Gençler

7 Yaşındaki Çocuklarınız İçin En İyi Etkinlik

7 yaşındaki bir çocuğu okumaya teşvik eden faaliyetler yürütmek, her ebeveyn için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Okumanın yanı sıra, belirli bir beceride ustalaşmak için gereken nüansları sunarak sonuçlanan bazı hayati bilgileri 7 yaşındaki bir çocuğa öğretebilecek bir sürü aktivite var.

İçindekiler

Eğitim ve Öğrenme Faaliyetleri

İşte çocuğunuz için kendisini eğitme görevini üstlenebilecek bir dizi etkinlik.

1. Bulmaca Okuma

Çocuklarınız bulmacayı kendileri çözemeyecek kadar küçük olabilir. Ama kelimeleri kesinlikle yüksek sesle okuyabilirler.

Nasıl yapılır?

Çözülmüş bir bulmaca kullanın. Bulmaca içindeki sayıya başvurabilir ve çocuğunuzdan o belirli kelimeyi okumasını isteyebilirsiniz. Okumada zayıfsa, önce harfleri heceleyip sonra kelimeyi söyleyebilir.

Ne Öğretiyor?

Bulmacadaki kelimeleri okuyarak hem dikey hem de yatay okumaya alışacaktır.

2. Karıncalar için Yiyecek

Karıncalar için Yiyecek, 7 yaşındaki çocuklar için onları bilinmeyen bir dünyanın tam ortasına koyabilecek en heyecan verici bilim etkinliklerinden biridir.

Nasıl yapılır?

Yakınınızda bir karınca yuvası olan bir yer bulmak için çocuklarınızla birlikte çalışın. Yanınızda tuz, şeker, bal, kıyılmış balık gibi çeşitli türlerde küçük yiyecekler taşıyın. Karıncaların yiyecek maddesini ne kadar çabuk bulduklarını ve bitirmeleri ne kadar sürdüğünü not etmesini isteyin.

Ne Öğretiyor?

Çocukların çeşitli hayvanlardaki biyolojik farklılıkların farkında olmalarını sağlamak, her canlının nasıl farklı işlediğini anlamalarına yardımcı olur.

3. Şişelerle Müzik

Müziğin temel kavramlarını anlamak için bir temel oluşturun ve çocuğunuzun kendi başına tonları keşfetmesine izin verin.

Nasıl yapılır?

Aynı tür ve boyuttaki tüm cam şişeleri düzenleyin. Bunları değişen miktarlarda suyla doldurun ve bir platforma yerleştirin. Çocuğunuzun çelik kaşık kullanmasına ve şişelere arka arkaya hafifçe vurmasına izin verin. Su seviyelerini değiştirmesine ve müziğin nasıl değiştiğini keşfetmesine izin verin.

Ne Öğretiyor?

Notalar ve ses perdesindeki farklılıkları fark ederek, çocuğunuz böyle bir hedefli çalışma gerektirmeden müzik teorisinin temellerini anlamaya başlayacaktır.

4. Hızlı Zar Matematiği

Bu oyunu zarı çıkarın ve tamamen yeni bir oyuna dönüştürün.

Nasıl yapılır?

İki zar alın ve birlikte yuvarlayın. Çocuğunuzdan ya yüzü yukarı bakan değerleri toplamasını ya da çıkarmasını isteyin.

Ne Öğretiyor?

Matematik hem doğruluk hem de hız meselesidir. Zar oyunu, çocuğunuzun bu iki beceriyi de oldukça etkili bir şekilde geliştirmesine yardımcı olur.

5. Seksek

Hopscotch, çocuğunuzun aritmetiğe anında aşık olmasını sağlayacak 7 yaşındaki çocuklar için en basit matematik etkinliklerinden biridir.

Nasıl yapılır?

Yerdeki seksek karelerini veya evinizin önündeki patikayı tebeşirleyin. Ardından, ona basit aritmetik problemler atarak başlayın ve cevaba zıplamasına izin verin.

Ne Öğretiyor?

Çocuklar toplama ve çıkarmayı kavrayabilir ve bunun hayatlarında ikinci bir alışkanlık haline gelmesine izin verebilir.

Sanat ve Zanaat Faaliyetleri

Sanatsal becerilere odaklanan birkaç aktiviteden yararlanmak, çocuğunuzun yaratıcı yönünü ifade etmesine ve üzerinde çalışmasına olanak tanır.

1. Doğa ile Kamuflaj

Küçük çocuğunuzun 7 yaşındaki çocuklar için en akıllı boyama etkinliklerinden biriyle yaratıcılığını keşfetmesine izin verin.

Nasıl yapılır?

Biraz beyaz kağıt alın ve çocuğunuzun çeşitli doğal unsurlara benzemesi için onu kesip renklendirmesine izin verin. Bittiğinde, ondan bu parçaları evinizin bahçesine veya dışarıya yerleştirmesini isteyin. Ona katılın ve bu parçaları kolayca görebilecek misiniz bir bakın.

Ne Öğretiyor?

Taklit, öğrenmenin en doğal şeklidir. Doğayı taklit etmeyi öğrenerek, çocuğunuz renkleri ve çeşitli tonlarını daha iyi anlar.

2. Kağıt Zincirler

Çocuğunuza bazı benzersiz kağıt zincir tasarımları yapmayı öğreterek nostaljiyi geri getirin.

Nasıl yapılır?

Büyük, renkli bir kağıt alın ve en az 5-6 kat olana kadar katlayın. Üzerine bir oyuncak bebek şekli veya başka bir tasarım çizin. Çocuğunuza zincirin uç kısmını kesmemesi gerektiğini bildirin. Şeklin dış hatlarını kesmek için makas kullanın ve zinciri görmek için kağıdı açın.

  Saygısız Gençlerle Başa Çıkma

Ne Öğretiyor?

Kağıt zincirleri, çocukların kağıt katmanlarının nasıl çalıştığını anlamalarını sağlar ve yaratıcılıklarını tek bir boyutun ötesinde düşünmeye sevk eder.

3. Güneş Saati

Çocuğunuza önemli bir fen dersi de öğreten bir zanaat etkinliği.

Nasıl yapılır?

Büyük bir kağıt tabak alın ve içine bir pipet sokun. Çocuğunuzun sopayı belirli aralıklarla evinizin terasına yerleştirmesine izin verin ve gölgenin saatini ve konumunu not edin. Zaman için kaba işaretler yapın ve ertesi gün bunları tekrar kontrol edin.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuzun zamanı daha iyi anlamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güneşin Dünya etrafında nasıl hareket ettiğini de öğrenir.

4. Süt Sanatı

7 yaşındakiler için en çılgın yaratıcı etkinliklerden biri olan bu, çocuklarınızı ağzı açık bırakacak.

Nasıl yapılır?

Bir kase alın ve üzerine süt ekleyin. Tam ortasına birkaç damla farklı gıda boyası koyun. Ardından, üzerlerine bir miktar sıvı sabun ekleyin ve çeşitli tonlarda dönmelerini izleyin. Damlaları kasenin farklı yerlerine koyarak çocuğunuzun deney yapmasına izin verin.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuzun belirli moleküllerin birbirleriyle nasıl reaksiyona girdiğini bilmesini sağlamanın yanı sıra, dönen renkler onun farklı boyama stillerini denemesine izin verebilir.

5. Çorap Kuklaları

Çocuğunuzu farklı çorap kukla karakterleri giydirirken kaprisli davranışlarıyla çılgına dönmesine izin verin.

Nasıl yapılır?

Dolaptan birkaç eski çorap alın ve üzerlerine çeşitli karakter yüzleri boyamak için bir kalem kullanın. Bunları siz ve çocuğunuz arasında eşit olarak dağıtın ve ardından farklı sesler ve konuşma stilleri ile bazı karakter şakalarına kendinizi bırakın.

Ne Öğretiyor?

Katı bir eğlence olmasının yanı sıra, çocuğunuz iletişimin altında yatan katmanları algılamayı öğrenir ve düşüncelerini de daha iyi ifade eder.

Kapalı alan aktiviteleri

Evinizi istediğiniz zaman oyun alanına dönüştürmek için bu aktivitelerden yararlanın.

1. Simon diyor

Bu, 7 yaşındakiler için oldukça eğlenceli olan en popüler ince motor aktivitelerinden biridir.

Nasıl oynanır?

Simon oluyorsunuz ve çocuklarınızın yüksek sesle söylediğiniz her emri, “Simon diyor” cümlesinin başında olduğu sürece takip etmesi gerekiyor. “Simon diyor” demezseniz ve çocuğunuz hala onu takip ederse, o zaman oyun dışıdır.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuzu daha dikkatli hale getirirken, aldığı emirler ile ilgili motor aktivitelerini nasıl kontrol edeceğini de öğrenir.

2. Yastığı Tutmayın

Bunu müzikle birleştirirseniz net bir kazanan olur.

Nasıl oynanır?

Biraz yoğun müzik sıralayın ve çocuğunuza bir yastık veya top atarken başlatın. Bırakın çocuklar bunu kendi aralarında fırlatmaya başlayın. Rastgele bir noktada müziği durdurun. Yastığı olan çocuk dışarı çıkmalıdır.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuzun müziğe daha özen göstermesine ve yastığı/topu fırlatmak veya tutmak için en iyi zamanı planlamasına yardımcı olur.

3. Çöpçü Avı

Çocuğunuzun gerçekten keyif alacağı ve evinizi alt üst etme potansiyeline sahip muhteşem bir aktivite.

Nasıl oynanır?

Geleneksel olmayan yerlerde evin etrafındaki bir sürü şeyi saklayın. Çocuklarınıza hangi nesnenin olduğu ve onu nerede bulabilecekleri konusunda bazı ipuçları verin. Sadece ona yakın mı yoksa uzakta mı olduklarını söyleyerek onlara sesli olarak rehberlik edebilirsiniz.

Ne Öğretiyor?

Görsel güç ve zihinsel keskinliğe odaklanarak, çocuklarınız yolları eyleme geçirilebilir kararlara dönüştürmeyi ve buna göre çalışmayı öğrenirler.

4. Hayvan Davranışı

7 yaşındakiler için en iyi yağmurlu gün aktivitelerinden biri, bazı harika atıştırmalıklarla birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verir.

  Çocuklar İçin Eğlenceli El Alkışlama Oyunu

Nasıl oynanır?

Her çocuk, üzerinde hayvanın adı olan bir kağıt parçası alır. Her oyuncunun hayvanını herhangi bir ses çıkarmadan canlandırması gerekiyor. Diğer çocuklar hayvanı tahmin edebilirse, canlandıran kişi ödül olarak tatlı bir atıştırmalık alır.

Ne Öğretiyor?

Hayvan davranışının diğer yönlerini anlamak ve sözlü olmayan ipuçları üzerinde çalışmak, çocuğunuzun daha iyi iletişim kurmasına yardımcı olur.

5. Çince Fısıltılar

Oyunun sonunda basit bir cümlenin nasıl komik bir cümlenin değişebileceğini izleyin.

Nasıl oynanır?

Herkesi sıraya oturtun. İlk çocuğun kulağına uzun, kıvrımlı bir cümle fısıldayın. Bu çocuğun bir sonraki çocuğa duyduğu şeyi tekrar etmesi gerekiyor. Hiçbir noktada tekrar olamaz. Son çocuk ayağa kalkar ve cümleyi yüksek sesle söyler, ki bu neredeyse her zaman tamamen başka bir şey olacaktır.

Ne Öğretiyor?

Bu zaman zaman düpedüz komikleşir ve ayrıca çocukların bazı basit kelimelerin kolayca yanlış yorumlanabileceğini bilmelerini sağlar.

Açık Hava Aktiviteleri

Çocuğunuzu dışarı çıkarın ve enerjik ve heyecan verici faaliyetlere tam bir özgürlük içinde katılmasına izin verin.

1. Yılan Isırıkları

Pek çok çocuk için bu, 7 yaşındaki çocuklar için kolayca en yoğun fiziksel aktivitelerden biri olabilir.

Nasıl oynanır?

Bütün çocuklar el ele tutuşur ve gitmelerine izin vermemelidir. Sıradaki ilk yılanın başı ve sonu kuyruktur. Başın görevi, çocukların hiçbiri ellerini bırakmadan kuyruğu ısırmaktır ve kuyruğun kaçması gerekir.

Ne Öğretiyor?

Çocuklar birbirleriyle nasıl çalışacaklarını ve var olan alanı etkin bir şekilde kullanmayı öğrenirler.

2. Yumurta Kaşığı Dengesi

Bunu hızlı bir şekilde suyla yıkanabilen açık bir alanda yapın.

Nasıl oynanır?

Her çocuğun ağzına bir kaşık tutmasına izin verin. Üzerinde bir yumurta dengeleyin ve yumurtayı düşürmeden bitiş çizgisine ulaşmak için birbirleriyle yarışmalarına izin verin. İlk tamamlayan kazanır.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuz tek seferde hız ve istikrar arasında bir denge kurmayı öğrenir.

3. Su Balonu Saldırısı

Çocuklarınızı banyo yaptırmanın bundan daha iyi bir yolu yok.

Nasıl oynanır?

Çocukları takımlara ayırın ve her birine balon verin. Balonları suyla doldursunlar ve sonra diğer takımdaki çocukların üzerine atsınlar. En az ıslak çocuğa sahip olan grup kazanır.

Ne Öğretiyor?

Çocuklar ortak bir hedefe doğru ekip olarak çalışmayı ve birbirlerini korumayı öğrenirler.

4. Süpermarket Araması

Alışverişin yalnızca ebeveynler için tek bir aktivite olması gerekmez.

Nasıl oynanır?

Süpermarkette ihtiyacınız olan tüm ürünlerin bir listesini çıkarın. Her çocuğun arabasını almasına ve o eşyaları size getirmesine izin verin. Tüm eşyaları ilk alan kişi en sevdiği çikolatayı hediye olarak alabilir.

Ne Öğretiyor?

Çocuklar öğeleri hızlı bir şekilde tespit etmeyi öğrenir ve gereksinimi yerine getirmenin en kısa yolunu bulur.

5. Topu Yakala

Çocuklarınızın dikkatini çekmesini ve aceleye hazır olmasını sağlamanın daha iyi bir yolu yok.

Nasıl oynanır?

Tüm çocuklar bir daire içinde durur. Merkezdeyken, havaya bir top at. Zirveye ulaştığında, rastgele bir çocuğun adını söyleyin. Topu yere çarpmadan önce acele etmesi ve yakalaması gerekiyor.

Ne Öğretiyor?

Dikkatlilik ve bir anda harekete geçme bu aktivite ile hızlı bir şekilde öğrenilebilir.

7 yaşındakiler için evde ve dışarıda çok çeşitli aktiviteler varken, onları meşgul etmek pek sorun olmayacak. Bunun ötesinde, bu aktiviteler çocuklarınızın yeni bir şeyler öğrenmelerini ve daha önce sahip olmadıkları bir beceriyi kazanmalarını sağlar.

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin Rol Oynama Fikirleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu