Çocuklar

Okul Öncesi Gelişim: 3-4 Yıl

Okul öncesi çocuklar tüm şekil ve boyutlarda gelir. Fakat 3-4 yaşlarındaki okul öncesi gelişimin tipik olarak birkaç ortak noktası vardır. İşte okul öncesi çocuğunuz ne yapıyor olabilir.


3-4 yaşında okul öncesi gelişim: neler oluyor

Duygular
Bu, okul öncesi çocuğunuz için duygusal gelişimde önemli bir dönemdir.

Bu yıl boyunca çocuğunuz bedeninin, zihninin ve hislerinin kendisine ait olduğunu gerçekten anlamaya başlar. Mutluluk, üzüntü, korku veya öfke gibi kendi duygularını tanımada çok daha iyidir.

Çocuğunuz ayrıca hayali şeylerden korkma, başkalarının nasıl davrandığı ve tanıdık insanlar için sevgi hakkında endişeler de dahil olmak üzere çok çeşitli duygular gösterir. Benlik saygısı geliştikçe, her şeyin yolunda olduğunu güvence altına almayı öğrenecek ve duygularını ele almada daha iyi olacak. Çocuğunuz şimdi gerçek arkadaşlıklar kurmaya ve daha fazla sosyal beceri geliştirmeye başlayacak.

Oynama ve öğrenme
Oyun önemlidir çünkü çocuğunuz hala duyguları nasıl öğrenir ve araştırır. Diğer çocuklarla oynamaya daha fazla ilgi duymaya başladı ve küçük gruplarda daha işbirliği içinde oynamaya başlayabilir. “Benim” ve “onun” kavramlarını anlıyor, böylece paylaşım kolaylaşmaya başlıyor.

Okul öncesi arkadaşlar daha önemli hale gelir ve okul öncesi çocuklar için hayali arkadaşlara sahip olmak yaygındır.

Çocuğunuz yeni deneyimlerle ilgileniyor ve oyun sırasında daha yaratıcı hale geliyor – örneğin, oyuncaklarıyla çay partisi yapmak gibi hayali arkadaşlarınız veya oyuncaklarınızla taklit oyunlar oynayabilir. Bu yaşta, muhtemelen gerçek ve fantezi arasındaki farkı söyleyebilir.

Biliyor musun?
Dördüncüsü, çocuğunuz başkalarını kandırmaktan ve neler olduğunu anlatmaktan zevk alabilir – örneğin, “Annem uyuduğumu düşündü!” Aynı zamanda başkaları tarafından kandırılmaktan da endişe duyacaktır.

Okul öncesi çocuğunuz bedenleri – kendi ve diğer insanların – çok merak ediyor olabilir. Farklı roller ve davranışlar deneyecek ve “doktor” veya “anne ve baba” oynayabilir. Bu doğal merak ve rol oynama kombinasyonu bazen çocukluk seks oyunlarına yol açar – örneğin, kendi ve diğer çocukların cinsel organlarına bakmak.

İpucu: Bu yaşta seks oyunu normal olmasına rağmen, çocuğunuzun seks oyunu sırasında nasıl davrandığından endişe ediyorsanız, doktorunuzla veya başka bir kalifiye sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

Konuşma
Çocuğunuzun dili bu yıl çok gelişecek. İletişim kurmaya daha fazla ilgi gösterecek ve hikaye anlatmaya ve sohbet etmeye ilgi gösterebilir.

Bu yıl yüzlerce yeni kelime öğrenecek. Sizi ve diğer yetişkinleri dinleyerek ve bağlamdan tahmin ederek kelimeleri öğrenir. Ayrıca yeni deneyimlerden ve yüksek sesle okunan hikayeleri dinlemekten öğrenir. Hala söylediklerinden çok daha fazla kelime anlayacak.

Üç yıl kadar sonra, çocuğunuz yüzlerce kelimeyi anlayacak ve 3-5 kelimelik cümleler kullanacaktır. Diğer insanlar çoğu zaman söylediklerini anlayacaklardır. Resimlerin bazı kısımlarını – örneğin bir ineğin burnunu – gösterecek ve ortak nesneleri adlandıracaktır.

Dört yaşında, yaklaşık 5-6 veya daha fazla kelimeden oluşan uzun cümlelerle konuşacak. Diğer insanlar onu her zaman anlayacaklar. Söylediğiniz çoğu şeyi anlıyor ve alışılmış şeyler hakkında oldukları sürece talimatları 2-3 adım izleyecek – örneğin, “Kitabı kapatın ve Anneme verin”. “Uzun” veya “ince” gibi sıfatları anlayacak ve “mutlu” veya “üzgün” gibi “duygu” kelimelerini kullanacaktır.

  Çocuklar İçin Kolay ve Basit Rangoli Tasarımı

Düşünme
Okul öncesi çocuğunuz etrafındaki dünya tarafından büyülenmiştir ve dünyası hakkında daha fazla anlamaya çalışırken “kim”, “ne” ve “neden” sorularını soracaktır.

Çocuğunuz irili ufaklı ve az / çok karşıtları ve “on”, “in” ve “under” gibi kavramları anlar. Hikaye anlatmayı sever ve tekerlemeler hatırlayabilir ve okuyabilir. Harfleri ve sayıları adlandırdığınızda tanımlamaya başlar ve en fazla dört nesne sayabilir ve bunları renk ve şekle göre sıralayabilir.

Gündelik beceriler
Birlikte aile yemekleri yerken okul öncesi çocuğunuz buna bayılacak. Ailenizin rutini anlıyor ve doğum günleri gibi özel olayları takdir ediyor.

Çocuğunuz kendini besleyebilir, bağları olmayan ayakkabıları giyebilir, düğmeleri geri alabilir ve giyinirken kendisi için biraz daha fazlasını yapabilir.

Muhtemelen tuvalet eğitimi alacak ve kendi başına günlük hijyen görevlerini yerine getirebilecektir, örneğin sadece tuvalete gitmek, tabanını silmek ve ellerini ve yüzünü yıkamak gibi. Diş fırçalama gibi görevlerde hala yardımınıza ve gözetiminize ihtiyacı olacak.

Hareketli
Okul öncesi çocuğunuz hareket etmeyi ve aktif olmayı seviyor. Merdivenlerden yukarı çıkma, üç tekerlekli bisiklete binme, bir topu atma, yakalama ve tekmeleme, koşma, tırmanma, atlama, atlama ve tek ayakla dengeleme konusunda daha iyi oluyor.

Ellerini kullanmaya gelince, okul öncesi çocuğunuz bir daire veya kare çizme, 10 bloğa kadar büyük kuleler inşa etme ve makas kullanma becerisine sahip olabilir. Çizim ve boyama, çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçirdiği için harika olan boya kalemleri, kalemler ve boya fırçaları kullanmayı sevecektir.

Anaokulunuzun bu yaşta yapabileceği diğer şeyler:

 • bir kavanozun kapağını sökmek
 • kendi cinsiyetini ve yaşını bilmek
 • zamanı anlamaya başlamak
 • bazı şekil ve renklerin isimlerini bilmek
 • kalem yazma pozisyonunda ve dört yıl boyunca, bazı harfleri kopyalayarak
 • kendini giydirmek ve soymak.

3-4 yaşında okul öncesi gelişimine yardımcı olur

Çocuğunuzun bu yaştaki gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler şunlardır:

 • Çocuğunuza çok fazla oyun zamanı verin: dağınık oyun – kum veya çamurda veya boyalarla – kuklalar veya oyuncaklar ile oynayın ve açık havada oynayın – bol miktarda koşma, yuvarlanma ve yuvarlanma – okul öncesi çocuklarının duygularını ifade etmeleri için harika yollar. üzgün ya da kızgın.
 • Yaratıcı ve sanatsal oyun için zaman ayırın: bu zanaat, boyama ve çizim veya giydirme oyunları olabilir. Müzikal oyun başka bir fikirdir. Çocuğunuz basit enstrümanlarla dans etmek, atlamak ve müziğe “hareket etmek” ya da müzik yapmak isteyebilir. Bu faaliyetler çocukların duyularını geliştirmelerine ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olur.
 • Okul öncesi çocuğunuzla okuyun: birlikte okuyarak, hikayeler anlatarak, şarkı söyleyerek ve tekerlemeler okuyarak çocuğunuzun konuşmasını, düşünmesini ve hayal gücünü teşvik edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla biraz yemek yapın: yemek hazırlamaya yardımcı olmak, okul öncesi çocuğunuzun sağlıklı yiyeceklerle ilgilenmesini sağlamak için harika bir yoldur. Salata fırlatmak veya sandviç veya tacos gibi yemekleri bir araya getirmek gibi basit şeyler yapın.
 • Çocuğunuzla paylaşmayı ve sırayla öğrenmeyi içeren oyunlar oynayın. Oynarken, “Şimdi kuleyi inşa etme sırası bende, o zaman sıra sizde” veya “Kırmızı blokları benimle paylaşın, yeşil blokları sizinle paylaşacağım” gibi şeyler söyleyin. Bu yaştaki çocuklar için paylaşım hala zor, bu yüzden paylaşmaya çalışırken gördüğünüzde çocuğunuza çok övgü verin.
  Çocuklar İçin İlginç Renk Etkinliği

Ebeveyn olmak
Siz ve okul öncesi çocuğunuz her gün birbiriniz hakkında biraz daha fazla şey öğreneceksiniz. Okul öncesi çocuğunuz büyüdükçe ve geliştikçe, neye ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Aslında, bir ebeveyn olarak her zaman öğreniyorsunuz. Her ebeveyn hata yapar ve deneyim yoluyla öğrenir. Bildikleriniz konusunda kendinize güvenmek sorun değil. Ayrıca bilmediğinizi ve soru sormadığınızı kabul etmek de sorun değil.

Kendi fiziksel ve zihinsel sağlığınız ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Ama bir çocuğa bakmaya odaklanan birçok ebeveyn, kendilerine bakmak için unutur veya zamanını kaybeder. Kendinize bakmak, ebeveyn olmanız için gereken anlayış, sabır, hayal gücü ve enerji konusunda size yardımcı olacaktır.

Hayal kırıklığına uğramış, üzgün ya da başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, okul öncesi çocuğunuzu güvenli bir yere koyun ve sakinleşene kadar biraz zaman ayırın. Ya da bir başkasından bir süre ona bakmasını isteyin. Asla bir okul öncesi çocuğu sallamayın.

Ne zaman yardım alınmalı
Herhangi bir endişeniz varsa bir kamu sağlığı hemşiresine veya doktora başvurun veya üç yaşında:

 • seni gözlerinin içine bakmaz
 • diğer çocuklarla ilgilenmiyor
 • üç kelimelik cümleler kullanmıyor
 • sizinle, ailenizle veya arkadaşlarınızla konuşurken anlamak genellikle zordur
 • basit talimatları anlamıyor – örneğin, “lütfen topu bana verin”
 • oyun sırasında rol yapmaz – örneğin, “alışveriş” veya “otobüse binme”
 • annesinden veya birincil bakıcıdan ayrılmakta zorlanır
 • çizmiyor
 • küçük nesneleri işlemeyi zor bulur – örneğin, bir kalem veya mum boya
 • bir şeyleri görme veya duymada güçlük çekiyor.

Herhangi bir endişeniz varsa bir kamu sağlığı hemşiresine veya doktora başvurun veya Dört yaşındaki:

 • üç kelimeden fazla cümle kullanmaz
 • “Bebeği yere koy ve topu al” gibi iki parçalı komutları anlayamıyorum
 • oyun sırasında rol yapmaz – örneğin, “Anne ve Baba” oynamak
 • çok zorlayıcı bir davranışı var – örneğin, çok küçük şeyler üzerinde büyük öfke nöbetleri veya ebeveynleri ayrıldığında hala yapışıyor veya ağlıyor
 • beceriksizdir – örneğin, yürürken veya koşarken çok fazla yolculuk yapar
 • küçük nesneleri işlemeyi zor bulur – örneğin, bir kalem veya mum boya
 • şekil çizmede sorun yaşıyor – örneğin, bir daire veya kare
 • kendini giydirme veya tuvaleti kullanmada zorluk çekiyor
 • bir şeyleri görme veya duymada güçlük çekiyor.

Çocuğunuzun bir zamanlar fark edilir ve tutarlı bir beceri kaybı yaşadığı herhangi bir yaşta bir çocuk sağlığı uzmanı görmelisiniz.

Biliyor musun?
Çocuklar farklı hızlarda büyür ve gelişir. Çocuğunuzun gelişiminin “normal” olup olmadığından endişe ediyorsanız, “normal” in çok değiştiğini bilmek yardımcı olabilir. Fakat hala bir şeyin tam olarak doğru olmadığını düşünüyorsanız, halk sağlığı hemşirenize veya doktorunuza danışın.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu