Gençler

Çocuklar İçin Eğlenceli Öğrenme Aktivitesi

Çocuklarınızla zaman geçirmek, onlarla bağ kurmanın en iyi yoludur. Siz ve çocuğunuz hangi aktiviteleri birlikte yapacağınıza karar verirken, aynı zamanda öğrenme aktiviteleri olarak ikiye katlanan birkaç eğlenceli aktiviteyi de bir noktaya getirebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz hem eğlenirken hem de önemli olan şeyleri öğrenecektir.

İçindekiler

Çocuklarınız İçin Eğitim Faaliyetleri

Evde çocuklar için çocuklarınızı tanıtabileceğiniz birçok eğitici aktivite var. Bu etkinlikleri çocuğunuza zorlamamayı unutmayın, etkinlikler konusunda doğal olarak heyecanlanmalıdır. Çocuğunuzun kişiliğine ve ilgi alanlarına uygun faaliyetler önermeye çalışın.

1. Twister Math

Eski bükülme klasiğini alın ve sayısal bir dönüş yapın. Numaraları kağıt parçalarına yazın ve her renkli daireye yapıştırın. Bir sayı söylediğinde, çocuğunuz ellerini ve ayaklarını herhangi bir matematiksel işlemle – toplama, çıkarma, çarpma veya bölme – sayıya eşit olacak bir sayı kombinasyonunun üzerine koymalıdır. Mesela 12 sayısını söylüyorsunuz, o zaman çocuğunuz ellerini ve ayaklarını üçe ve dörde koyabilir ve çarpıldığında size 12 verir.

2. Ağaç Dersleri

Bu, küçük çocuğunuzun doğa bilimlerinin temellerini öğrenmesine yardımcı olacak bir etkinliktir. Çocuğunuzu yürüyüşe çıkarın ve birkaç ilginç yaprak alıp ondan da aynısını yapmasını isteyin. Eve vardığınızda, internetteki yapraklara bakın ve yaprakların hangi ağaçtan geldiğini belirleyin. Çocuğunuz, topladığı tüm yaprakları saklayan bir not defteri tutabilir.

3. Yumurta deneyi

Bu, çocuğunuza birkaç bilim yasasını açıklamanın harika bir yoludur. Soyulmuş bir haşlanmış yumurtaya, süt şişesi gibi yuvarlak ağzı olan bir cam şişeye, küçük bir karton kağıda ve bazı kibritlere ihtiyacınız olacak. Kağıdı yakın ve temiz şişenin şişesine koyun. Yumurtayı hemen şişenin ağzına yerleştirin. Kağıt kendiliğinden tükendiğinde ortaya çıkan vakum, yumurtayı şişeye emer. Bu aktivite, çocuğunuzu bilim konusunda heyecanlandırmanın kesin bir yoludur.

4. Kuş Besleyici

Çocuğunuz kuşlarla ilgileniyorsa, kendi kuş besleyicisini yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Herhangi bir eski karton kutuyu alın ve iki büyük tarafı açın. Üstten güçlü bir ip geçirin ve besleyiciyi dışarıda bir ağaç dalına veya kancaya asın. Kutunun altına bir tohum karışımı koyun ve kuşların gelmesini bekleyin.

5. Yağmur Adam

Bu, herhangi bir çocuğun merakını giderebilecek bir deneydir. Birkaç yemek kaşığı su alın ve üzerine biraz gıda boyası ekleyin. Renk ne kadar zengin olursa sonuçlar o kadar heyecan verici olur. Daha büyük bir bardakta üçte ikiye kadar su doldurun. Geri kalanını düz tıraş köpüğü ile doldurun. Renkli suyu bir damlalık kullanarak damla damla tıraş köpüğü damlasına ekleyin. Köpük doyduğunda renkli su, tıraş kreminin altındaki suya ‘yağmur’ gibi ‘düşecektir’.

  Çocuklar İçin Basit Kil El Sanatları Fikirleri

6. Renkli Tırtıl

Burada çocuğunuza renk teorisini öğretebilir ve aynı zamanda çocuğunuzla çok eğlenebilirsiniz. Beş şeffaf kaba, suya ve birincil boyaya ihtiyacınız olacak. Ana renkleri elde etmek için kırmızı, mavi ve sarı gıda boyasını kullanın. Su kaplarını renkli su ile sırayla sırayla yerleştirin. Kağıt peçeteleri alın ve bir silindire sarın ve bir ucunu renkli sıvıya, diğer ucunu sade suya koyun. Tüm kapları bu şekilde bağlayın. Yakında sade suyun renk değiştirdiğini ve iki ana rengin karışımı haline geldiğini göreceksiniz. Bu şekilde mavi ve sarı ile yeşil, kırmızı ve sarı ile turuncuyu elde edeceksiniz. Ayrıca kapları morlaşmak için kırmızı ve mavi arasında düz bir su kabı olan bir daire şeklinde düzenleyebilirsiniz.

7. Volkanik patlamalar

Basit ama keyifli bir aktivite kum volkanları inşa etmektir. Kum, pipo, sirke ve sodaya ihtiyacınız olacak. Merkezde borunun açılmasıyla borunun etrafına bir volkan inşa edin. Daha fazla stabilite sağlamak için tüpü yaklaşık yarısına kadar doldurun. Kabartma tozunu borunun içine dökün. Çocuğunuzun sirkeyi püskürme ağzına dökmesini sağlayın. Ayrıca farklı renklerde ‘lav’ elde etmek için gıda boyasını kabartma tozu ile karıştırabilirsiniz.

8. Gizli Kodlar

Her çocuk, yalnızca kendisinin ve arkadaşlarının anlayabileceği gizli bir dile sahip olma fikrini sevecektir. Temel kod ilkesini açıkladıktan sonra, çocuklarınız devam edebilir ve kendi kodlarını oluşturabilir. Çocuklarınız için kodu kırmak için kullanacakları bir anahtar oluşturarak başlayabilirsiniz. En basit kodlardan biri alfabelere sayılar atamaktır. Dolayısıyla, 1 alfabesi A’yı ve 13’ü M’yi ifade edecektir. Ayrıca belirli bir kitabı seçebilir ve sayfa numarasını, paragrafı ve kelimeyi yazarak oradan kelimeleri seçebilirler.

9. Balçık

Hangi çocuk slime’a hayran kalmaz? Artık çocuklarınıza evde nasıl balçık yapılacağını öğretebilir, aynı zamanda farklı şeylerin birbirleriyle nasıl tepki verdiğini öğrenebilirsiniz. Bir kaseye yarım bardak beyaz yapıştırıcı koyun ve üzerine az miktarda sıvı deterjan ekleyin. İyice karıştırın. Karışım hala çok yapışkansa biraz daha deterjan ekleyin. Slime’ınız hazır!

10. Şık Kodlama

Kodlamaya başlamak için asla erken değildir. Çocuğunuzun adını ikili sayılarla – 0 ve 1 – yazan bir kolye yaparak kodlamayı öğretebilirsiniz. Biri 0 diğeri 1 olan iki tür boncuk seçin. Kodu kullanarak, çocuğunuz birlikte dizebilir boncuklar onun adını hecelemek için.

  Çocuklar İçin Düşünme ve Yaratıcılıklarını Artıracak Kolay Doodle'lar

11. Star Gazing

Küçük bir çocuğun yaşayabileceği en büyülü deneyimlerden biri planetaryum ziyaretidir. Çocuğunuz evrenin gizemlerine ve dünyanın onda nasıl bir rol oynadığına açık olacak. Çocuğunuzun ilgilenmesi durumunda evde bir teleskop kurmasına da yardımcı olabilirsiniz.

12. Günlük

Çocuğunuzu erken yaşta günlük tutmaya teşvik edin. Bu, çocuklarınıza sadece hayatlarındaki olayları kaydetmeyi öğretmekle kalmayacak, yaratıcılıklarını keşfetmelerine de yardımcı olacaktır. Çıkartma kullanabilir, çizebilir ve hatta günlüklerine fotoğraf ekleyebilirler. Bu aynı zamanda çocukların duygularıyla iletişim halinde kalmaları ve olayları işlemeleri için harika bir yoldur.

13. Aşçı

Yemek pişirmek, sizin ve çocuğunuz için önemli bir yaşam becerisi öğrenirken bağ kurmanın eğlenceli bir yolu olabilir. Görevlere eğlenceli unsurlar ekleyerek yemek hazırlıklarında size yardımcı olmalarını sağlayın. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, görevin karmaşıklığını seçebilirsiniz. Özel günlerde çocuğunuzdan bütün aile için ne pişireceğine karar vermesini isteyebilirsiniz.

14. Labirent

Bu, küçük çocuğunuz için harika bir aktivite. Sadece bir tebeşir kullanarak, çocuğunuzun sığabileceği büyüklükte yere bir labirent çizebilirsiniz. Çocuğunuza bir araba verin ve labirentten hiçbir katı çizgiyi geçmeden çıkmasını isteyin. Bu aktivitede çocuğunuzu düşünmeye ve hayal gücünü kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

15. Gülen Tişört

Bu eğlenceli aktiviteyle çocuğunuzun sanatsal yönünü keşfetmesine izin verin. Eski bir düz tişört ile başlayın. Ketçap kıvamına gelene kadar bir bardak unu suyla karıştırın. Bu karışımı sıkılabilir bir şişeye dökün ve tişörtün üzerine gülen bir yüz çizin. Bunun güneşte kurumasına izin verin. Gömleği boyamak için kumaş sprey boyaları kullanın. Kuruduktan sonra un karışımını çıkarın ve gülen bir yüzle karşılanacaksınız.

Gördüğünüz gibi, öğrenmenin bir angarya gibi görünmediği yerlerde çocuğunuzun zevk alabileceği aktiviteler vardır. Harika Kanatlar etkinlik kutusu gibi, çocuklarınızı tanıtabileceğiniz birçok ek eğitim etkinliği vardır. Bu etkinlik kutusunda etkinlikler, çalışma sayfaları, yaşa uygun bilgi kartları ve bolca eğlence ve öğrenim için heyecan verici bir hikaye kitabı var! Çocukların sonunda sıkıldıkları oyuncakların aksine Harika Kanatlar, çocuğunuzun becerilerini geliştiren ve çok yönlü gelişim sağlayan, defalarca gerçekleştirilebilen çok sayıda aktivite sunar! Bugün abone olun!

Bu etkinlikleri ne kadar çok teşvik ederseniz, çocuğunuzun hayal gücü o kadar çok harekete geçer! Daha fazla öğrenme, daha fazla eğlence!

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin En İyi Atık El Sanatları Fikirleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu