Çocuklar

Çocuğunuzun Fiziksel Olarak Aktif Kalmasına Yardımcı Olma

Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı geliştirmek çocuklar için çok önemlidir. Erken yaşta başlanırsa, daha iyi büyümeye ve sağlıklı bir geleceğe de katkıda bulunur. İyi bir fiziksel sağlık, zihinsel zindeliği de sağlayacaktır.

Çoğu çocuk doğal olarak fiziksel olarak aktif bir programa meyillidir ve oyun alanında dolaşmaktan ve zaman geçirmekten hoşlanırken, bazı çocuklar televizyonda en sevdikleri çizgi filmin tadını çıkarmayı veya video oyunlarına bağlı kalmayı tercih eder. Böyle çocuklarda obezite şansı oldukça yüksektir. Fazla kilolu bir çocukla, normal yaşamını engelleyen birçok başka sağlık sorunu da gelir. Bu yüzden ebeveynler olarak fiziksel olarak formda kalmanın önemini anlamalarını sağlamak sizin görevinizdir.

Yoğun okul programları nedeniyle, çocuğun fiziksel sağlığa odaklanması genellikle zorlaşır. Bu, rolünüzü bir ilham kaynağı olarak oynamanız gereken zamandır. Vücudu ve zihni zinde bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olacak motivasyonunuzdur. Çoğu zaman, ebeveynlerin kendileri çocuklarının gelişiminde bir engel haline gelir. Çocuklarının özgürce hareket etmesine izin verme konusunda rahat değiller, bu nedenle etrafta koşma ve oynama fırsatlarını sınırlıyorlar. Bu tür ebeveynler ayrıca çalışmalara çok vurgu yapar ve oynamayı zaman kaybı olarak görürler. Bu tür bir tutum, bir çocuğun oyun oynama motivasyonunu engeller ve sağlıksız bir yaşam tarzını teşvik eder. Aksine ebeveynler rol model olarak durmalı ve çocuklarına hareketsiz yaşam tarzının neden uygun bir seçenek olmadığını öğretmelidir.

İçindekiler

Fiziksel Olarak Aktif Olmanın Önemi

Düzenli fiziksel egzersiz birçok fayda sağlar.

  • Daha güçlü kemikler ve kaslar oluşturur
  • Kilo kontrolünde yardımcı olur
  • Kalp kaynaklı hastalık riskini ve kolesterol ve diyabet sorunlarını azaltır
  • Daha iyi uyku sağlar
  • Hayata sağlıklı bir bakış açısı geliştirmeye yardımcı olur

Aslında birçok araştırmaya göre, fiziksel olarak aktif olan çocuklar sağlıklıdır ve akademisyenlerde başarılı olma ve hayatta başarılı olma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca benlik saygısı oluşturmaya da yardımcı olur.

  Çocuklar İçin Jimnastik - Yararları, Riskleri ve Aktiviteleri

Obezite Sorunu

Son birkaç on yıldır obez ve fazla kilolu çocukların oranı çok yüksek bir oranda artmaktadır. Bu salgının birçok nedeni vardır. Fakat en yaygın olarak çocukların hareketsiz hale gelmesidir. Fiziksel olarak çok daha az aktifler ve tek bir yerde oturarak zaman harcıyorlar. Çocukları daha aktif hale getirmenin en iyi yolu, televizyon izlemek ve video oyunları oynamak gibi hareketsiz faaliyetlerin miktarına bir sınır koymaktır. İki yaşın altındaki çocukların TV izlemesine kesinlikle izin verilmemelidir. Daha büyük çocuklar da günde iki saatten fazla televizyon izlememelidir.

Ebeveyn Olarak Rolünüz

Çocuğunuzun sağlıklı yaşam tarzına katkıda bulunabileceğiniz yollar bulun.

  • İlk ve en önemli adım, çocuğunuzu motive etmektir. Sağlıklı bir yaşam sürmek birçok taviz gerektirir ve çocuğunuz sizden uygun desteği alamazsa buna tam olarak bağlı kalamaz. Fiziksel olarak aktif olmanın neden önemli olduğunu tartışarak başlayabilirsiniz, böylece alacağı olumlu sonuçlar hakkında bilgi sahibi olur.
  • Onun için bir ilham kaynağı olun. Sağlıklı bir yaşam tarzının neye yol açtığını görmesine ve sizden öğrenmesine izin verin. Bir egzersiz programı izleyin ve sizi taklit edecektir.
  • Sırf siz yaptığınız için onu belirli bir fiziksel aktivite yapmaya zorlamayın. Çeşitli seçenekleri keşfetmesine yardımcı olun ve sonra seçmesine izin verin. Belki karate’yi yüzmekten çok seviyor; seçim onun olsun.
  • Evde hazırlanan yemeklerde besleyici bir yemek rehberi benimseyin. Fiziksel aktivite ile iyi bir diyet çocuğunuz için bir zorunluluktur.

Bu basit önerileri izleyin ve küçük çocuğunuzun herhangi bir sağlık probleminden uzak, fiziksel olarak zinde bir yetişkin olarak büyümesine izin verin.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu