Çocuklar

Çocuklar İçin Harika Yağmurlu Gün Aktivitesi

Çocuklar büyüdükçe, enerji seviyeleri de artar ve ebeveynlerin enerjilerini yönetmesi giderek daha zor hale gelebilir. Bunları dışarı göndermek uygun bir seçenektir. Fakat bu kasvetli, yağmurlu günlerde bir ebeveyn ne yapabilir? Öyleyse bu yazıda, evde çocuklar için 15 harika yağmurlu gün aktivitesine bir göz atalım.

Muson’da Çocuklar İçin Eğlenceli İç Mekan Aktiviteleri

İşte, muson mevsiminde onları meşgul etmek için çocuğunuzun katılmasını sağlayabileceğiniz on beş etkinlik.

1. Bir Yarış Pisti Yapın

Çocuklar, özellikle erkekler araçlarını severler. Onları oyuncak arabaları ile evde ve dışarıda dolaşırken ve ayrıca sık sık araba sesleri çıkarırken bulacaksınız. Bu yüzden muson mevsiminde, oluklar ve karton örtüler kullanarak evin etrafına oyuncak arabaları için bir yarış pisti inşa etmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuklar için harika bir egzersiz çünkü arabalarını almak için merdivenlerden inip çıkmaları gerekecek.

2. Usta Aşçı

Bu karmaşık bir çile olabilir. Fakat çocuğunuzu uzun süre meşgul tutacağı kesindir. Çocuklar genellikle mutfakta annelerine bayılırlar ve genellikle yemek pişirmeye karşı bir hayranlık duyarlar. Mutfağınızdan son kullanma tarihi geçmiş bazı eşyaları, bir kaseyi ve diğer gerekli eşyaları vererek bu büyülenmeyi besleyebilirsiniz – sonra da istediklerini yapmalarına izin verin!

3. Bardaklarla İnşa Etmek

Bu aktivite için çok sayıda plastik bardak gereklidir. Çocuğunuza yeterince plastik bardak verin ve istediği yapıyı inşa etmesi için onu teşvik edin. Sonuçlara şaşıracaksınız – çocuklar kısa sürede büyük kuleler ve kaleler inşa edebilir. Daha eğlenceli hale getirmek için çocuğunuza yapıyı uzaktan yıkabilmesi için bir top veya küçük tohumlar da verebilirsiniz.

4. Kaya Boyama

Bu aktivite için dışarıdan sağlam kayalara ve biraz akrilik boyaya ihtiyacınız olacak. Taş boyamak eğlenceli bir aktivitedir ve çocuğunuz bununla tanıştıktan sonra büyük olasılıkla saatlerce meşgul olacaktır. Hatta kayalara gözler ve diğer yüz hatları da ekleyebilirsiniz.

  Çocuklar İçin Süper Eğlenceli Kaplumbağa El Sanatları

5. Dansı Dondur

Bu aktivite eğlencelidir ve çocukların sahip olduğu büyük enerjiyi yakmanın harika bir yoludur. Fakat bir ebeveynin aktif katılımını gerektirir. Evde birden fazla çocuk varsa oynamak için de harika bir oyundur. Biraz müzik açın ve çocuklarınızı onunla dans etmeye teşvik edin. Fakat müziği aniden durdurduğunuzda bulundukları konumda donmaları gerekir. Çocuklardan herhangi biri donma sırasında hareket ederse, dışarıda kalırlar – dans eden tek bir çocuk kalana kadar devam edebilirsiniz.

6. Yağmur Ölçer

Çocuğunuz dışarıya düşen yağmur miktarını ölçebildiklerini keşfettiklerinde büyük olasılıkla şaşıracak – bu yüzden bir yağmur ölçer yapın ve onları şaşırtın! Yağmura sağlam bir bardak koymanız yeterlidir ve sadece yağmur dindikten sonra geri alınması gerekir. Bundan sonra, çocuğunuzun içindeki suyun yüksekliğini ölçmek için bir ölçüm çubuğu veya cetvel kullanmasına yardımcı olun.

7. Pencere İşaretleri

Pencere işaretleyicileri, kolayca silinebilmeleri dışında, tıpkı kalıcı işaretçiler gibidir. Genellikle çoğu kırtasiye mağazasında bulunurlar ve çocuğunuzu yağmurlu günlerde meşgul etmenin harika bir yoludur. Onu pencerelerde ne isterlerse karalamaya teşvik edin ve daha sonra temizlemek için ıslak bir bezle silin.

8. Yürüyüşe çıkın!

Bu, yalnızca bölgede hafif yağmur varsa yapılabilir. Çocuklarınızı yürüyüşe çıkarabilir ve unutulmaz bir zaman geçirmek için istedikleri kadar su birikintileriyle uğraşmalarına izin verebilirsiniz.

9. Boyama Kitapları

Boyama kitapları, ebeveynlerin çağlar boyunca çocuklarını meşgul etmeleri için gidilecek öğedir. Hâlâ işe yarıyorlar ve ayrıca çocuklarınızla boyayarak daha iyi bağ kurabilirsiniz.

10. Uçak Yarışması Düzenleyin

Bu, çocuğunuzu uzun süre meşgul etme potansiyeline sahip ancak ebeveyn olarak aktif katılımınızı gerektiren başka bir aktivitedir. Yarışmacıların uçak yapıp hangisinin en uzağa uçabileceğine karar vermek için onları uçurması gereken bir kağıt uçak yarışması başlatabilirsiniz. Özellikle yarışmada kaybeden sizseniz, unutulmaz bir deneyim olacaktır.

11. Bir Kale İnşa Edin

Battaniye ve yastık kullanan kaleler uzun zamandır çocukların en sevdiği eğlencedir. Fakat ayakta duran bir kale yapmak için kesinlikle bir yetişkinin gözetiminde olması gerekecektir. Oturma odasına minderler kullanarak da bir tane inşa edebilir ve çocuğunuzun kalenin içindeyken alması için atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz – oturma odanızda piknik yapabilirsiniz!

  Fiziksel Aktivitede Yaralanmaları Önleme

12. Engel Kursu

Bu, tek seferde biraz egzersiz sağladığından, onları meşgul tuttuğundan ve motor becerilerini geliştirdiğinden, yeni yürümeye başlayan çocuklar için harika bir aktivitedir. Yastıklar, minderler, mobilyalar ve hatta karton kutular kullanarak evinizin içinde küçük bir engel parkuru yapabilirsiniz. Sadece yürümeyi ve zıplamayı değil, aynı zamanda emeklemeyi de içerdiğinden emin olun.

13. Çöpçü Avı

Evinizin etrafına bazı şeyleri gizleyebilir ve çocuğunuzu belirli bir süre içinde hepsini bulması için teşvik edebilirsiniz. Ne aradıklarını anlamalarına yardımcı olmak için, öğelerin kaba resimlerinin bir listesini yapın ve çocuk bulduğunda her öğenin üstünü çizin.

14. Dengeleme

Dengeleme yapmak sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çocuğun motor becerilerini iyi bir şekilde geliştirebilecek harika bir egzersizdir. Dengeleme eylemleri, sadece bir pufun üzerinde düşmeden yürümekten, başın üstünde bir kitabı dengelerken odanın içinde yürümek zorunda kalmaya kadar değişebilir.

15. Bowling

Bowling eğlenceli bir aktivitedir ve çocuklar kesinlikle onu çok seveceklerdir. Bowling topu olarak lobutlar ve herhangi bir softball kullanarak ev içinde kolayca bowling şeritleri kurabilirsiniz.

Muson döneminde, çocuğunuzun içeride kalmasını ve yağmurda oynamasını (veya ıslanmamasını) sağlamak sizin için bir mücadele olabilir. Fakat bu faaliyetlerin onu iç mekanlarda mutlu bir şekilde meşgul etmesini umuyoruz. Bu aktiviteleri okuduktan sonra, bunların çocuklarda ince ve kaba motor beceriler geliştirmeye yardımcı olduklarını da anlamış olmalısınız. Çöpçü avı, engelli kursları veya boyama gibi aktiviteler, bir çocuğun eğlenirken problem çözme becerilerini, konsantrasyonunu ve el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca çocuğunuza, genel gelişimine yardımcı olması için özel bir DIY sanatı ve el işi seti de alabilirsiniz. DIY kitlerindeki aktiviteler, çocuklarda çok sayıda beceriyi son derece eğlenceli bir şekilde geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Küçük çocuğunuzun yağmur yağarken meşgul olmasını sağlamak için ellerinizi bir aktivite kutusuna koyun ve ayrıca her aktiviteyi çözerken daha zeki olmasını izleyin!

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar için İç Mekan Oyunları
Çocuklar İçin Açık Hava Aktiviteleri
Çocuklar İçin Yağmurlu Bir Günün Temelleri
Çocuklar İçin Su Oyunları ve Aktiviteleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu