Gençler

Çocuklar İçin Buz Pateni – Avantajlar ve Güvenlik Yolları

Buz pateni maceralı bir spordur. Esasen kişinin varlığının bir uzantısıdır. Yüzlerinin üzerinden geçen soğuk hava hissi hatırlamaya değer bir duygudur ve çocuklar bir profesyonel gibi buz pateni yapabildiklerinde bunu severler. Aynı zamanda daha sağlıklı olmak isteyen ve el-göz koordinasyonunu da eğiten çocuklar için harika bir fitness rutini. Çocuklarınız TV’lerde gördükleri buz pateni pistini merak ediyorlarsa, bir çift paten botu alıp o buzda kaymaya başlamanın zamanı gelmiştir.

Fakat bekle! Bunu yapmadan önce, ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Buz pateninin bazı faydalarını ve çocuklara buz pateni yapmayı nasıl öğreteceğimizi tartışacağız.

İçindekiler

Çocukların Buz Patenine Başlaması İçin Doğru Yaş Nedir?

Merak ediyorsanız; “Buz pateni yapmaya kaç yaşında başlamak için?” Cevap – asla çok geç değildir!
Bazı çocuklar 3 yaşında başlar. Fakat buz pateni yapmayı öğrenen çoğu çocuk 5 ila 10 yaşları arasındadır. Daha büyük çocuklar artistik patinajın karmaşık hareketlerini daha iyi kavrayabilir ve iyi kaymak için el-göz koordinasyonuna sahiptir.

Buz Pateninin Çocuğunuz İçin Faydaları

Çocuklar için buz pateni sadece eğlence ve oyunlardan ibaret değildir. Odaklanma, özveri ve disiplin gerektiren bir spordur. Ayaklarını pistten aşağı kaydırdıklarında da çok macera oluyor. Ne demek istediğimizi yakında anlayacaksın. Ama şimdilik, masaya ne gibi faydalar getirdiğini merak ediyorsanız, size güzel haberlerimiz var. Cevap – çok.

İşte çocuklar için buz pateninin birçok faydasından bazıları:

1. Onlara Odaklanır

Buz pateni pistinde yukarı çıktığınızda, hataya yer yoktur. Çocuklarınız odaklanamazlarsa düşme ve kendilerini yaralama riskleri vardır. Buz pateni başlı başına bir heyecan ve çocuklar eğlenceyi yaşamak istediklerinden, öğrenmek için zaman ayırmaya daha istekli oluyorlar. Çocuklar odaklanır ve zihinsel berraklığı artırma biçiminde meditasyon gibidir.

2. Bacak Gücünü Artırır

Çocuklar ayağını buzun üzerinde aşağı doğru itmeli ve ağırlıklarını bir bacaktan diğerine bastırmalıdır. Bu iyi bir bacak egzersizidir ve güçlerini geliştirir. Güç kazanımlarının yanı sıra, buz pateni bacakları tonlamak ve eklem hareketliliği üzerinde çalışmak için harikadır.

3. Onlara Nasıl Başarısız Olacaklarını Öğretir

Buz pateni, çocuğunuzun pistte dengede durup ayakları üzerinde hareket etmeden önce milyonlarca kez düşeceği bir aktivitedir. Ayağa kalkmanın yanı sıra sürekli düşme, onlara sebatın anlamını öğretecektir. Bu, günlük yaşamlarına geçecek ve kendilerine daha çok güveneceklerdir.

4. İyi Bir Açık Hava Egzersizi

Buz pateni kışlar için harikadır ve eklemleri ısıtmak için iyidir. Çocuklarınız mevsimi dört gözle bekleyecek ve dışarıda iyi bir egzersiz yapmanın tadını çıkaracak. Hızlı fit olmanın harika bir yolu.

5. Ruh Sağlığını İyileştirir

Buz pateni ve pistte süzülme gibi yeni bir beceri öğrenmek için zaman harcamak. Çocukları mutlu ediyor. Sporu öğrenmeye yatırdıkları zaman karşılığını alacak ve hayatlarına neşe katacak. Buz pateni, kelimenin tam anlamıyla buzda özgür olmak gibi geliyor.

  Çocuklar İçin STEM Oyuncakları - Faydalar ve Fikirler

6. Çocukları Atletik Olmaya Teşvik Eder

Buz pateni, çocuklara nasıl atletik olunacağını öğretir. Çocuklarınız temel manevralar ve tatbikatlarda ustalaştıktan sonra, pistte yaratıcı olabilirler ve pistte nasıl döneceklerini, dans edeceklerini ve spiral yapacaklarını öğrenebilirler. Çocuğunuz kar yağışlı bir yerde okula gidiyorsa, büyüdükçe buz pateni yarışmalarına veya etkinliklerine katılabilir. Sağlıklarını iyileştirirken yeni fırsatlara yol açar.

7. Onlara Nasıl Öğreneceklerini Öğretir

Yeni bir şey öğrenmek, açık bir zihniyete sahip olmayı, başarısız olmaya istekli olmayı ve tekrar denemeyi gerektirir. Buz pateni, çocuklara sabırlı kalmayı ve sürece kendini adamayı öğretir.

8. El-göz Koordinasyonu Üzerine Çalışmalar

Farklı buz pateni hareketleri, çocuklarınıza farklı hareketleri ve hareketleri koordine etmeleri için meydan okur. Bu, genel olarak öğrenmede önemli bir beceri olan el-göz koordinasyonu üzerinde çalışır.

9. Öz Güvenlerini Artırır

Çocuklar buz pateni yapmayı öğrendikten sonra, öz saygıları artar. Arkadaşlarıyla buz pateni yapabilir ve pistte öğrendiklerini sergileyebilirler. Bu özgürlük duygusu uzun vadede gerçekten değerlidir.

10. Kan Akışını İyileştirir

Çocuklarınız yeterince egzersiz yaptığında, kan dolaşımını hızlandırır. Buz pateni kardiyovasküler sağlık için iyidir ve vücutları genel olarak daha sağlıklı hale getirir.

Çocuğunuza Buz Patenini Öğretmek – Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

1. Patenlerin Sıkıca Yerleştiğinden Emin Olun

Bir çift buz pateni satın alırken, tam oturduğundan emin olmak istersiniz. Patenler rahat olmalı ancak çok büyük veya gevşek olmamalıdır. Parmağınızı topukların arkasına kaydırabiliyorsanız, çok büyüktür. Bağcıklar iyi bağlanmalı ve yıpranmamalıdır.

2. Dengeler Nasıl

Pistte iyi paten yapmanın anahtarı uygun formdur. Çocuklar için, kollar yanlarda dik durmanızı öneririz. Kollar T şeklini almalıdır çünkü iyi bir denge merkezi sağlar.

3. Onlarla Öğrenin

Çocuğunuz buz pateni öğrenmek istiyorsa ancak onlara nasıl öğreteceğinizi bilmiyorsanız, birlikte derslere kaydolun. Ebeveynleri de eğlenceye katıldığında çocukların buz pateni yapmaya devam etme olasılığı daha yüksektir!

4. Onları Zorlamayın

Buz patenini seviyorsanız ama çocuklarınızın bundan sizin kadar hoşlanmadığını fark ederseniz, onları zorlamayın. Buz pateni yerine başka bir sporu tercih etmek sorun değil. Hala meraklı olup olmadıklarını görmek için birkaç kez sormayı deneyebilirsiniz. Fakat saldırgan olmak onları yalnızca uzaklaştırır.

5. Süzülmeyi Öğrenin

Kaymayı öğrenmek, yeni başlayan buz patencilerinin öğrendiği ilk hareketlerden biridir. Bunu yapmanın yolu ilk önce ayaklarınla ​​buz üzerinde yürümek. Çocuklarınız bu konuda ustalaştıktan sonra, onlardan hareketsiz durmalarını ve yürürken ses çıkarmamalarını isteyin. Bu doğal olarak bir süzülüşe dönüşür.

  Çocuklarınızın Seveceği Yılbaşı Ağacı Süslemesi

6. Kıyafeti İzle

Çocuklarınızın pistte ne giydiği en az kendi kullandıkları teçhizat kadar önemlidir. Dar kotlar hareketi kısıtlar ve bunun yerine hafif ama sıcak giysiler giymenizi öneririz. Çorapları üstüne katlamayın çünkü bu bacaklarda kan akışını veya dolaşımı kısıtlayabilir.

7. Onlara Düşmeyi Öğret

Yeni yürümeye başlayan çocuklara buz pateni öğretmenin profesyonel bir ipucu, buza düşme konusunda rahat olmalarıdır. Bunu yapmanın yolu, avuç içlerinizle yere düştüğünüzden ve onu düzgün bir şekilde kırdığınızdan emin olmaktır. Onlara öne düşmemelerini ve düşmeleri nasıl kıracaklarını öğretin. Bu, yaralanmaları önleyecek ve yeni hareketleri öğrenme konusundaki güvenlerini de artıracaktır.

8. Artistik Patinaj alıştırması yapın

Artistik patinaj uygulaması, buz üzerinde 8’ler yapmayı ve onu döngülemeyi içerir. Bazı çocuklar doğal olarak yeteneklidir ve bu yeni uygulama tekniğine uyum sağlamayı severler.

9. Bir Eğitmen Alın

Ödeyebiliyorsanız, çocuğunuza buz pateni iplerini gösterecek bir eğitmen bulmak harika bir seçimdir. Bu, buz pateni yapmayı bilmeyen ama yine de yardım etmek isteyen ebeveynler içindir. Bu günlerde 4 yaşında ve daha genç yaşlar için buz pateni sınıfları var. Buz üzerinde yürümek ve bazı temel hareketler, çocuklarınız onları önce pistin dışında çalıştırabilir. Bu, piste çok daha kolay geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Risklerden Kaçınmak için Güvenlik İpuçları

Yalan söylemeyeceğiz – çocuğunuz ilk kez buz pateni yapmayı öğrenmeye başladığında, birkaç kez kayacak ve düşecek. Ama daha önemli olan, şanslarını azalttıkları için giydikleri patenlerdir. Çocuklar için buz pateni güvenliğinden endişeleniyorsanız, bu yolları ciddiye alın ve sonunda daha iyi olacaklarından eminiz.

  • Kask Takın: Bir çocuk paten sahasında fermuarını çekerken birkaç kez yere düşebilir. Kask takmalarını ve mümkünse dirsek ve dizlik takmalarını sağlayın. Bu, düştüklerinde baş, kollar ve bacaklarda yaralanmaları önleyecektir.

  • Kar Altı İnç Kalınlığından Azsa Kayma: Çocuklarınızın karı kırmasını ve soğuk suya düşmesini istemezsiniz. Karın en az altı inç kalınlığında olduğundan ve pistin ağırlıklarını destekleyecek kadar sağlam olduğundan emin olun.

  • Aydınlatma ve Çevreyi Değerlendirin: Pist iyi aydınlatılmamışsa, diğer patencilere veya nesnelere çarpma şanslarını artırabilir ve kazalara neden olabilir. Çocuklarınızın buz pateni yapmasına izin vermeden önce aydınlatmayı kontrol edin.

Ve hemen hemen bu kadar. Zaman ayırın ve pratiğe başlayın. Çocuklarınız temel hareketlere aşina olduktan sonra çok yakında buz pateni yapmayı öğrenecekler.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar için Yüzme
Çocuklar için Jimnastik
Bir Çocuğa Bisiklete Binmeyi Öğretmek İçin Etkili İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu