Çocuklar

Çocuklar İçin Jimnastik – Yararları, Riskleri ve Aktiviteleri

Jimnastiğin sadece profesyonel sporcular için uygun olduğunu ve çocuklar için uygun olmadığını düşünüyorsanız, muhtemelen yanılıyorsunuz. Çocuklar, büyük ligde olsun ya da olmasın, jimnastik yaparak önemli ölçüde faydalanabilirler. Organize sporlar çocuklara fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişim için mükemmel bir fırsat sunar ve jimnastik, çocuğunuza birçok yönden yardımcı olabilecek sanatsal bir spordur.

Jimnastik nedir?

Jimnastik, güç, hız, güç, koordinasyon, esneklik ve dengeyi içeren her şeyi kapsayan bir egzersiz programıdır. Muazzam bir azim ve beceri gerektiren zorlu bir spordur. Erken başlanması tavsiye edilse de, birçok çocuk genç yaşta başlar ve üniversiteye devam eder. Jimnastiğin disipliner etkisi spor salonunun ötesine ve çocukların yaşam tarzına kadar uzanır.

Jimnastiğin Çocuklar İçin Faydaları

Bu sporun ve jimnastiğin çocuğum için iyi olup olmadığını merak eden ebeveynler için pek çok faydası var; İşte size jimnastiğin çocuklar için faydalarını anlatacak bir liste:

1. Sağlık İçin İyi

Jimnastiğe düzenli katılım, her yaştan çocuk için sağlık yararlarına sahiptir. Düzenli uygulama ile çocuklar mükemmel fiziksel koordinasyon geliştirir ve uzun vadede kalp hastalığını ve hatta kemik kaybı gibi yaşla ilgili sorunları önleyen iyi bir sağlığı korurlar.

2. Atletizm İçin Bir Temel Oluşturuyor

Cimnastiğin titiz eğitimi, fizikselden psikolojik olana kadar sporun tüm yönlerine odaklanır. Fiziksel seviyelerde güç ve esneklik oluşturur ve atletizmde sahip olunması gereken zihinsel dayanıklılığa katkıda bulunur.

3. Zihin ve Beden arasında Mükemmel Koordinasyon Sağlar

Cimnastiğin okul öncesi çocuklar için faydaları, sağlam mekansal farkındalık oluşturmaya yardımcı olmasıdır. Cimnastikçi olmayanların aksine, jimnastiğe giren çocuklar, dahil oldukları herhangi bir faaliyetteki ani bir dengesizlikten korkmazlar. Ayrıca kazandıkları bu refleksleri günlük yaşamdaki zor durumlarda uygulayabilirler.

4. Sportmenliği Geliştirir

Jimnastik bireysel bir spor olmasına rağmen, bir grup öğrenme ortamı içerir. Çocuklarda akranlarını neşelendirirken ve sağlıklı rekabeti öğrenirken sportmenlik ve olumlu ilişkiler geliştirir. Ayrıca farklı yeterlilik seviyelerine sahip yetişkinler ve diğer çocuklarla etkileşime girerek sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

5. Disiplin Oluşturur

Disiplin, jimnastikte her şeydir. Çocukların belirli başarıları gerçekleştirmek için her hafta veya her gün fiziksel hareketler yapması gerekecek. Bu süreçte odaklanmanın, adanmışlığın ve sıkı çalışmanın önemini öğrenirler.

  Çocuklar İçin Yenilikçi Apple El Sanatları ve Etkinliği

6. Güven Oluşturur

Fiziksel becerilerde ustalaşmaktan kazanılan başarı duygusu, çocuklarda güven ve öz saygı duygusu oluşturmada uzun bir yol kat eder. İlerledikçe, daha önemli zorlukları metodik olarak aşmayı ve hedeflerine ulaşmayı öğrenirler. Çocuklar ayrıca korkularıyla yüzleşmeyi ve bunun üstesinden gelmenin bir yolunu bulmak için koçla bu konu hakkında açıkça konuşmayı öğrenirler.

7. Hedef Belirlemelerine Yardımcı Olur

Atletik yetenek bir gecede inşa edilemez; zihni ve bedeni ince ayarlamak için adanmış çabalar gerektirir. Bu, hedef belirlemeyi öğrenmek ve bunlara ulaşmak için sürekli çalışmak anlamına gelir. Bu süreçte çocuklar stresi yönetmeyi ve baskı altında sakin kalmayı öğrenirler.

8. Jimnastik Eğlencelidir

Tüm çocuklar doğal olarak sallanma, yuvarlanma, zıplama, döndürme ve anlık serbest düşüş içeren aktiviteleri sever. Pek çok aktivite bu kadar heyecan verici değildir ve çocuklar buna çekilir. Düzenli dersler, beyinlerinde endorfin veya mutlu kimyasallar salgılayarak morallerini yüksek tutar. Otistik bir çocuk için jimnastik, bu çocukları oyun oynamaya ve sosyalleşmeye çıkarmak için harika bir yoldur.

Çocuk Jimnastiğe Ne Zaman Başlamalı?

Jimnastiğe başlama yaşı konusunda kesin ve hızlı kurallar yoktur. Spor salonlarının bile katı yaş sınırları yoktur. Bazılarının 18 aylık kadar küçük çocuklar için dersleri var ve bazıları 8 veya 12 yaşından başlıyor.

Jimnastiğin Dezavantajları veya Eksileri Var mı?

Jimnastik, tüm zorlu sporlar gibi oldukça faydalı olsa da, dezavantajları da vardır. Bu sporun bazı dezavantajları şunlardır:

1. Yaralanmalar

Jimnastik, fiziksel rutinlerin doğası gereği, çocuklar tarafından oynanan tüm sporlar arasında en yüksek yaralanma oranına sahiptir.

2. Onları Duygusal Olarak Etkiliyor

Ebeveynlerden, koçlardan veya akran baskısından yüksek beklenti, ihtiyaç duydukları ileri motor becerilere daha hazır olmadan bile ulaşamadıklarında çocuklar üzerinde duygusal bir yük oluşturabilir. Beklentilerini karşılayamadıklarında, hayal kırıklığına uğrayabilir ve geride kalabilirler.

3. Hedef Değişikliği

Üst düzey sporlar bir yaşam biçimi haline geldiğinde, çocuklar başka birçok yönü içeren sağlıklı bir çocukluk dönemini kaçırırlar. Çocuk doktorları, üst düzey sporla ilgilenen çocukların daha az çocukluk odaklı hedeflere sahip olduklarını ve kişiliklerine müdahale edebilecek daha fazla yetişkin hedeflerinin olduğunu söylüyorlar.

Cimnastik Oyunları ve Çocuklar İçin Aktiviteler

Jimnastik becerileri, artan zorluk seviyesindeki aktiviteler üzerine inşa edilir. İşte çocuklara başlamak için bazı harika aktiviteler:

1. Engel Yolu

Bu, jimnastik sınıfındaki çocuklar için mükemmel bir ısınma oyunudur.

Gerekecek

 • Kama mat istasyonu
 • Köprü istasyonu
 • Amut istasyonu

Nasıl

 • Spor salonunun çevresinde birden fazla istasyon kurun. Mesela başlangıca bir kama mat istasyonu ve ardından bir tambur istasyonu yerleştirebilirsiniz. Cimnastikçiler ısınma rutinlerine ön veya arka vuruşlarla başlar ve ardından yuvarlanır.
 • Tambur durağını amut ve köprü istasyonları takip edebilir. Gereksinime göre daha fazla istasyon ekleyin.
 • Sınıfı iki takıma ayırın. Kuruldukları sıraya göre tüm istasyonları tamamlamaları gerekir.
  Yeni Yürümeye başlayan Çocuklar İçin Oyuncak Güvenliği

2. Yetenek Rutini

Bu, ekip çalışmasını ve yaratıcılığı teşvik etmek için eğlence dolu bir aktivitedir. Ayrıca esnekliği artırmak için kol, bacak ve göbek kaslarını güçlendirmek için bir egzersiz rutini olan kondisyona yardımcı olur.

Gerekecek

 • Hula çember
 • Tonoz atı
 • Paspaslar
 • Denge aleti
 • Müzik çalar

Nasıl

 • Sınıfı beş takıma ayırın ve her takıma aşağıdaki etkinlikleri atayın
 • Fırlatma pozisyonunda, paspasın üzerinden atla
 • Bir dizi hulahup aracılığıyla seksek
 • Atlama atına atla ve atla
 • Engelli bir parkurda sürün
 • Denge kirişinin kenarlarına atlayın
 • Cimnastikçiler becerileri yerine getirirken iyimser müzik çalmalısınız. Müziği duraklattığınızda, konumlarında donmaları gerekir.
 • Her dondurmadan sonra cimnastikçiler soldaki kişi ile pozisyonlarını değiştirmek zorundadır ve oyun tekrar başlar.

3. Taklit, Ama Bir Amaç İçin Rutin

Egzersizlerin sıkıcı olmasına gerek yok. Biraz yaratıcılık katmak onu eğlenceli hale getirir.

Gerekecek

 • Malzemeye gerek yok

Nasıl

 • Küçük jimnastikçiler bir hayvan gibi davranmayı seçebilirler. Diyelim ki tüm çocuklar kanguru olmayı seçerse, spor salonunun etrafında egzersiz olarak atlamak zorunda kalacaklar. Bu egzersiz bacaklarını güçlendirecek ve dayanıklılık seviyelerini artıracaktır.
 • Benzer şekilde, eğer bir jimnastikçi kurbağa olmayı seçerse, dört ayak üzerinde bir kurbağa gibi zıplayacaktır. Bu, genel kas gücü ve dayanıklılığı artıracaktır.
 • Ada Etiketi

 • Bu oyun kalçalarda, dizlerde ve ayak bileklerinde çevikliği artırmak ve güç oluşturmak için mükemmeldir.

  Gerekecek

  • Kama mat
  • Panel paspaslar
  • Denge aleti
  • Köpük Mat

  Nasıl

  • Yerdeki tüm paspasları ve denge kirişlerini açın. Zemin sudur ve ekipman adalara yayılmıştır.
  • Genç jimnastikçiler etiket oynarken adadan adaya atlayacaklar. Suya kim düşerse, dışarı çıkar.
  • Dışarı çıkan jimnastikçiler tur bitene kadar kondisyon egzersizleri yaparak zaman geçirecekler.
  • Raundları kısa tutun ve oyunun ‘O’sunu sık sık değiştirin.

  Çocuğunuzun Güvenliğinin Sağlanması İçin Ebeveynlere Yönelik Önlemler

  Çocuğunuzu jimnastiğe sokmadan önce hatırlamanız gereken bazı yollar:

  • Jimnastiğin çocuğunuz için doğru olduğundan emin olun. Tüm vücut tipleri bu zorlu aktivite için uygun değildir. Çocuğunuzun tekrarlayan yaraları varsa, bu onun için uygun olmadığının bir işaretidir.
  • İyi bir koç bulun. Sertifikalı ve bilgili bir eğitmen, çocuğunuzun eğitiminde büyük fark yaratabilir.
  • Sırtını koruyun. Cimnastikteki birçok hareket, omurganın fleksiyonunu içerir. Temel güce odaklanan egzersizler sırtını güvende tutacaktır.
  • Zorlu becerilere girmeden önce bebeğinizin jimnastiğin temellerini öğrendiğinden emin olun. Bir yaralanma durumunda, rehabilitasyonu kısa kesmeyin. Oyuna geri dönmeden önce vücudun tamamen iyileşmesine izin verin.

  Jimnastik çoğu çocuk için uygundur ve onları güçlü bir fiziksel ve zihinsel forma sokmak için harika bir spordur.

  Sıradaki Yazı: Çocuklar için Çöpçü Avı

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu