Çocuklar

Okul öncesi Çocuğunuza bir Tablet Mi Alıyorsunuz? İki Kere Düşün!

Bugün çocuklar, yaşlarının çok ötesinde. Okul öncesi çocuklarının tablet kullandığını görmek artık şaşırtıcı değil. Fakat yürümeye başlayan çocuğunuza o tableti almadan önce göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç şey vardır.

Bu, yürümeye başlayan çocuğunuzun gördüğü en havalı oyuncak ve bebeğiniz araya girmeden işleri halletmeniz gerektiğinde size değerli zaman kazandırır. Daha da iyisi, tablet aynı zamanda küçük çocuğunuzun elinde bir öğrenme aracı olarak hizmet ediyor. Fakat alet çocuğunuz için sağlıklı mı ve bir nimet mi yoksa bir lanet mi olacak? Ne yapacağını merak eden annelerden biriyseniz, işte okul öncesi çocuklar için tablet alırken karar vermenize yardımcı olacak bazı öneriler.

İçindekiler

Okul Öncesi Çocuklar İçin Tabletlerin Artıları ve Eksileri

1. Gadget’ın Avantajları

Okul öncesi çocuklar için tabletler, çocuğunuzun ilgisini çekmenin ve bilişsel gelişimine katkıda bulunmanın eğlenceli bir yoludur. Bebeğinizin oyuncaklarını ve yürümeye başlayan çocuk kitaplarını taşımayı kesinlikle çok seviyor. Fakat okul öncesi çocuklar için ne kadar tablet kullanımı iyidir? Fikir, sekmenin kullanımını denetlemek olmalıdır; ölçülü olarak kullanıldığında o kadar da kötü bir şey değildir. Bir tabletin eğitimsel faydalarıyla birlikte geldiğini ve bu genç beyinlerde yaratıcılığı teşvik ettiğini unutmamalıyız.

2. Bir Zaman Belirleyin

Tablet harika bir eğitici oyuncak olsa da, oyuncaklara, kitaplara, oyunlara ve fiziksel ve sosyal aktivitelere en iyi alternatif değildir. Çocuğunuz oyuncaklarıyla oynamaktan, bir resimli kitabın sayfalarını çevirmekten veya sizinle bir Frizbi oyunu oynamaktan elde edebileceklerini bir uygulamadan alamaz. Çocuğunuzun bir tablet ile oynaması için bir zaman belirlemek daha akıllıca bir seçimdir.

3. Uzun Dönemde Yardımcı Olur mu?

Tabletler, çocuğunuzun motor becerilerini veya mantıksal düşünme becerilerini geliştirmek için, yapı taşlarını üst üste yığmaktan veya bulmacalar üzerinde çalışmaktan olduğu gibi, gerçekten gerekenlere sahip değildir. Bir tablete yapıştırılmak, onları yalnızca o biçimlendirici yılları, açık hava oyun zamanlarını kaçırmalarına ve gerçek zamanlı olarak bir şeyler öğrenmemelerine neden olabilir.

  Evinizi bir Yürümeye başlayan Çocuk İçin Koruma

4. Sesinizin Sesi

Çocuğunuzun, sekmedekiler yerine kendi sesinizin sesini duyması gerekir. Küçük çocuğunuzun sizin yerinize tablet ile bağ kurmasına izin vererek kazandığınız boş zamana fazla alışmayın. Ekran süresinin çok fazla olması gözleri yorabilir. Son olarak, bu büyük paraları harcamadan önce, kendinize şu soruyu sorun: okul öncesi çocuklar ne olduğunu bile bilmeden tablet kullanmalı mı? Cevabı öğrendikten sonra karar vermek kolay olacaktır.

Bu devam eden tartışmada, eksiler her zaman okul öncesi çocuklar için tablet almanın avantajlarından ağır basıyor gibi görünüyor. Çocuğunuzu gerçek dünyaya maruz bırakmak, zihinsel ve fiziksel yeteneklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak ve etrafındaki insanlarla sosyal etkileşimlerinde zengin bir deneyim sağlayacaktır. Bununla birlikte doğal dünyaları ile dijital dünya arasında bir denge kurabilirseniz, bir tablet o kadar da kötü olmayabilir!

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu