Çocuklar

Çocuklar İçin Blok ve İnşaat Oyuncaklarının Önemi

Yapı taşları ve inşaat oyuncakları ile oynayan çocuklar bundan büyük fayda görüyor. Nasıl? Sorunları çözerken kutunun dışında düşünmelerini sağlar. Renkler, şekiller ve boyutlar sağlıklı bir öğrenme deneyimine katkıda bulunur. Aynı zamanda okulda matematik ve mantıkta başarılı olmasının temelini oluşturur.
İ-Pad’i uzak tutun ve bunun yerine çocuğunuzun yapı taşlarıyla oynamasını sağlayın. Yakında okula başlayacağı düşünülürse, bu oyuncaklarla oynamak çocuğunuza büyük fayda sağlayacaktır. Blok ve inşaat oyununu onun için eğlenceli hale getirin. Yakında oyuncakları farklı senaryolara entegre etmenin yeni yollarını bulacak.

İçindekiler

Erken Çocuklukta Blok Oyunun Faydaları

1. Sosyal Etkileşim Kurar

Çocuklarınız bloklardan ve inşaat oyuncaklarından “şaheserler” yarattıklarında, onları göstermek isteyebilirler. Diğer çocuklarla çalışmak sosyal etkileşim oluşturur. Çocuğunuz bir şeyleri açıklarken yönergeleri daha iyi anlar. Bloklar veya inşaat oyuncakları ile birlikte nesneler oluşturmak da ekip ruhunun gelişmesine yardımcı olur. Küçük çocuğunuz ve onun arkadaş grubu görevi tamamlamak için birlikte çalışacak. Bu yüzden okul öncesi yapı taşlarına yatırım yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

2. Problem Çözme Becerilerini Artırır

İnşaat veya blok oyuncaklar, el-göz koordinasyonunu artırır. Bu, çocuğunuz blokları veya inşaat oyuncaklarını kavramayı, toplamayı ve hareket ettirmeyi öğrendikçe yavaş yavaş gerçekleşecektir. Aslında bir şeyler inşa etmeden önce birçok inşaat oyuncağı parçasını da karşılaştırabilirler. Bu onların aynı ve farklı arasında ayrım yapmalarını sağlayacaktır. Çocuğunuz okula katıldığında parçaları sayma yeteneği matematik becerilerini geliştirecektir. Matematik için yapı taşları kullanışlıdır! Sadece bu değil, bir şeyler inşa etmek için yapı parçalarını ele aldıkça okuma ve anlama yetenekleri de gelişecektir. Aslında blok oyun ve çocuk gelişimi el ele gider.

3. Mekansal Becerileri Geliştirir

Araştırmalar, mekansal becerilerin inşaat oyununun bir sonucu olarak geliştiğini kanıtlıyor. Aslında parçalarla karmaşık yapılar inşa eden çocuklar, uzamsal zeka testlerinde daha iyi performans gösteriyorlar. Yapı taşları ve inşaat oyuncakları, çocuğunuzu zihnindeki nesneleri döndürmeye ek olarak uzaysal ilişkileri test etmeye teşvik edecektir. Sürekli uygulama, çocuğunuzun üstün uzaysal yetenekler geliştirmesine izin verecektir. Bulmacalar ve masa oyunları, çocukların mekansal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan mükemmel oyuncaklardır. Masa oyunları neden faydalıdır? Çocuğunuzun mekansal becerilerini geliştirirken planlamasına, kazanmayı ve kaybetmeyi yönetmesine izin verir. Sizinle tahta oyunları oynamaya başladığında, iletişimi geliştirecektir. Masa oyunları sosyal becerileri geliştirmek için kullanılabilir.

  Çocuklar İçin Konuşma Becerileri: Konuşma ve Dinleme

Çocuğunuzu bulmacalarla oynamaya zaman ayırmaya teşvik edin. Bulmacaları birlikte çözün ve onu kendi başına yapması için teşvik edin. Bu yüzden yapı taşlarıyla oynayan çocuklar asla zaman kaybı değildir. Okul öncesi çağındaki çocuğunuz sorunları çözmek için kısa sürede yeni ve yaratıcı yollar bulacaktır. Bu yüzden blok ve yapım oyunu yalnızca ‘mekanik’ mükemmellik sağlamaz. Beyni önemli ölçüde uyarır. Erken başlayın ve çocuğunuzun bilişsel becerilerinin belirli bir süre içinde nasıl geliştiğini görün.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu