Bebekler

Çocuğunuzda Yapılandırılmış Oyunu Artırma

Çocuğunuz en iyi nasıl öğrenir? Kendi başına keşfederek mi yoksa birisi ona talimat verdiğinde mi? Her iki yol da eşit derecede önemlidir. Kendi başlarına öğrenme devam eder. Fakat ebeveynler, genel gelişimleri için yeni yürümeye başlayan çocuklar için daha yapılandırılmış oyun etkinlikleri düzenlemelidir.

Unutmayın, çocuğunuzla oyun zamanınızı akıllıca seçmeniz önemlidir! Her çocuk farklıdır ve farklı şekillerde oynamayı öğrenecektir. Biri için işe yarayan yapılandırılmış oyun başka bir çocuk için çalışmayabilir. Önemli olan, yürümeye başlayan çocuğunuzla çalışırken, kendisine öğretildiğini düşünmemesidir. Baştan sona eğlenceli olmalı! Nasıl olduğunu görelim.

İçindekiler

Yapılandırılmış Oyun Etkinlikleri Fikirleri

 • Erken Başlamak

  Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun ilk öğretmeni olduğunuz için, 12 ay gibi erken bir zamanda yapılandırılmış bir oyun süresine başlayabilirsiniz. Erken çocuklukta yapılandırılmış oyunun faydaları çoktur. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun becerilerine veya ona bir şey yedirildiğini fark etmeden öğrenmesi gereken becerilere odaklanmaya başlamanız gerekir. Bu uygulama için en iyi strateji ‘oyun temelli öğrenme’dir.

 • Yapılandırılmış Oyunun Önemi

  Yapılandırılmamış ve yapılandırılmış oyun el ele gider. İçeride veya dışarıda, yürümeye başlayan çocuğunuza yeni fikirler sunabileceğiniz yapılandırılmış etkinlikler aracılığıyla gerçekleşir. Çocuğunuz talimatları daha düzenli bir şekilde dinlemeyi ve takip etmeyi öğrenecektir. Bazı örnekler yılan ve merdiven oynamak, yapı taşlarıyla yeni bir şey yaratmak veya hatta yürümeye başlayan çocuğu yüzme dersleri için yüzme havuzuna alıştırmak kadar basit olabilir.

 • Çocuklar İçin Yapılandırılmış Oyun nedir?

  Sevdiği ve sevmediği şeyleri göz önünde bulundurarak belirli bir yapılandırılmış oyun etkinliği planlamak isteyebilirsiniz. Yapılandırılmış bir aktivite oynama zamanı, çocuğunuzun onu kabul ettiği zamandır. Telefonunuz dahil, ‘özel’ ve etrafınızda dikkat dağıtıcı durumlar olmayan bir yer seçin. Yapılandırılmış oyun sürenizi başlangıçta yalnızca birkaç dakika için planlayın; zamanı yavaşça artırabilirsiniz.

 • Asla sıkıcı bir an yok

  Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun belirli bir planlanmış etkinliğe ilgisini kaybettiğini gördüğünüzde, onu zorlamayın, başka bir şeye devam edin. Yüzme, badminton, yoga ve hatta dans gibi yapılandırılmış derslere kayıt yaptırarak çocuğunuzun becerilerini geliştirmek ve geliştirmek isteyeceğiniz bir zaman gelecek. Yaşlandıkça, yapılandırılmış oyun için daha fazla zaman ayrılması gerekiyor.

 • İlgilerinin Stokunu Çıkarın

  Yürümeye başlayan çocuğunuzun becerileri ve ilgi alanlarının, onun için planladığınız herhangi bir yapılandırılmış oyun etkinliğine öncülük etmesine izin verin. Yeni yürümeye başlayan çocuklar küçük enerji toplarıdır ve yapılandırılmış fiziksel aktivite, vücutlarının ve kaslarının nasıl birlikte hareket ettiğini ve çalıştığını öğrenmelerine yardımcı olur. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda bazı yapılandırılmış oyun örnekleri, topu fırlatma, yakalama, tekmeleme veya zıplama gibi aktiviteleri içerir. Bunlar çocukların hareketlerini koordine etmelerine yardımcı olur ve onlar da talimatları izlemeyi öğrenirler.

  Peri Kapılar - Çocukları Neşeyle Çıldırtan Oyuncak

Yapılandırılmış etkinlik zamanı geldiğinde çocuğunuzun yüzünde bir gülümseme görmekten daha iyi bir şey olamaz. Sadece bu tarz oyun zamanlarının eğlence dolu olması gerektiğini unutmayın!

Çocuğunuz için yeni yürümeye başlayan çocuklar için hangi yapılandırılmış oyun etkinliklerini uyguladığınızı ve en çok hangisini sevdiğinizi bize bildirin.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu