Gençler

Esneklik: Gençlerinizin Zorluklarla Baş Etmesine Yardımcı Olmak

Gençler esnek olduklarında, zor durumlarla daha iyi başa çıkarlar. İşler ters gittiğinde ‘geri sekiyorlar’. Gençlerin yaşamın iniş çıkışlarında gezinmek için esnekliğe ihtiyaçları vardır, bu nedenle esneklik oluşturmak ergen gelişiminin önemli bir parçasıdır.


Esneklik nedir?

Dayanıklılık, zor bir durum veya zor bir zaman gibi olumsuz bir şeyden sonra zorluklarla başa çıkma, olumsuz duygularla başa çıkma ve “geri dönme” yeteneğidir. Ayrıca değiştiremeyeceğiniz ve gelişmeye devam edemeyeceğiniz zor koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Dirençli olduğunuzda, zor veya zorlu durumlardan öğrenebilir ve güçlenebilirsiniz.

Çocuğunuzun günlük zorluklardan geri dönmesine yardımcı olmak için kişisel beceri ve tutumlara ihtiyacı vardır. Çocuğunuzu, yeni bir okula gitmek, oyun kaybetmek veya hata yapmak gibi günlük zorluklarla başa çıkmak için esneklik öğrenmek ve uygulamak için destekleyebilirsiniz. Dayanıklılık, çocuğunuzun bir üvey aileye uyum sağlama, bir aile üyesinin hastalığı veya ölümü veya zorbalık gibi daha ciddi zorluklarla baş etmesine de yardımcı olabilir.

Farklı zamanlarda nasıl hareket ettiğiniz ve hissettiğiniz, yukarı ve aşağı gidebilir. Bazı zorluklardan geri dönme konusunda daha iyi olabilirsiniz. Fakat diğerlerinden değil. Bazı gençler öğrenme güçlüğü veya özürlülükleri ya da kaygı gibi zihinsel sağlık sorunları ile mücadele ettikleri için diğerlerinden daha fazla zorlukla karşılaşırlar. Gençlerin zorlukları ne kadar fazla olursa, esnek olmaları o kadar zor olur.

Tüm gençler direnç geliştirebilir ve ebeveyn olarak yardım etmede büyük bir rol oynarsınız.

Yardım senin genç inşa esneklik

Gençler için dayanıklılık, ebeveynlerle güçlü pozitif ilişkilerin temeli üzerine kurulmuştur. Çocuklar ayrıca dedektörleri, teyzeleri, amcaları veya akıl hocası olarak hareket edebilecek öğretmenler gibi tanımladıkları diğer sevecen yetişkinlerden de güç kazanabilirler.

Okula bağlı olmak, esnekliğin geliştirilmesine yardımcı olur ve arkadaşlar ve sınıf arkadaşları da büyük destek kaynakları olabilir.

Çocuğunuza aşağıdakiler gibi önemli değerleri ve becerileri öğrenme ve uygulama fırsatı vererek zor durumlardan geri dönme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz:

 • kendine saygı ve diğer kişisel değerler ve tutumlar
 • sosyal beceriler
 • yararlı ve iyimser düşünme
 • işleri halletme becerileri

Dayanıklılık için kişisel değerler ve tutumlar

Özsaygı esneklik için harika bir yapı taşıdır. Benlik saygısı dinlenmekten, saygıyla muamele edilmekten, başarıların tanınması ve hataların kabul edilmesi ve kabul edilmesinden kaynaklanır. Çocuğunuzun benlik saygısı varsa, onun önemli olduğuna ve başkaları tarafından saygıyla muamele görmesi gerektiğine inanmaktadır. Ayrıca riskli davranış ve durumlardan kaçınarak kendini koruma olasılığı daha yüksektir. Güçlü benlik saygısı, çocuğunuzun zorbalık ve zorbalığa karşı daha az savunmasız olmasına da yardımcı olacaktır.

  Çocuklar İçin Kolay Şişe ve Diş Fırçası Sprey Boya Fikirleri

Empati, başkalarına saygı, nezaket, adalet, dürüstlük ve işbirliği aynı zamanda esnekliğe de bağlıdır. Bu durum desteğe ihtiyaç duyan insanlara özen ve endişe göstermeyi, insanların farklılıklarını kabul etmeyi, arkadaşça davranmayı ve başkalarına nezaketle davranmayı içerir. Çocuğunuz başkalarına karşı bu tutum ve davranışları gösteriyorsa, karşılığında olumlu bir yanıt alması daha olasıdır.

Sosyal beceriler

Sosyal beceriler, dayanıklılık için bir başka önemli yapı taşıdır. Bir takım veya grupta arkadaş edinmek ve tutmak, çatışmayı çözmek, işbirliği yapmak ve iyi çalışmak için gereken becerileri içerir.

Çocuğunuzun okulda iyi ilişkileri olduğunda ve topluluk gruplarına, spor takımlarına veya sanat faaliyetlerine karıştığında, bağlantı geliştirme ve aidiyet duygusu geliştirme şansı daha yüksektir.

Yararlı ve iyimser düşünme

Esneklik gerçekçi olmak, net düşünmek, parlak tarafa bakmak, pozitifleri bulmak, işlerin iyi gitmesini beklemek ve işler kötü olsa bile ilerlemektir.

Çocuğunuz üzgün olduğunda, gerçeklere ve gerçekliğe odaklanarak olayları perspektifte tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela nazikçe “Ne olacağından endişeleniyorsun? Bu konuda üzülmeye değer mi? 1-10 arası bir ölçekte, bu gerçekten ne kadar kötü? ”Bir mizah duygusu, hem şeyleri perspektifte tutmanıza hem de sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun zor zamanların hayatın bir parçası olduğunu, geçeceğini ve işlerin daha iyi hale geleceğini görmesi durumunda olumlu hissetme olasılığı daha yüksektir. Bu konuda çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun olayları perspektif içinde tutmasına ve hayatının bir bölümünde kötü bir şeyin – örneğin, kötü bir sınav sonucunun – tüm parçalara akması gerekmediğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuz ne kadar iyi olursa olsun, endişeli, korkmuş veya öfkeli hissettiği zamanlar olacaktır. Dirençliyse, bu ergen iniş ve çıkışlarını atabilir. Düşük ruh hallerini daha iyi olanlara dönüştürmenin yolları şunlardır:

 • sevdiğin ve sevdiğin şeyleri yapmak
 • Arkadaşlarla zaman geçirmek
 • başkasına yardım etmek
 • arkadaşlarınızla veya bir destek kişisiyle konuşmak
 • rahatlamanıza yardımcı olacak etkinlikleri keşfetme
 • kuvvetli bir yürüyüşe çıkmak veya bir tür fiziksel aktivite yapmak
 • fotoğraflara bakarak bazı güzel anıları gözden geçirmek
 • komik bir TV şovu veya DVD izlemek veya komik bir şey okumak
  Çocuklar İçin STEM Oyuncakları - Faydalar ve Fikirler

İşleri yapma becerileri

Kendine güvenen, yetenekli ve işleri yapmaya hazır hissetmek esnekliğin büyük parçalarıdır. Bu bölümdeki önemli beceriler; hedef belirleme, planlama, organize olma ve disiplinli olma, sıkı çalışmaya hazır olma ve becerikli olmadır.

Çocuğunuza yeni deneyimler edinme ve yeni beceriler edinme fırsatları sağlayın. Hata yapmalarına izin verin – sabırlı olun ve tezahürat edin. Ayrıca çocuğunuzun güçlü yanlarını ve sınırlarını belirlemesine yardımcı olabilirsiniz. Güçlü yönlerini harekete geçirecek hedefler koymaya ve onun iyi olduğu konulara odaklanmasına yardımcı olmaya teşvik edin. Çocuğunuz şarkı söylemekte iyiyse, okul grubuna katılmasını önerebilirsiniz. Küçük çocuklarda iyiyse, genç sporları eğitmek için gönüllü olabileceğini önerebilirsiniz.

Çocuğunuzu yeni veya ekstra sorumluluklar üstlenmeye desteklemek, güvenini ve yapabileceklerine dair duygusunu geliştirmenin harika bir yoludur.

Dayanıklılık oluşturmak için temel mesajlar

Günlük hayatınızda çocuğunuza bazı temel mesajları ileterek esnekliği artıran olumlu bir aile ortamı oluşturabilirsiniz:

 • Şimdi herkesin zor ya da mutsuz bir zamanı var. Hayatın normal bir parçası.
 • Bazen iyileştirmek istediğinizden biraz daha uzun sürse de işler daha iyi hale gelecektir.
 • Sizi endişelendiren veya üzen şey hakkında güvendiğiniz biriyle konuşursanız, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla fikriniz olacaktır.
 • Kimse mükemmel değil. Hepimiz hata yaparız. Hepimiz bu kadar iyi yapamayacağımız bazı şeyler olduğunu öğreniyoruz.
 • Zor bir durumda olumlu ya da komik bir şey bulabilirseniz, ne kadar küçük olursa olsun, daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Zor veya mutsuz bir duruma neden olmak için yaptığınız veya yapmadığınız şeylerin sorumluluğunu alın. Ama kendini çok fazla suçlama.

İpucu: Dayanıklılık sadece başa çıkmaktan daha fazlasıdır. Dirençli olduğunuzda, yeni deneyimler ve fırsatlar aramaya ve hedeflerinize ulaşmak için makul riskler almaya daha hazırsınız. Risk almak bazı aksilikler anlamına gelebilir. Fakat aynı zamanda başarı ve daha fazla kendine güven için fırsatlar yaratır.

Zorluklar yaşamın normal bir parçasıdır ve gençler kendileriyle başa çıkmayı öğrenmelidir. Bırakmadan önce çocuğunuz kendi sorunlarını çözme ve kendi savaşları ile mücadele etsin. Telaşlar ve hatta başarısızlıklar sürecin bir parçası.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu