Bebekler

Çocuğunuza Öğretmek İçin Kolay Sessiz Kelimeler

Yeni yürümeye başlayan çocuklara ünsüz harfleri öğretmek ve artikülasyonu geliştirmek ebeveynler için son derece önemli sorumluluklardır. Ünsüz harmanlarının bir listesini el altında tutarak ve hangi sözcüklerle başlayacağını bilerek çocuğunuzun daha iyi öğrenmesine yardımcı olun. Yakında bebeğiniz daha zorlu kelimelere ilerleyecektir.

Farklı dilleri ve fonetikleri öğrenmek, çocuğunuzun hayatının en önemli aşamalarından biridir. Bununla birlikte ünsüz harflerin öğrenilmesi bazen zor olabilir. Onları öğretmek için doğru tarz ve yaklaşımı bulmak sizin sorumluluğunuzdadır.

İçindekiler

Sessiz Harfleri Bebeklere Öğretmek: Temellere İnmek

Hepimiz ünsüzleri öğrendik ve çoğumuz onlara isim verebiliriz. Ayrıca uygun sesleri nasıl çıkaracağımızı da biliyoruz. Ama ünsüzler tam olarak nedir? Ünsüz, sesli harfle aynı olmayan bir konuşma sesidir. A, E, I, O, U gibi 5 sesli harfleri bir kenara bırakarak alfabenin harflerini ifade eder. İngiliz alfabesinde 21 ünsüz harf vardır. Ünsüzleri telaffuz ederken, hava akışı genellikle dilin, dişlerin veya dudakların konumu ile kesilir veya sınırlanır. Ünsüz kelimeler tekler halinde veya gruplar halinde gelebilir. Fakat bir hece oluşturmak için bir sesli harfe bağlanmalıdır.

1. Ünsüz Karışımlar

Ünsüz karışımları, ‘pl’ veya ‘spl’ gibi farklı bir ses çıkaran iki veya üç ünsüz kelimeden oluşan bir gruptur. Ünsüz harmanlarındaki farklı sesler, bir kelime telaffuz edildiğinde tek tek duyulabilir. Ünsüz harmanındaki her harf ayrı ayrı ama hızlı bir şekilde telaffuz edilir, bu yüzden birbirleriyle harmanlanırlar.

2. Ünsüz Harmanlara Örnekler

Ünsüz karışımları digraflar, trigraflar ve diğer harf kombinasyonlarında gelir. Bazı örnekler şunlardır:

 • Digraphs

  Ünsüz digraflar bl, ch, dr, fl, gh, ng, ph, pl, qu, sc, th ve wr’yi içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Blab, siyah, böğürtlen, gizli, ejderha ve çılgın gibi kelimeler digraflardan yararlanır.

 • Trigraflar

  Trigraflar, nth, sch, scr, spl, spr ve thr’yi içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Şematik, sfinkter, cılız, şarapnel, splat, hesap tablosu, filo ve çilek gibi kelimeler buna örnektir.

  Aktivite Kutularının Çocuklar İçin Faydaları

3. Sadece Sessiz Harfli Kelimeler

İngilizcede sadece ünsüzlerden oluşan birkaç kelime vardır. Başlayabileceğiniz kolay olanlar fry, sky, sly, why, try, ilahi, my ve dry (burada ‘y’ sesli harf olarak kullanılır). Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz büyüdükçe, onu kript, cüce, çingene ve buluşma gibi daha uzun sözcüklerle tanıştırabilirsiniz.

4. Yeni Yürüyen Çocuklarda Konuşma Artikülasyonunu İyileştirme

 • Çocuğunuza çok erken bir aşamadan itibaren okuyun. Yavaş okuyun ve kelimeleri net bir şekilde ifade edin.
 • Okumayı bitirdikten sonra çocuğunuza sorular sorun. Öğrenmeyi daha somut hale getirecek.
 • Doğal ortamlarda harfleri ve kelimeleri tanımlayın. Odasını sevimli ahşap harflerle dekore edin veya renkli çıkartmalar yerleştirin.
 • Oynamak ve çizmek gibi ünsüzleri öğrenmesini sağlamak için ilginç yöntemler kullanın.
 • Onu kelime aileleri ile tanıştırmalı ve kelimeleri türe göre sınıflandırmalısınız.

Yeni yürümeye başlayan çocuklara sessiz harfleri tanıtmak ve seslendirmelerini geliştirmek büyük sorumluluklardır çünkü onlar dili iyi öğrenmenin temelini oluştururlar. Bazen, birçok çocuk 6 yaşına kadar düzgün okumaya başlamadığından, yeni yürümeye başlayan çocuklara eğitim vermek zordur.
Yeni yürümeye başlayan çocukların ünsüzleri öğrenmesine yardımcı olacak herhangi bir ipucunuz var mı? Onları bizimle paylaşın!

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu