Gençler

Oynayan Büyük Çocuklar: Öğrendikleri Şeyler

Oyun, çocuklar için büyümenin önemli ve önemli bir parçasıdır. Her yaştan çocuk eğlenceli aktivitelerden zevk alır ve bu süreçte çok şey öğrenir. Çeşitli sosyal beceriler, yaratıcı düşünme, ilişkileri keşfetme ve dünya hakkında bilgi toplama becerisi geliştirirler. Bu yüzden ebeveynlerin özellikle on altı yaşlarda oyunlarını teşvik etmeleri çok önemlidir.

Oyunun çocuklar üzerinde çok olumlu etkisi vardır. Öğrenmeyi ve gelişmeyi teşvik etmeye yardımcı olur ve her aşamada yapmaktan zevk aldıkları bir şeydir. Bebekler çevrelerindeki şeyleri duyuları aracılığıyla keşfederken, ebeveynler de onlarla oynayarak gelişimlerine yardımcı olurlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, çevrelerindeki insanları taklit etmeye çalışan pek çok eğlenceli aktiviteye de katılırlar. Çocuklar büyüdükçe oyun etkinliklerine daha da fazla dahil olurlar. Bu şekilde bilgilerini genişletirler, çeşitli beceriler geliştirirler ve akranlarıyla etkileşim kurmayı öğrenirler.

İçindekiler

Büyük Çocukların Sevdiği Farklı Aktiviteler Nelerdir?

 • Aktif oyun, tırmanma, binme, atlama, koşma, yüzme, dans etme, atlama vb. içerir.
 • Sessiz oyun, tel çekme, renklendirme, okuma vb. içerir.
 • Sosyal oyun, birden fazla kişiyi içeren etkinlikler ve oyunlardan oluşur
 • Yalnız oyun, çocukların çizim yapmak veya rüya görmek gibi tek başlarına yapmaktan keyif aldıkları etkinlikleri içerir.
 • Manipülatif oyun, birleştirme bulmacaları, yapı taşları, sanat ve zanaat veya el ve göz koordinasyonu gerektiren etkinlikleri içerir.
 • Yaratıcı aktiviteler arasında problem çözme, müzik yapma, hikayeler anlatma, resim yapma, kalıplama ve çocuğun hayal gücünü içeren diğer aktiviteler yer alır.

Daha büyük çocuklar yukarıdaki aktivitelerin çoğundan zevk alır. Bu kategoriler birbiriyle örtüşür ve bir etkinlik birden fazla kategoriye girebilir. Daha büyük çocukların farklı sevdikleri ve hoşlanmadıkları şeyler vardır. Bununla birlikte her bir faaliyet türünü anlamaya çalışmalı ve genel gelişimlerini desteklemek için hepsine katılmalıdırlar.

  Çocuklar İçin Kumbara El Sanatları Fikirleri

Farklı Oyunlar Çocukları Nasıl Etkiler?

 • Problem çözme

  Bloklar ve bulmacalar gibi oyunlar problem çözmede yardımcı olur. Bloklarla çocuklar hayattaki sorunlarla nasıl yüzleşeceklerini öğrenebilirler. Bir kale nasıl yapılır, onu iyi dengelemenin yolları nelerdir vb. aynı zamanda boyut ve şekil fikirlerini de oluşturabilir. Benzer şekilde, bulmacalar matematik çözmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir.

 • İnce Motor Gelişimi

  Bu, bağcıkların çekilmesi gibi eğlenceli aktiviteler yapılarak öğrenilebilir. İnce kas kontrolüne yardımcı olur ve ayrıca motor kontrolü ile onları daha verimli hale getirir. Oyun sırasında toplara vurmak da çocuğunuzun hareketlerini daha iyi koordine etmesine katkıda bulunabilir.

 • Dil ve Kelime Geliştirme

  Bu, çocuğunuz oyun sırasında diğer çocuklarla sosyalleştiğinde iyi öğrenilir. Ekip çalışması ve liderlik gibi şeyleri de öğrenebilirler.

Çocukların Oyunla İlgili Değişen Zihniyetleri

Yıllar geçtikçe oyunun tanımı değişti. Oynarken harcanan zaman miktarı da önemli ölçüde azaldı. Daha büyük çocuklar artık rekabet ortamına uyum sağlamaya çalışıyor. Fazla zamanlama, akademisyenlere çok fazla vurgu yapmak ve televizyon ve filmlerin etkisi, sağlıklı oyun sürelerini olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklar derslere veya aletlere çok fazla zaman harcıyor ve daha az oyun oynuyor.

Dijital çağ da çocukların oyununu büyük ölçüde etkiledi. Hayat hızlanıyor ve internette bilgiye erişim ve cep telefonlarıyla iletişim ve teknolojinin ilerlemesi çocuklar üzerinde daha fazlasını yapmaları için baskı oluşturarak onlardan beklentilerin artmasına neden oluyor. Bu, çocuklar için akademisyenlere daha fazla düşkün olma zihniyetiyle sonuçlandı.

Oyunun pek çok faydası vardır ve ebeveynler çocuklarına bunun önemini öğretmelidir. Oyun sadece büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda içlerinde yaşam boyu öğrenme sevgisini de geliştirir. Ebeveynlerin bugün desteklediği sağlıklı oyun etkinlikleri, çocuklarının yetişkin olarak çalışacakları ve öğrenecekleri dünyaya girmeye hazırlanmalarına yardımcı olur.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu