Çocuklar

Çocuklarınız İçin Açık Hava Oyunlarının Önemi

Günler ilerledikçe, açık hava oyunları oynayan çocuklar nadir hale geliyor. Nadiren şeritte scooter kullanan çocukları görüyoruz. Bir futbol maçında gol atan çocukların çığlıkları sadece televizyonda oluyor. Çocukların büyümeleri için çok önemli olduğu için dışarıda oynamalısınız!

Kendi çocukluk anılarınızı hatırladığınızda, muhtemelen bugün dünyanın çok değiştiğini hissediyorsunuzdur. Yer kaplayan beton yapılar, apartmanlara kayan ve büyük arka bahçelere veda eden nükleer aileler ve erken yaşlardan itibaren televizyon, bilgisayar ve cep telefonu gibi aletlerin tanıtılması, çocuklarımızın kapalı alanlarda sıkışıp kalmasına neden oldu. Çocukların bilişsel gelişimi üzerine öncü araştırmalara sahip bir gelişim psikoloğu olan Jean Piaget, çocukların keşif süreciyle öğrendiklerini uzun zamandır kanıtlamıştı. Açık hava oyunlarının çocuklar için önemi yeterince vurgulanamaz!

İçindekiler

Dış Mekan Oyunlarının Birçok Faydası

1. Fiziksel Egzersiz

Oyun alanı, duvarların içindeki hapsedilmiş dünyadan çocuklar için bir kaçış yolu. Burada, zıplarken, koşarken, çığlık atarken, bağırırken ve mutlak mutluluk içinde zıplarken kendilerini kaptırırlar. Oyun oynamak, ebeveyn baskısından, günlük rutinden ve akademik stresten bastırılmış duyguları dışarı atmalarına izin verdiği için yararlıdır. Dışarıda oynamak, çocukları ince motor becerilerini kullanmaya zorlar ve aynı zamanda kas gücünü geliştirmeye yardımcı olur.

2. Özgürlük

Çocukluğun temel amacı kaygısız geçen yılların tadını çıkarmaktır. Çocuklar koşma ve zıplama, bağırma ve çığlık atma, ıslık çalma ve saklanma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın parklarda veya arazide dışarıda oynamak tam da bunu sunuyor. Büyüyen bu yıllarda onlar için istediklerini yapabilecekleri güvenli bir yer yaratmak önemlidir. Özgürlükle, kendilerine bakmayı da öğrenirler. Bilinmeyen bir maceraya dalarlar.

3. Öğrenme Süreci

Çocuklar dışarıda oynarken doğayı öğrenirler. Çiçeklerin nasıl açtığına, kelebeklerin nasıl uçtuğuna, ağaçların nasıl büyüdüğüne, kumun nasıl rengini aldığına vb. dair bir içgörü geliştirirler. Bu, aralarında merak uyandırır. Risk almaya, farklı oyunlar denemeye, neyi sevdiklerini anlamaya ve düştükten sonra kalkmayı öğrenmeye başlarlar. Oyun oynamak, kuralların önemini anlamalarına da yardımcı olur.

  Çocuklar İçin Eğlenceli Hayvan Oyunu ve Aktivitesi

4. Dokunulmazlık

Oyun alanlarında salıncaklar, atlıkarıncalar, kaydıraklar ve tahterevalli bulunsa da bunlar mikrop ve bakterilerle de doludur. Çocuklar çamurun içinde yuvarlanır, incinir, ağaçlara tırmanır, köpekleri kovalar ve bir hastalığa yakalanma olasılığı artar. Bununla birlikte çocuklar aynı zamanda bağışıklıklarını geliştirmeyi ve mikrop ve bakterilerle savaşmayı da öğrenirler. Ek olarak, tazelenmelerini sağlamak için iyi miktarda temiz hava alırlar.

5. Sosyalleşme

Diğer çocuklarla oynamak onların arkadaşlık, takım çalışması ve sportmenlik hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur. Oyun yoluyla, farklı geçmişlere, tutumlara ve kişiliğe sahip çocuklarla ilgilenmeyi öğrenirler. Oyun oynamak aynı zamanda duygusal gelişim için önemli olan makul miktarda kavga ve kavga içerir.

Açık hava oyunları oynayan çocuklar fiziksel ve zihinsel olarak daha hızlı gelişir. Dışarıda olmaya teşvik edilen çocuklar daha sağlıklı olma eğilimindedir ve çevreye karşı daha duyarlıdır. Oyunu devam ettirin!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu