Çocuklar

Çocuklarda Açık Havalarda Oyun

Açık havada oyun, çocuğunuz için sağlıklı büyüme ve gelişmenin büyük bir parçasıdır.


İçindekiler

Açık havada oyun oynamak neden önemlidir?

Dışarıda vakit geçirmek çocuğunuza çevreyi keşfetme ve macera yaşama şansı verir. En sevdiği oyunları oynayabilir, fiziksel sınırlarını test edebilir, kendini ifade edebilir ve kendine güvenini geliştirebilir. Dışarıda oynamak da daha fazla karışıklık anlamına gelebilir ve daha fazla karışıklık genellikle daha eğlenceli demektir!

Çocuğunuz dışarıdayken, büyük koşular için koşma, zıplama, tekme atma ve fırlatma gibi daha fazla alana ve özgürlüğe sahiptir. Bunun gibi fiziksel aktiviteler sağlığı, zindeliği ve fiziksel gelişimi için iyidir.

Biraz güneş de sapmaz – az miktarda güneş ışığına maruz kalmak D vitamini eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu dışarı çıkarmak: bazı fikirler

Çocuğunuzu günde birkaç kez dışarıda oynamaya teşvik etmek iyi bir fikirdir.

Özellikle evinizde bir dış mekanınız varsa, dışarıda oyun oynamak çok önemli değildir. Özellikle büyük çocuklarda, bazen yapmanız gereken tek şey onları kapıdan dışarı atmak ve onları izlemek. Küçük çocuklar onları biraz daha yakından izlemenize ve oynarken aksiliklerin sayısını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklar ‘yardım etmeyi’ severler. Açık havada oyun, çocuğunuzla ayıklama, araba yolunu süpürme, sebze sulama veya hatta kıyafetleri asma gibi günlük görevlerde çalışmayı içerebilir.

Diğer açık hava etkinlikleri arasında yürüyüş veya bisiklet veya scooter gibi aktif ulaşım biçimlerinin kullanılması yer alır. Küçük çocuklar bile bebek arabasından atlayabilir ve bir süre yürüyebilir.

Yerel parkınızı veya oyun alanınızı ziyaret etmek için zaman ayırmak, bahçeniz yoksa düşük maliyetli ve kolay bir seçenektir. Çocuğunuzun muhtemelen orada koşmak ve topluluktan diğer çocuklarla tanışmak için daha fazla yeri olacaktır. Parka yürüyebiliyorsanız, çocuğunuza yolda yol ve trafik güvenliği hakkında da bilgi verebilirsiniz.

  Okul Çağındaki Çocuklar Oyun Oynuyor

Çocuğunuz büyüdükçe, genç bir spor gibi yapılandırılmış bir açık hava etkinliği denemeye teşvik edebilirsiniz.

Farklı yaşlar için açık hava oyun türleri

Açık oyun yardımcı olur senin bebeğin farklı çevresi hakkında bilgi sahibi olabilir ve etrafındaki dünyayla daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Bebeğinizle açık havada oynamak için bazı fikirler şunlardır:

 • bir battaniye veya havlu karın zamanı
 • çimenlerin üzerinde, dış mekan mobilyaları altında veya eski kutuları aracılığıyla tarama
 • ağaçların hareketini izlemek ve kuşları dinlemek
 • farklı renkli arabalar, sokak işaretleri veya trafik ışığı sinyalleri bakarak.

Bebekler çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye ve büyüyen fiziksel becerilerini test etmeye heveslidir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için açık hava oyunu şunları içerebilir:

 • topları fırlatmak ve kovalamak
 • Farklı oyuncaklar ve nesneleri artan mesafelerde ve farklı yüzeylerde itmek, itmek veya çekmek
 • yürüme, koşma veya su birikintilerine, ağaçların etrafına, patikadaki taşların veya çatlakların üzerine veya favori nesnelere doğru atlama
 • kum, çamur veya az miktarda suda oynamak (ancak güvenliği sağlamak için her zaman su oyununu denetleyin).

Okul öncesi diğer çocuklarla oynamayı öğreniyorlar. Ayrıca inanma konusunda da büyükler. Bu oyundan en iyi şekilde dışarıdaki oyun fikirleriyle yararlanabilirsiniz:

 • etiket veya saklambaç oyunları
 • tünellerden sürünerek veya düşmüş ağaçların üzerinden tırmanmak
 • renkli yapraklar, çiçekler, eşarplar veya flamalar ile farklı şekillerde hareket etmek
 • kutular, elbise sepetleri veya açık hava oyun ekipmanları veya mobilya dışında bir kale inşa.

Sizin okul çağındaki çocuk spor gibi yapılandırılmış oyuna daha fazla dahil oluyor. Fakat dışarıda ücretsiz oyuna zaman ayırmak hala önemlidir. Bu yaşta çocuklar hala eğlenir:

 • ekipman, mobilya veya dışarıda buldukları diğer şeylerle inşa etmek ve yaratmak
 • birbirini kovalamak
 • etiket oynamak
 • ağaçlara tırmanma.
  İyi Uyku Alışkanlığı İçin 10 Tavsiye

Soğuk veya ıslak hava, sizin ve çocuğunuzun içeride kalmanız gerektiği anlamına gelmez – aslında çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını tetikleyebilir. Yağmurlu bir günde yürümeyi veya su birikintilerinin içine veya üstüne atlamayı veya karda bir kardan adam veya kar kalesi inşa etmeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun hava için doğru viteste giydiğinden emin olun (ceket, şapka, eldiven, bot vb.)

Yumrular ve çürükler

Dışarıda oynarken çocuğunuzun kendine zarar verebileceğinden endişe etmek doğaldır. Bazen çocuğunuz yeni bir şey denemekten endişe duyabilir. Tüm bunlar dışarıda oynamanın normal bir parçası.

Çocuğunuzun daha hızlı koşması, daha yükseğe tırmanması ve daha fazla zıplaması için yer olduğu oyun sınırlarını dışarıya itmesi sorun değil. Bazı çizikler, çizikler veya düşme anlamına gelebilir. Fakat ‘riskli oyun’ çocuğunuzun hatalardan öğrenmesine ve geri dönmesine yardımcı olur.

Biliyor musun?
‘Riskli’ oyun deneyimleri, çocuğunuzun öğrenme ve gelişmesinin önemli bir parçasıdır. Çocuğunuzun sınırlarını anlamasına, kendisi için düşünmesine, zorluklarla başa çıkmasına ve kendine güven kazanmasına yardımcı olurlar.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu