Çocuklar

Çocuklara Talimatları İzlemeyi Öğreten Oyun

Okul öncesi çocuklar yön ve yaşam becerileri konusunda oldukça yenidir. Bununla birlikte ebeveynlerin ve öğretmenlerin talimatları anlamalarına ve nasıl uygulayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmaları önemlidir. Çocuklar için dinleme becerilerini geliştirmek için yenilikçi yollar ve yaratıcı oyunlar kullanılabilir.

Çocuklar doğaları gereği meraklıdır ve yön için bir ebeveyne bakarlar. Talimatları dinleme ve takip etme yeteneği, onların öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olur. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin buna yardımcı olmak için düzenleyebilecekleri birçok oyun var. Yaşa, beceri seviyesine, dinlediğini anlama ve okuma becerilerine dayalıdır.

İçindekiler

Okul Öncesi Çocuklar İçin Aşağıdaki Talimatları Öğreten Oyunlar

1. Simon diyor

Simons, bir grup çocukla oynamak için eğlenceli bir oyun olduğunu söylüyor. Dinleme becerilerini öğretir ve çocuklar için öğrenme yönlerini teşvik eder. Talimatları ilk başta çok basit tutun ve yavaş yavaş onları daha zor hale getirin. Simon’un söylediklerini yüksek sesle söylemek için yaratıcılığınızı kullanın!

2. Süper Kahramanınızı Takip Edin

Çocuklar için talimatları takip etmenin bir başka ilginç etkinliği de en sevdikleri süper kahramanı dahil etmektir. Çocuğunuz bir süper kahramanı veya başka bir karakteri seviyorsa, onu talimatları izlemesi için motive etmek için kullanın. Siz veya kocanız karakter gibi giyinebilir ve okul öncesi çocuğunuzun takip edebileceği eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. Her başarılı olduğunda onu övün ve neşelendirin.

3. Casusluk Yapıyorum

Aşağıdaki çocuklar için yön oyunları listesinde sonraki ‘Casusluk yapıyorum’ adlı eski bir favori var. Çocukları dinlemeye, dikkat etmeye ve bahsettiğiniz casus nesneyi aramaya motive eder.

4. Amaçlı Oyunlar

Çocuklar küçük işlere emanet edilmekten hoşlanırlar ve bu mini bir yarışmaya dönüştürülerek eğlenceli hale getirilebilir. Daha büyük çocuklarınız varsa, onları da dahil edin. Ayrıca okul öncesi çocuğunuzun arkadaşlarını da davet edebilirsiniz. Onlardan oyuncakları ve kıyafetleri kaldırmak, dişlerini fırçalamak ve mutfakta yardım etmek gibi sıradan görevleri yerine getirmelerini isteyin. Hızlı ve doğru yapanlara ödüller verin. Kazanmasa bile talimatları izlediğinde çocuğunuzu övmeyi unutmayın.

  12-36 Aylık Bebekler İçin Aşılar

5. Dinleme Becerilerini Öğreten Oyunlar

Çocuğunuzun dinleme becerilerini geliştirmek için gözlerini kapatmasını ve farklı sesleri dikkatle dinlemesini sağlayın. Mevcut ortam seslerini kullanabilir veya bazılarını kendiniz yapabilirsiniz. Seslerin ne olduğunu tahmin etmesine izin verin. İpuçlarını vererek ona sor.

6. Bir Pikniğe Getireceğim

Okul öncesi yaştaki çocuğunuza öğretebileceğiniz bir başka ilginç oyun da ‘Pikniğe …… getireceğim’. Eşyaların listesi uzar ve uzar ve çocukların pikniğe hangi eşyaların getirildiğini takip etmesi gerekir.

7. Çin Treni Oyunu

Bu oyun, çocukların sonuna kadar odaklanmalarını sağlayabilir. Tren oluşturmak için sıraya girmeleri gerekiyor. Oyuna bir kelime söyleyerek başlıyorsunuz. İlk çocuk bir kelime ekler ve yüksek sesle söyler. İkinci çocuk iki kelimeye başka bir kelime ekler ve bu böyle devam eder.

Çocuklar için başka birçok talimat oyunu var. Yeni beceriler öğrenmeye ve çocuklara talimatları nasıl uygulayacaklarını öğretmeye yardımcı olurlar. Çocuklar genellikle memnun etmeye isteklidir, bu yüzden hızlı öğrenme eğilimindedirler. Aktiviteler eğlenceliyse, daha da motive olurlar.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu