Çocuklar

Çocuklar İçin Fiziksel Aktivitenin Önemi

Düzenli oyun ve fiziksel aktivite, okul öncesi çocuklarda büyüme ve gelişmenin önemli bir parçasıdır. Dans etmek, koşmak, bisiklete binmek, zıplamak, tırmanmak veya herhangi bir oyunu oynamak (basketbol, ​​ip atlama, futbol vb.) Gibi aktivitelerde aktif olmak, kas güçlerini geliştirmede ve esnekliklerini artırmada uzun bir yol kat edebilir.

Okul öncesi çağındaki çocukların günde en az bir saat yüksek yoğunluklu herhangi bir fiziksel aktiviteye girmeleri çok önemlidir. 6 yaşına kadar vücutları her geçen gün büyüyor. Fiziksel olarak aktif olmak, genel sağlıklarını iyileştirir ve yaşam için sağlıklı alışkanlıklar yaratmada uzun bir yol kat eder. Bunun dışında çocuklar için fiziksel olarak aktif olmanın çeşitli faydaları vardır:

İçindekiler

Fiziksel Aktivitelerin Faydaları

1. Duygusal Olarak Kararlı

Başarı, güven, rahatlama hissini telkin eder ve çocukların genel özsaygısını geliştirir.

2. Sosyal Beceriler

Takım çalışmasının, yeni insanlarla tanışmanın ve yeni arkadaşlıklar geliştirmenin önemini öğrenmelerini sağlar. Sağlıklı ve aktif bir çocuk otomatik olarak kendinden emin ve özgüven sahibidir.

3. Ruh Sağlığı

Genel konsantrasyon seviyelerini iyileştirir. Çocuklar kaygı ve stres duygularını daha iyi idare edebilirler.

4. Fiziksel Sağlık

Vücudun kas gücünü ve genel esnekliğini geliştirir. Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak ve kas tonlarını geliştirmek için fiziksel aktivite çok önemlidir.

5. İyi Uyku

Fiziksel olarak aktif çocuklar iyi uyuyabilirler. Fiziksel aktiviteye dahil olan çocuklar, diğer çocuklardan daha hızlı uykuya dalabilirler.

6. Verimlilik

Aktif çocuklar, aktif olmayan çocuklara göre daha organize ve daha motive olurlar.

7. Sağlıklı Cilt

Fiziksel olarak aktif olan çocuklar sağlıklı bir cilde sahiptir ve kızarıklık, akne vb. gibi cilt problemleri daha azdır. Bunun nedeni vücuttaki kirliliklerin ve toksinlerin terleme yoluyla salınmasıdır. Terleme vücuttaki kan akışını arttırır ve parlamasını sağlar.

  Yürümeye Yeni başlayan Çocuklarda Meyve Suyu Sınırı

8. Beyin Gelişimi

Motor becerilerini ve beyin gelişimini geliştirir. Bir araştırmaya göre, bir çocuğun fiziksel zindeliği ile beyin gelişimi arasında bir ilişki var.

9. Dayanıklılık Artırır

Fiziksel aktivite çocuğu daha aktif ve enerjik kılar. Aynı zamanda beyin ve vücut koordinasyonunun iyileştirilmesine de yardımcı olur. Egzersiz yapmak veya fiziksel olarak aktif olmak da beynin farklı bölümleri arasında bir bağlantı kurmaya yardımcı olabilir.

10. İyi Duruş

Aynı zamanda çocukların duruşunu da iyileştirir.

11. İyi Sağlık

Düzenli egzersiz, bir çocuğun genellikle 10 yaşına dokunduklarında başlayan cilt problemleri veya hormonal dengesizlik gibi sorunları yaşamasını azaltabilir. Aynı zamanda, grip, öksürük ve diğer enfeksiyonların yaygın semptomlarına karşı savaşmaya yardımcı olan bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzu herhangi bir fiziksel aktiviteye dahil olması için yönlendirmeniz ve desteklemeniz önemlidir. Onlara nasıl başlayacaklarını öğretin ve bu etkinlikleri onlar için eğlenceli hale getirin. Kızınız dans etmekten hoşlanıyorsa, onu futbol oynamaya zorlamak yerine bir dans kursuna kaydedin. Ayrıca çocuklarınızın herhangi bir açık hava aktivitesinden önce ve sonra su içmesini sağlayın. Gerekirse onlara bir su şişesi verin. Onlara oyun için doğru boyutta koruyucu ekipman satın alın ve her zaman güvenli oynayın.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu