Çocuklar

Gece Terörü ve Kabuslar

Gece terörü ve kabuslar farklıdır. İşte onlara ayırmanın bazı yolları ve çocuğunuza yardım etmek için fikirler.


İçindekiler

Gece terörü

Gece terörü, çocuğunuzun çok derin uyuduğu ilk uyku saatlerinde meydana gelir. Bir dakika çocuğunuz bir melek gibi uyuyor olabilir, bir sonraki çocuk çığlık atıyor ve üzülüyor olabilir – bu bir gece terörü. Gece terörü sizin için korkutucu olabilir. Fakat çocuğunuza zarar vermez veya korkutmazlar.

Gece terörü olan çocuklar oturabilir veya ayağa kalkabilir, sallanabilir, hareket edebilir ve yüksek sesle ağlayabilir veya çığlık atabilir. Aşırı panik içinde gibi görünebilirler. Gece terörü olan bir çocuk teselli edilemez ve yatıştırıcı ya da rahatlamaya cevap vermez.

Bir gece terörü sırasında, çocuğunuzun gözleri açık olabilir, hareket ediyor ya da dolaşıyor olabilir, ama aslında hala derin bir uyku durumundalar.

Birkaç dakikadan 40 dakikaya kadar sürebilirler. Gece terörü, çocuklarda normal uyku gelişimi ile ilişkili doğal olaylardır. Gece terörü ailelerde koşabilir, bu nedenle çocukların onları deneyimleyip deneyemeyeceği genetik bir bileşen olabilir.

Biliyor musun?
Gece terörü size korkutucu gelebilir. Fakat çocuğunuza zarar vermezler. Çocuklar sabahları hatırlamıyorlar ve kötü bir rüya ya da korku yaşadıklarının farkında değiller.

Çocuğunuzun gece terörü varsa ne yapmalı

  • Çocuğunuzu uyandırmaktan kaçının bir gece terörü sırasında. Gece terörü olan bir çocuğun sadece uyandığı takdirde kafası karışır ve yönünü kaybeder ve yerleşmesi daha uzun sürebilir.
  • Çocuğunuzun etrafta dolaşmasını durdurmasını bekleyin. Çocuğunuzu yatağa geri götürün (dışarı çıkarsa) ve sokun. Çocuklar genellikle bu aşamada hızlı bir şekilde uyumaya başlarlar. Çocuğunuzun yaralanabileceğini düşünüyorsanız, duvarlara, yatağa veya diğer engellere çarpmaktan veya çarpmaktan uzak durun.
  • Gece terörü konusunda endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuzda bir sorun olduğu anlamına gelmez.
  Çocuklara Kendisine ve Kendisine Zamirleri Nasıl Öğretilir?

Biliyor musun?
Çocuklar genellikle 18 ay ile altı yaş arasındaki gece terörü yaşarlar. Çocuklar daha olgun derin uyku formları geliştirdikçe gece terörünün dışında büyürler.

Ne zaman yardım alınmalı

Gece terörü uzun süreli veya şiddetli görünüyorsa veya diğer uyku güçlükleriyle birlikte ortaya çıkıyorsa – veya çocuğunuzun horlama gibi nefes alma sorunları da varsa doktorunuzla konuşun.

Kabuslar

Kabuslar gecenin ikinci yarısında, REM uyku. Kabuslar, çocukların korku ve sıkıntı içinde uyanmalarına neden olabilecek kötü hayallerdir. Çocuğunuzun aşağıdakiler hakkında kabusları olabilir:

  • agresif köpekler, köpekbalıkları veya örümcekler gibi gerçekçi bir tehlike; veya
  • canavarlar gibi hayali korkular.

Kabuslar çok yaygındır. Kabustan uyandığında çocuğunuza rahatlık ve güvence vermek önemlidir.

Dil becerilerine bağlı olarak, çocuklar genellikle kötü bir rüya içeriğini ayrıntılı olarak hatırlayabilirler. Bazı küçük çocuklar bir kabustan sonra tekrar uykuya dalmakta zorlanabilirler.

Çocuklar yaşlandıkça, bir rüyanın sadece bir rüya olduğunu anlamada daha iyi olurlar. Yedi yaşındayken çocuğunuz sizi rahatlamak için çağırmadan kabuslarla baş edebilir.

Kabuslarla başa çıkmak için ipuçları

Çocuğunuz bir kabus yüzünden uyanırsa, bunun kötü bir rüya olduğunu açıklayın. Çocuğunuza her şeyin yolunda ve güvende olduğundan emin olun. Bir öpücük ve kucaklaşmak çocuğunuzun tekrar yerleşmesine yardımcı olabilir.

Okul öncesi yaştaki çocuğunuz canavarlar hakkında hayal kurmuşsa, canavarların inanıldığını ve makyaj malzemelerinin korkutucu olabileceğini. Fakat çocuklara gerçekten zarar veremeyeceğini açıklamayı deneyebilirsiniz. Kabusla dalga geçmekten veya çocuğunuzun endişe duymak için aptalca olduğunu söylemekten kaçının. Kabuslar küçük çocuklar için çok gerçek görünebilir.

Çocuğunuz ertesi gün bir kabustan bahsediyorsa sabırlı olun. Çocuğunuzun endişelerini dinleyin; onları küçümsemeyin veya küçümsemeyin. Fakat çocuğunuz bir kabus hakkında her şeyi unutmuş gibi görünüyorsa, konuyu gündeme getirmemek en iyisidir.

  Çocuklar İçin Komik Okul Şakaları

Çocuğunuz tekrar tekrar aynı şeyleri hayal ediyorsa (tekrarlayan bir kabus), çocuğunuzun günündeki stres veya korku kaynaklarını keşfedin. Çocuğunuza diğer çocuklarla karşılaşmalar, televizyon şovları veya diğer gündüz deneyimleri hakkında nazikçe sorabilirsiniz. Kabusların kaynağını çözebilirseniz, çocuğunuzun rahatsız edici olaylara maruz kalmasını durdurmak veya azaltmak için önlemler alabilirsiniz.

Kabuslara ne sebep olur?

Ara sıra kabus duygusal rahatsızlığın bir işareti değildir ve endişelenmenize gerek yoktur. Aslında, kabuslar genellikle canlı bir hayal gücünün ürünüdür.

Fakat çocuğunuz tekrarlayan bir kabus görüyorsa veya rüya içeriği özellikle rahatsız ediciyse, gün boyunca bir tür stres yaşıyor olabilir.

Travma da kabusa neden olabilir. Bir çocuk bir tür travma yaşadıysa, birkaç hafta veya ay sonra bunun hakkında kabuslar olabilir.

Yardım almak

Çocuğunuz gün boyunca yüksek düzeyde endişe ile birlikte kabus görüyorsa, profesyonel tavsiye almak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca kabuslar çocuğunuzun travmatik bir etkinliğe verdiği yanıtın bir parçasıysa da yardım isteyin.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu