Bebekler

18 Aylık Bebeklerle Birlikte Oynamak

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa nasıl iyi bir oyun arkadaşı olunacağını öğretmek, sosyal becerilerini geliştirmede uzun bir yol kat eder. Çocuklar birbirleriyle oynayarak çok şey öğrenirler. Bu yüzden bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun iyi geçinmesine ve arkadaş edinmesine yardımcı olmanın ilk adımı bu olmalıdır.

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa nasıl iyi bir oyun arkadaşı olunacağını öğretmek, sosyal becerilerini geliştirmede uzun bir yol kat eder. Çocuklar birbirleriyle oynayarak çok şey öğrenirler. Bu yüzden bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun iyi geçinmesine ve arkadaş edinmesine yardımcı olmanın ilk adımı bu olmalıdır.

Tek oyun arkadaşı sizin olan bir yürümeye başlayan çocuğun ebeveyni iseniz, kısa süre sonra çocuğunuzun ne zaman arkadaş edineceğini merak etmeye başlayacaksınız. Bu sorumluluk tamamen sizin ellerinizde. Çocuğunuzu başkalarıyla oynamaya teşvik etmek, bir ebeveyn ve rol model olarak, onun arkadaşlık kurma sanatını ve paylaşmanın erdemini anlamasına nasıl yardımcı olabileceğinizi gösterir.

İçindekiler

Bir Küçük Çocuğa Birlikte Oynamayı Nasıl Öğretebilirim?

1. Çocuğunuzun Oyun Arkadaşı Olun

Çocuğunuzun şirkette oynamaya alışması için evde küçük çocuklarla oynamalısınız. Bu, çocuğunuzun oyun arkadaşı olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, çocuğunuza paylaşma ve bağ kurma sevincini öğretmenin iyi bir yoludur. Kocanızda veya diğer aile üyelerinizde de ip yapın ve çocuğunuzun oyuncaklarıyla sırayla oynayın. Bu sadece paylaşmayı teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda yürümeye başlayan çocuğunuzun insanların arasında oynamaya daha alışmasını sağlayacaktır.

2. Çocuklar Nasıl ve Ne Zaman Birlikte Oynarlar?

Parkta, çocuk partisinde veya komşunuzun evinde olun, çocuğunuzu diğer çocuklarla tanıştırdığınızdan emin olun. Şimdi çocuğunuzu bakıcıları dışındaki insanlarla arkadaş olmaya teşvik etmenin tam zamanı. Bu, çocuğunuzu kendi yaşındaki diğer çocuklara alıştırmanın en iyi yoludur.

3. Oyun Tarihlerini Teşvik Edin

Komşularınız, arkadaşlarınız veya çocuğunuzun yaşına yakın çocuğu olan herhangi biri varsa, tüm bu küçük çocukları birlikte oynatın. Oyun tarihlerini ayarlayın. Alışmak biraz zaman alsa da, birbirlerinin evlerinde veya mahalle parkında oyun fırsatları yaratmak, çocuğunuzun diğer çocuklara olumlu tepki vermesine yardımcı olmanın ideal yoludur.

  Çocuklarda İyi Davranışı Teşvik Etme Araçları

4. Negatif Davranışı Pozitif Aktiviteye Yönlendirin

Çocuklar bir araya geldiğinde, vurmak, itmek ve kapmak kaçınılmazdır. Bu tipik bir yürümeye başlayan çocuk davranışıdır. Çocuklara her zaman neyin yanlış olduğunu söylemek yerine, onlarla konuşun ve birbirlerinin bakış açısını görmelerine yardımcı olun. Enerjilerini olumlu bir şeye yönlendirmek gerekiyorsa etkinliği değiştirin. Bunu yaparak, yeni yürümeye başlayan bir çocuğa nasıl iyi bir oyun arkadaşı olunacağını öğretme yolunda ilerleyeceksiniz.

5. Çocuğunuzun İhtiyaçlarına Odak Tutun

18 aylık bir çocukla birlikte oynamak, o anki ihtiyaçlarına da dikkat etmenizi gerektirir. Çocuğunuz herhangi bir nedenle yorgun, uykulu, aç veya huysuzsa, oyun arkadaşlarıyla çatışmalar yaşanabilir. Bu yüzden birbirlerinin arkadaşlığından keyif almalarını sağlayacak bir zamanda ruh hallerini okumak ve oyunu desteklemek çok önemlidir.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun oyun arkadaşı fikrine alışması bir günlük iş değildir. Zaman ve sabır ve bazen çok fazla çaba gerektirir. Ebeveynler olarak, çocukların tartışmalarına fazla bulaşmayın. Onları kendi sorunlarını çözmeleri için bırakmak, sosyal becerilerini geliştirdikleri kadar problem çözme yeteneklerini de artıracaktır. Oyun çocuklar için bu yüzden önemlidir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu