Harika Yılbaşı Hediyesi Fikri

3. Frenleme

 • Günümüzde neredeyse tüm bisikletler coaster frenleri takılı olarak geliyor. Bunlar ayrıca ayakla çalışan frenler olarak da adlandırılır. Genelde yaptıkları şey, geri çekildiklerinde tekerleğin ileri hareketine yavaşça karşılık vermektir. Bu, plakalar arasında sürtünmeye neden olur ve tekerlekleri durdurur.
 • Siz ana stantta döngüyü yükseltirken çocuğunuzun bunu denemesine izin verin. Bu bittiğinde, bunu yamaçta tekrar deneyin ve iyi çalışıp çalışmadığına bakın.
 • Bir sonraki adım, gidonlarda bulunan gerçek frenlere hakim olmaktır. Çocuğunuzun öğrenmesi gereken en önemli şeylerden biri, kendi korkusunu frenlerle dengelemektir. Genellikle çocuklar durdurma mekanizmasının farkında olmadan tam kuvvetle fren yaparlar. Bu, döngüyü hızlı bir şekilde durdurur, ağırlık merkezini kaydırır ve çocuğunuzun devrilmesine ve düşmesine neden olur.
 • Çocuğunuza, fren yoğunluğunun, kola ne kadar sert basıldığına bağlı olarak değiştiğini bildirin. Önce düz bir yolda yavaşça pedal çevirirken bunu yapmayı denemesine izin verin. Asılmaya başladığında, onu yokuşa geri getirebilir ve orada denemesine izin verebilirsiniz.
 • Son olarak, çocuğunuz yavaşça fren yapabildiğinde ve ayaklarını yere değdirmeden pedal çevirmeye devam ettiğinde, kendi başına bisiklet sürmeye hazır olduğunu anlayacaksınız.

Çocuğunuz için çocuklar için bisiklet dersleri veren bir öğretmen tutmayı düşünebilirsiniz. Ama bu gerçekten gerekli değil. Çocuğunuz bisiklet sürmeyi öğrenmeye başladığında, size güvenmeyi de öğrenmeye başlar. Başarısızlık ve hata kavramlarını anlamaya ve ne olursa olsun yeniden denemeye başladığında, gerçek hayat senaryolarında bu bağın geliştirilmesi gerekiyor. Devam eden desteğiniz ve minnettarlığınız umudunu kuvvetlendirecek ve çabaları hız kesmeden devam edecektir. Onunla birlikte olacağınızın bilgisine sahip olmak, ona korkularını yenmek ve bisikletini güvenle sürmeye başlamak için ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayacaktır.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Oyunun Çocuk Gelişiminde Önemi
Çocuklar için Açık Hava Oyunları
Çocuklar İçin Açık Hava Etkinlikleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu