Gençler

Çocuklar İçin Aerobik Egzersizi ve Faydaları

Çocuklar, mümkün olan en iyi şekline ve şekline getirilmeyi bekleyen kil gibidir. Vücutları büyümeye devam ederken ve değişikliklere açıkken düşüncede esnektirler. Fiziksel egzersiz ve önemi abartılamaz. Yaşına ve cinsiyetine bakılmaksızın herkes için hayati önem taşır. Aslında bir çocuk ne kadar çok fiziksel aktivite yaparsa, hayatın diğer alanlarında da o kadar iyi performans gösterir.

Bizimki gibi dijital bir çağda, çocukların zihinsel olarak uyarıcı aktivitelere düşkün olduğu kadar fiziksel aktiviteye de daldığını görmek yaygın değildir. Bu durum onları aktif olmaya ve vücutlarını doğal yoldan sağlıklı tutmaya teşvik etmeyi önemli kılar.

İçindekiler

Aerobik nedir?

Genel olarak, “aerobik” kelimesi havadaki serbest oksijeni ifade eder. Bu durum aerobik egzersizlerin kalp atış hızını artıran ve solunum fonksiyonlarının vücutta daha iyi çalışmasını sağlayan kardiyo egzersizleri olduğu anlamına gelir. Aerobik egzersiz çeşitli biçimlere uyarlanabilir ve kişinin vücuduna birçok yönden fayda sağlar.

Çocuklar İçin Farklı Aerobik Egzersizler

Çocukların aerobik egzersize başlamasının pek çok yolu vardır. Şunlardan birkaçına bakalım:

1. Koşu

Bu muhtemelen bir çocuk için en yaygın egzersiz şeklidir. Bunun nedeni zaten çok fazla koşmalarıdır. Koşmanın, artan akciğer kapasitesi ve güçlü bacak kasları gibi birçok faydası vardır.

2. Yüzme

6 aylık kadar küçük bebeklerin suya konulabileceğine ve otomatik olarak kürek çekmeye ve yüzmeye başlayacaklarına inanılıyor.Bunun nedeni, çocuklarda prefrontal korteksin yetişkinler kadar gelişmiş olmaması, zihinlerini daha esnek ve yeniye açık hale getirmesidir. hareketler ve beceriler. Yani çocukken yüzmeyi öğrenmek çok daha kolay ve hızlı bir süreçtir. Yüzme, tüm vücuda etki eden, dört uzuvun tümünü güçlendiren ve akciğer kapasitesini artıran mükemmel bir aerobik egzersizdir.

3. Spor

Çocukların futbol, ​​basketbol, ​​hokey, paten vb. arasından seçim yapabileceği çok çeşitli sporlar vardır. Aslında araştırmalar, en az bir spor yapan çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi nedeniyle daha az hastalandığını göstermiştir. Ayrıca beyinleri sürekli kan dolaşımı aldığı için akademik olarak daha iyi performans gösterirler. Spor yapmak takım çalışması ve koordinasyon içerdiğinden, başkalarıyla birlikte yaşamayı öğrenmelerini sağladığından, hoş kişiliklere sahip olma eğilimindedirler.

4. Bisiklete binme

Bisiklete binme sadece aerobik bir egzersiz değil, aynı zamanda vücut dengesini büyük ölçüde geliştirdiği ve gelecekte bir motorlu taşıtın nasıl sürüleceğini veya kullanılacağını öğrenmeye yardımcı olduğu için temel bir yaşam becerisi olarak kabul edilebilir. Bisiklete binme, vücut dengesini iyileştirmeye çalışır ve kasları güçlendirir. Aslında açık havada bisiklet sürmek eğlenceli bir aktivitedir ve sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de teşvik edilmelidir. Bacak kasları şartlandırılır ve akciğerler daha fazla oksijen alma kapasitesine sahiptir.

5. Dans Etmek

Çocuklar için aerobik dansa kaydolmak, kendileri dans etmeyi sevmiyorlarsa her zaman kolay değildir. Fakat daha iyi esneklik, gelişmiş motor beceriler ve daha iyi gelişmiş uzuv gücü gibi birçok avantajı vardır. Çocuklar için aerobik adımları içeren bir dans öğrenebilirler. Dansın formuna bakılmaksızın, dansın kendisi vücudu sıkılaştıran ve uzuvlarda hareket akışkanlığını artıran çok etkili bir egzersizdir. Ayrıca düzenli olarak dans eden ve müzik dinleyen çocukların daha sakin zihinlere sahip olduklarına ve vücuttaki serotonin salınımı nedeniyle duygusal olarak daha gelişmiş olduklarına inanılıyor.

6. Dövüş Sanatları

Pek çok ebeveyn çocuklarını dövüş sanatları derslerine kaydetmeyi sever çünkü bu onlara kendini savunma ve disiplin gibi önemli beceriler öğretir. Dövüş sanatlarının karate, jiu jitsu, karma dövüş sanatları vb. gibi birçok farklı biçimi vardır. Bu dövüş sanatı formları, vücudun yoğun şartlandırılması yoluyla onları fiziksel olarak güçlü tutmak için harikadır. Bu sanat biçimine giren enerji ve disiplin, kendilerini savunmanın gerekli olabileceği bir duruma zihinsel olarak hazırlanmalarına yardımcı olur. Dövüş sanatları, aerobik egzersizin bir şeklidir. Kasları ve kemikleri güçlendiren, çocuğu hem fiziksel olarak hazırlayan hem de zihinsel olarak bilinçlendiren tam bir vücut egzersizidir.

  Çocuklar İçin Şeker Mi Şaka Mı - Hazırlık ve Güvenlik Yolları

7. İp Atlama

Atlamak için atlama ipini kullanmak çocuklar için iyidir çünkü bacaklarda daha güçlü motor becerilerin gelişmesine yardımcı olur. Vücuttaki büyüme hormonlarının desteklenmesine yardımcı olduğu için çocukların boylarının daha hızlı büyümesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda esneklik, daha iyi koordinasyon ve kasların tonlanması üzerinde de çalışır. . Bu yüzden atlama, çocuklarda sağlığı ve kasları zinde tutmayı geliştirebilecek eğlenceli egzersizlerden biridir.

8. Kaykay

Kaykay, vücutta çok fazla odaklanma ve denge gerektirir. Kaykay yapmayı öğrenen çocuklar, hareketlerinde yenilenmiş bir denge duygusu geliştirebilirler. Bu öğrenmesi çok kolay bir beceri olmadığı için çocuklar deneme yanılma yoluyla öğrenme eğilimindedir. Bir kaykay üzerinde hız ve hareketin nasıl dengeleneceğini öğrenmek, çok fazla zihinsel çalışma gerektirir ve çocukların kaykay üzerindeyken şeyleri daha mantıklı düşünmelerini ve algılamalarını sağlar. Bu aerobik egzersiz eğlenceli ama aynı zamanda bir çocuğa nasıl daha fazla odaklanacağını öğretmenin zor bir yoludur. Bu durum dengeye odaklanarak ve tutarlı bir hızı koruyarak öğrenilir.

9. Yürüyüş

Yürüyüş ve trekking sadece yetişkinler için değildir. Çocuklar bile bu açık hava etkinliğine katılabilir. Avantajlarından en iyi şekilde maceracı taraflarına yemek sunarken aynı zamanda vücutlarını daha güçlü ve daha dirençli hale getirebilirler. Yürüyüş, dayanıklılığın artmasına yardımcı olur, akciğer kapasitesini iyileştirir ve bacakları güçlendirir. Yürüyüş aynı zamanda genel olarak güçlenmeye yardımcı olur ve akciğerler çok daha güçlü hale geldikçe solunum problemleri riskini azaltır. Daha fazla oksijen alımıyla solunum yolu daha az uçucu hale gelir.

10. Jimnastik

Bir çocuğun vücudunun şekillendirilmesi, tamamen yetişkin bir yetişkinin vücuduna göre iki kat daha kolaydır. Bunun nedeni, hala büyümekte ve gelişmekte olmasıdır. Jimnastiği denemek bir çocuk için daha kolay olurdu ve faydaları arasında artan esneklik, el-göz koordinasyonu ve daha iyi vücut dengesi bulunur. Jimnastik, çocuklar için aerobik aktivitesini günlük yaşamlarına sokmanın harika bir yoludur.

Çocuklar İçin Aerobik Egzersizin Faydaları?

Egzersizleri yapmak kolaydır, eğlenceli ve ilgi çekicidir ve ilgi duyan çocuklar için aerobiğin sayısız faydasını sunar. Şu avantajlara bir göz atalım:

1. Daha İyi Hareketlilik

Düzenli egzersiz, çocuğun uzuvlarının sertleşmesini önler ve kesintisiz hareket etmesine izin verir. Bu durum çocuğun kendini sağlıklı, güçlenmiş hissetmesini sağlar ve en sevdiği oyunlarda oynamasını veya kendini şımartmasını engellemez.

2. İyi Bağışıklık

Akciğerlerdeki oksijen artışı nedeniyle, çocuğun akciğer kapasitesi ve dayanıklılığı da artar. Dayanıklılık arttığında çocuk daha sağlıklı hale gelir ve kanı besinleri ve gerekli mineralleri daha hızlı emer. Bu durum çocukların havadan ve tükettikleri gıdalardaki tüm gerekli besinleri alabilecekleri anlamına gelir. Bu doğrudan bağışıklık ve güç artışı ile sonuçlanır.

3. Akademik Performans

Tüm vücudu zenginleştiren oksijen artışı ile beyin de zenginleşir. Beyin, en iyi şekilde çalışması ve sinir sistemini en iyi şekilde kullanabilmesi için iyi miktarda kan akışına ihtiyaç duyar. Akademik olarak sağlam olmak, bir çocuğun kaç kitap okuduğuyla veya karnesinin ne kadar iyi göründüğüyle değil, beyninin ne kadar alıcı ve tutucu olduğuyla ilgilidir.

  Çocuklar İçin İlginç Okuma Oyunu ve Aktivitesi

4. Daha İyi Ekip Çalışması

Aerobik egzersizler, çocuklara aktif yaşam tarzına sahip ve evden çıkıp keşfe çıkmaya hevesli diğer benzer fikirlere sahip çocuklarla tanışmak için mükemmel bir fırsat sunar. Diğer çocuklarla kaynaşmayı ve farklı bir grupta daha iyi performans göstermeyi öğrenirler. Okullarda bile, takım halinde çalışmaya önem verilmektedir çünkü temel bir yaşam becerisi budur. Bir çocuk evde kilitli kaldığında ve fazla dışarı çıkmadığında, diğer çocuklarla tanışmak ve bu önemli yaşam becerisini geliştirmek için birçok fırsatı kaçırır.

5. Azaltılmış Ruh Sağlığı Sorunları

Günümüzde çocuklarda anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları yaygın hale geldi. Genellikle çok fazla zihinsel stres ve akran baskısı yaşarlar ve yaşamlarının çok kafa karıştırıcı bir aşamasındadırlar. Egzersizin vücuda ek endorfin salınmasına yardımcı olduğu bir gerçektir. Bu endorfinler, anksiyete ve depresyonla savaşmak ve ruh halini yükseltmek için faydalıdır. Bu durum çocuğu daha mutlu ve stressiz hissettirir. Bazen akıl hastalıkları ile savaşmak için normal ilaçlardan daha fazlası gerekir ve aerobik egzersizler uygulanabilir bir seçenektir.

6. Obezite ile Mücadele

Çocuklarda obezite genellikle ebeveynler tarafından göz ardı edilir çünkü bunu gerçek bir sorun olarak görmezler. Obezite çocuğu zayıflatır ve hastalıklara karşı savunmasızlığını artırır. Yaşı ne olursa olsun, orantılı bir kiloda olmak ve sağlıklı beslenmek her zaman daha iyidir. Aerobik egzersiz, kilolarını kontrol ettiği için bu problemin üstesinden gelmeye de yardımcı olur. Abur cubur yeme ve düzensiz sindirimle oluşan ek yağ hücrelerini kaybetmeye yardımcı olur.

7. Daha Güçlü Kaslar

Büyüme yılları boyunca, kaslar ve kemikler sağlam ve güçlü olma konusunda maksimum potansiyele sahiptir. Çocukları küçük yaşta egzersiz yoluyla eğitmek, kasları güçlendirir ve kaslarda yağ asitlerinin birikmesini engeller. Aslında bir çocuğun kasları erken yaşlardan itibaren güçlendirilirse, gelecekte kasla ilgili çok az sorun yaşayacaktır. Bunun nedeni, vücutlarının yaralanmalara ve ağrılara çok daha az duyarlı olmasıdır.

8. Daha İyi Kemik Yoğunluğu

Çocuklara süt ve diğer kalsiyum açısından zengin maddeler vermek kemiklerinin güçlü olmasına yardımcı olur. Egzersizi yaşamlarına dahil ederek kalsiyumun faydalarını artırabilirsiniz. Zayıf kemikler, çeşitli yaralanmalara ve uzun vadeli sorunlara neden olabilecek önemli bir sorundur.

9. Daha Güçlü Akciğerler

Aerobik, vücuda daha büyük hacimlerde sürekli oksijenin pompalanmasını sağlar. Bu durum çocukların akciğer kapasitesinin önemli ölçüde artmasına ve akciğerlerinin güçlü ve sağlıklı olmasına neden olur. Küçük çocuklarda, bağışıklık sistemlerinin enfeksiyonlara karşı ne kadar savunmasız olmasından dolayı solunum problemleri oldukça yaygındır. Bunun nedeni, vücutlarının hala gelişme aşamasında olmasıdır. Egzersiz ve hareket sayesinde dayanıklılıkları kademeli olarak artar ve solunum problemlerine yakalanma riski daha düşüktür.

10. İyi İştah

Çocukların genellikle düzensiz beslenme alışkanlıkları vardır. Sağlıklı yiyecekler yemeyi reddederler ve abur cubur yemeyi ve “lezzetli” yiyecek dedikleri yiyecekleri yemeyi tercih ederler. Gerçek şu ki abur cuburun besin değeri yoktur ve sadece sindirim sistemine zarar verir. Bu mide ağrılarına, gevşek bağırsaklara vb. yol açabilir. Aerobik, çocuğun vücutlarının besin içerikli yiyecekleri özlediği bir iştah oluşturmaya yardımcı olur.

Bir çocuğun hayatına aerobik egzersizi ekleyerek, onun sağlığını, zihnini, bilişsel, duygusal yeteneklerini büyük ölçüde geliştirir ve onları içten dışa güçlendirirsiniz. Öyleyse devam edin ve bu alıştırmaları deneyin, sonuçları kendiniz göreceksiniz!

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin Beyin Egzersizleri
Çocuklar İçin Dinleme Aktiviteleri ve Oyunlar
Çocuklar için Yoga

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu