Çocuklar

Çocukları ve Gençleri Aktif Tutmak

Gençlerin zamanları konusunda çok fazla talepleri vardır, bu nedenle aktif olmak için zaman bulmak bazen zor olabilir. Fakat fiziksel aktivite genç bedenleri ve zihinleri zinde ve sağlıklı tutar – ve ergenlik döneminde çocuğunuzun her gün en az 60 dakika aktiviteye ihtiyacı vardır.


Fiziksel aktivite neden önemlidir?

Aktif olmak çocuğunuzun günlük rutininin önemli bir parçasıdır. Arkadaşlarıyla zaman geçirmeleri, yeni insanlarla tanışmaları, kendilerini iyi hissetmeleri ve uzun süreli oturma ve eğitim çalışmalarını kırmaları için harika bir yoldur.

Her gün aktif olmak yardımcı olabilir:

 • kalp sağlığını ve zindeliğini artırmak
 • güçlü kaslar, kemikler ve iyi duruş geliştirin
 • sağlıklı kilo vermek
 • konsantrasyonu ve hafızayı geliştir
 • Yeni beceriler öğren
 • özgüvenini arttırmak
 • stresi azalt
 • arkadaşlık kur ve tut
 • uyku geliştirmek.

Optimal fiziksel aktivite seviyesi

Sağlık yararlarına ulaşmak için fiziksel aktivite orta veya kuvvetli bir seviyede yapılmalıdır.

Ilımlı faaliyetler çocuğunuzu nazikçe “şişkinlik ve şişkinlik” haline getirin. Bunlar arasında tempolu yürüyüş, dans, bisiklete binme, havuzun yüzme turları, koşu ve iç ve dış ev işlerine yardım etme sayılabilir.

Güçlü faaliyetler Çocuğunuzun kalp atış hızını artırın ve onu “huff ve puff” haline getirin. Bu aktiviteler, basketbol gibi çok sayıda koşu olan veya etiket gibi daha az resmi olan herhangi bir oyun olabilir. Ayrıca koşu veya koşu veya futbol, ​​hokey, yüzme ve futbol gibi sporlar olabilirler.

Biliyor musun?
Çocuğunuz çok çeşitli şekillerde “şişirme ve şişirme” yapabilir – organize spordan aktif nakliyeye ve planlanmamış aktif oyuna kadar her şey!

Yeterli fiziksel aktivite elde etmek

Optimal sağlık yararları elde etmek için çocukların ve gençlerin günde en az 60 dakika fiziksel aktivite almaları önerilir.

Siz ve çocuğunuz günlük programına nasıl yeterli fiziksel aktivite kazandıracağınızı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Çocuğunuz nerede aktif olabilir? Evde, arka bahçede, yerel parkta, yürüyüş parkurunda veya yerel havuzda ne kadar alanınız var?
 • Hangi yerel seçenekler düşük maliyetli veya kullanımı ücretsizdir?
 • Çocuğunuzun “aktif” arkadaşları kimler? Çocuğunuzun aktif olmasına yardımcı olmak için kimi ziyaret edebilirsiniz?
 • Çocuğunuzun aktif olmasına başka kim yardımcı olabilir?
 • Yararlı olabilecek genç grupları var mı?
 • Aileniz birlikte aktif olmak için ne gibi faaliyetlerde bulunmayı planlayabilir?
  Çocuklar İçin Basit Büyükanne ve Büyükbaba Günü El Sanatları

Çocuğunuzun günlük 60 dakikalık fiziksel aktivitesini bir seferde alması gerekmez. Gün boyunca bir dizi farklı etkinlikle inşa edebilir. Bu durum başarılı olmayı ve 60 dakikadan fazla sürmeyi kolaylaştırır.

Okul sporu her zaman yeterli değildir
Çocuğunuzun beden eğitimi (PE) derslerinde ihtiyaç duyduğu tüm fiziksel aktiviteyi veya öğle yemeğinde koşturmasını sağlayacağını düşünebilirsiniz. Maalesef durum böyle olmayabilir.

Beden Eğitimi derslerinde, öğrenciler zamanlarının sadece üçte birini orta derecede şiddetle aktif olarak geçirirler – zamanın geri kalanı spor, egzersiz ve insan vücudu hakkında bilgi edinmek için harcanır. Ve öğle yemeğinde, gençler genellikle sosyalleşmek, yemek yemek ve diğer yavaş tempolu şeyleri yapmakla meşguller.

Biliyor musun?
BC’de, öğrencilerin ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olmak için, Eğitim Bakanlığı Anaokulundan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerin Günlük Fiziksel Aktiviteye katılmalarını şart koşar.

Fiziksel aktiviteyi sevmeyen çocuklar

Tüm gençler fiziksel aktiviteye meraklı değildir. Bu çocuğunuza benziyorsa, aktif olduğunda ona çok övgü ve cesaret vererek başlayabilirsiniz.

Ayrıca deneyebileceğiniz birkaç şey daha var:

 • Kendiniz aktif olun ve çocuğunuza fiziksel aktivite için harika bir rol modeli verin. Onunla aktif olmasını sağlayabilirsen, ne kadar iyi hissedebileceğini görme şansı olacak.
 • Çocuğunuzun sevdiği birini bulmak için bir dizi farklı organize edilmiş ve dinlence aktivitesini keşfedin. Mağazalara gitmek veya bisiklete binmek gibi aktiviteler iyi seçenekler olabilir.
 • Fiziksel aktivite sadece kazanmakla ilgili değildir. Çocuğunuzun olumlu bir şekilde sosyalleşmesine izin veren rekabetçi olmayan etkinlikler, en iyi olmak için baskı hissetmek yerine katılım konusunda iyi hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Bazı etkinlikler ve gruplar çok fazla fiziksel aktivite içerir. Fakat çok fazla bir şey yapmazlar – örneğin İzciler ve Kız Rehberleri gibi topluluk gençlik grupları. Çocuklar bu gibi gruplara dahil olduklarında, bir başarı duygusu da hissedebilirler, bu da devam etmek isteyeceklerini daha muhtemel kılar.
 • Çocuğunuz geçmişte kötü bir deneyimle fiziksel aktiviteden çıkarılmışsa, becerilerini geliştirmesine ve güven kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela yerel bir tenis kortunu ziyaret edip topa vurabilirsiniz. Etrafta başka çocuk yoksa, çocuğunuzun yeni etkinlikler deneme olasılığı daha yüksektir. Ve bonus, birlikte eğlenceli vakit geçirmenizdir.
 • Çocuğunuzun katılmak için oynamasına gerek yoktur. Birçok genç, küçük çocuklara hakemlik ya da koçluk yaparak fiziksel aktiviteye katılır. Bu durum çocuğunuzun sahip olduğu aktiviteyi bulma biçimi olabilir.
  Yeni Yürümeye başlayan Çocuğunuzu Sokaktan Koruma

Ekranda fiziksel aktiviteyi dengeleme

Gençlerin yeterince aktif olmadıklarının bir nedeni, açık hava zamanı, televizyon izlemek, internette sosyal ağ kurmak, video oyunları oynamak, cep telefonlarına mesaj atmak vb.Gibi ekranların önünde oturmak için çok zaman harcamaktır. üzerinde. Ayrıca büyük uyuyanlar yaşıyor ve telefonda çok zaman harcıyor olabilirler.

Ekran süresi her günün küçük bir bölümünü geçirmek için iyi bir yoldur. Fakat diğer şeyler çocukların gelişimi için daha iyidir. Bunlar fiziksel aktivite, ödev, okuma ve aileniz ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanı içerir.

Ekran süresi yönergeleri:

 • 5-12 yaş arası çocuklar eğlence için elektronik medyayı (bilgisayar oyunları, internet, TV), özellikle gündüz saatlerinde günde iki saatten fazla harcamamalıdır
 • 12-18 yaş arası çocuklar eğitim amaçlı olmadıkça günde iki saatten fazla elektronik medya kullanmamalıdır.

Çocuğunuzun elektronik medyayı tamamen kullanmasını durdurmak zor olabilir. Fakat bazı sınırlar belirlemeye çalışabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun her gün ne kadar eğlence zamanı geçirdiğini düşünerek başlayabilirsiniz. İstediğinizden daha fazlaysa, fiziksel aktivite ve elektronik medya kullanımı için günlük bir program hazırlayabilirsiniz.
 • Ekran süresini kısaltmanın bir yolu, tüm ekranlarınızın – TV, bilgisayar, cep telefonları – yatak odaları yerine evinizin aile alanlarında bulunmasıdır.
 • Cep telefonu ve ev telefonu kullanımına ilişkin sınırlar belirlemek, ev ödevi ve aile aktiviteleri için zamanın net olmasına yardımcı olabilir. Bu sınırlar hem çocuklar hem de sizin için geçerli olmalıdır.

Fiziksel aktivite ve özel ihtiyaçları olan çocuklar

Fiziksel aktivite, özel ihtiyaçları olan çocuklar için de önemlidir. Birçok organize etkinlik değiştirildi veya özel ihtiyaçları olan çocukların denemelerine yardımcı olmak için destekleniyor. Bölgenizde neler olduğunu görmek için destek gruplarına veya spor organizasyonlarına danışın.

Aileniz, çocuğunuzun ihtiyaçları ile birlikte çalışan fiziksel olarak aktif şeyler yapmak için de zaman ayırmaya çalışabilir.

Açık hava fiziksel aktivitesi, özel ihtiyaçları olan gençler için de önemlidir. Açık havada olmak, çocukların güçlü kemikler ve kaslar için ihtiyaç duydukları D vitaminini almaları için iyi bir yoldur.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu