Gençler

Gençlerin Topluluk Faaliyetlerine Katılımı

Yerel topluluğa dahil olmak, gençlerin güvenini ve özgüvenini artırabilir ve onlara yeni beceriler geliştirme şansı verebilir. Bir aile olarak yer alarak ya da çocuğunuzun onu ilgilendiren aktiviteleri bulmasına yardımcı olarak çocuğunuzu katılmaya teşvik edebilirsiniz.


Topluluk etkinliği ve vatandaşlık sorumluluğu

Topluluk etkinliği, toplumumuzda bir şeyler yapmakla ilgilidir, çünkü yasa gereği yapmak zorunda olduğumuzdan ziyade istiyoruz ya da yapmalıyız.

Gençlerin topluluğunuzda aktif olmasının birçok yolu vardır:

  • yerel bir gençlik grubuna (örneğin Kız Rehberleri veya Kanada İzcileri) veya bir çevre grubuna katılmak
  • genç sporu koordine etmek veya koçluk yapmak
  • topluluğunuzdaki bir gençlik danışma grubunun bir parçası olan yerel festivallerde veya topluluk parkı temizliklerinde gönüllü olmak

Gençler dahil olmaktan ne alıyor?

Gençlerin ne yaptıkları önemli değil. Herhangi bir katılım iyi!

Olumlu rol modelleri
Toplumsal faaliyetlere katılarak, gençler ebeveynleri dışındaki olumlu yetişkin rol modelleriyle temasa geçebilirler. Diğer yetişkinlerle etkileşim kurmak ve işbirliği yapmak, gençleri dünyayı farklı şekillerde görmeye ve kendi aile deneyimlerini ve değerlerini daha geniş bir bağlama sokmaya teşvik eder.

Kimlik ve bağlantı
Gençler kim olduklarını ve dünyanın neresine uyduklarını öğrenmekle meşguller. Farklı kimlikler deniyorlar, farklı kıyafet tarzlarını deniyorlar ve bir dizi farklı aktivite ve hobi deneyebilirler. Topluluk faaliyetlerine katılmak çocuğunuza kim olduğunu anlamanın olumlu bir yolunu verebilir. Sonuç olarak, kendisini yardımcı, cömert veya genel olarak “iyi” bir kişi olarak görmeye gelebilir. Topluluk etkinliklerine dahil olmak, topluluğa bağlı olma duygusu yaratmaya da yardımcı olabilir.

Beceriler
Topluluk etkinlikleri gençlere yeni beceriler öğrenme ve zaten sahip oldukları becerileri uygulama şansı verir. Örneğin, çocuğunuz evde öğrendiği pişirme becerilerini bir topluluk barbeküde veya yerel bir çorba mutfağında kullanabilir. Bu tür bir tecrübe ona kaç yeteneğine sahip olduğunu ve ne kadar değerli olabileceğini görme şansı verir.

Gönüllü çalışma ve topluluk faaliyetleri, inisiyatif göstermek ve iş bulmak için beceriler geliştirmek için harika fırsatlardır.

Özgüven, ruh sağlığı ve refah
Bir topluluk etkinliği bulmak, gençlerin özgüvenlerini ve özgüvenlerini artırabilir. Çocuğunuz çeşitli zorluklarla başa çıkmayı, farklı insanlarla iletişim kurmayı ve destekleyici bir ortamda yaşam becerilerini ve yeteneklerini geliştirmeyi öğrenebilir. Toplumsal bağlılık, pozitif ruh sağlığı ve refahında önemli bir faktördür.

Gençlerin kendilerini ilgilendiren, başkalarının gelmelerini ve katılmalarını bekledikleri ve bir grubun parçası olarak bir şey başarmaları için desteklendikleri bir şeye sahip olmaları çok olumlu olabilir.

Toplum katılımını teşvik etmek

Erken başla
Çocuğunuzun erken yaşta dahil olmasının birçok yolu vardır. Çocuklar, ebeveynlerinin bunu yaptığını gördüklerinde daha doğal olarak dahil olabilirler. Bu erken çocukluk ağlarını diğer aileler ve yerel gruplarla geliştirmek için zaman bulmak, daha sonra katılımı teşvik etmek için harika bir yoldur. Çocukların arkadaşları varsa katılımı da daha olasıdır. Çocuklar ergenliğe girdikçe, akranları hayatlarında daha etkili olurlar. Topluluğun katılımını teşvik etmenin bir yolu, çocuğunuzun topluluğa zaten dahil olmuş olabilecek bir arkadaşınızla bir faaliyette bulunmasını önermek olabilir.

Topluluğun katılımını modelleyin
Yeni bir ebeveyne yemek bırakırsanız veya birisinin mobilya taşımasına yardımcı olursanız çocuğunuzu yanınıza alın. Ayrıca onu bir mitinge veya politik etkinliğe götürmeyi deneyebilirsiniz, böylece diğer gençlerin daha geniş topluluk sorunlarıyla meşgul olduğunu görebilir.

Çocuğunuzun zaten ne yaptığını geliştirin
Çocuğunuz topluluk etkinlikleriyle ilgilenmiyorsa, bir seçenek bunu kabul etmek ve gelecekteki fırsatlara dikkat etmektir. Ancak, doğru yönde bir itme gerektiğini düşünüyorsanız, zaten yaptığı şeyleri geliştirmeye çalışabilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuz okuldaki tartışma ekibindeyse, genç bir tost makineleri grubundan veya bir gençlik meselesinden bahsetmek için bir fırsattan yararlanabilir. Takım sporlarından hoşlanırsa, bazı genç koçluklara yardımcı olabilir. Okulda bir miktar para toplama yaptıysa, bu deneyimi yeni bir paten parkı için ilgi ve fon toplama uygulamalarına sokmak isteyebilir.

Özel ihtiyaçları olan çocukların bağlantı kurmasına yardımcı olmak

Özel ihtiyaçları olan gençler, diğer çocuklar kadar topluma dahil olmaktan da kurtulabilirler. Ayrıca her türlü topluluk projesinde temsil edilmeleri de gerçekten önemlidir. Bu mutlaka sakatlığı ön plana çıkarmak anlamına gelmez. Çocuğunuz ilgileniyorsa, özel ihtiyaçlarını anlayan bir grupla bağlantı kurabilir.

Çocuğunuz ana akım fırsatları tercih edebilir. Bir genç olarak görüşlerine bu faaliyetlerde değer verilecek ve katılımı diğer gençlere fayda sağlayacaktır. Uygulamalı deneyimleri, somut sonuçları olan şeyleri ve çeşitliliğe bağlılığı olan projeleri düşünmek isteyebilirsiniz.
Pratik bir bakış açısından, çocuğunuzun ilaçlar, banyo rutinleri, yemek vb. İle ilgili ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya yardımcı olabilir. Ayrıca çocuğunuzun uyum sağlamasını nasıl kolaylaştırabileceğinizi de düşünebilirsiniz.

Biliyor musun?
Çoğu okul toplum gönüllü programları yürütmektedir. Çocuğunuzla okulunuzun programı ve toplumdaki faydaları hakkında konuşarak katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu