Bebekler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Oyuncak Seçme Yönergeleri

Ebeveynler çocukları oyuncaklarla şımartmayı severler. Her yeni oyuncağa sadece bir oyuncak eşlik ediyor! zihniyet. Ama aynı zamanda çocuklar için herhangi bir oyuncak almadan önce onun güvenlik yönlerini de kontrol etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bir oyuncak seçerken ‘önerilen yaş’ etiketini görmek de önemlidir.

Ebeveynler her zaman oyuncak almaya ve çocuklarının yeni bir şeyler öğrenmesine yardımcı olmaya heveslidir. Bir oyuncak mağazasındaki her oyuncak renkli ve çekici görünür. Fakat yürümeye başlayan çocuğunuz için doğru olanı seçmek çok önemlidir. Aşağıda, bebeğiniz için oyuncak alırken takip etmeniz gereken bazı kolay kurallar verilmiştir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Doğru Oyuncakları Seçmek İçin İpuçları

 • Paketin ne dediğini dikkatlice okuyun. Yaşa uygun öneriler iki hayati sebepten dolayı verilmektedir. Birincisi, çocuğunuzun gelişimsel ihtiyaçlarına yardımcı olmak ve ikinci olarak onu güvende tutmak için. Ona kule yapmak için küçük bloklar alıyorsanız, parçaların çok küçük olmadığından emin olun. Ağzına tamamen sığmayacak kadar büyük olmalıdırlar. Ek olarak, çocuğunuzun onunla oynamak için el becerisi geliştirdiğinden emin olun.
 • Yutturmacayı takip etmeyin. Belki yeni piyasaya sürülen oyuncağı duymuşsunuzdur. Fakat çocuğunuz için doğru olması gerekmez. Belki bunun için çok genç. Bu yaşta yürümeye başlayan çocukların kararları beyinlerini şekillendirir. Kendisi için ne istediğini dinleyin ve ardından son kararı verin.
 • Genel ev eşyalarının yıllardır sağladığı neşeden kaçınmayın. Evdeki bazı şeyler, plastik ölçü kapları, tahta kaşıklar, kağıt torbalar ve karton kutular gibi güvenli oyuncaklar gibi davranabilir. Piyasadaki pahalı oyuncaklardan çok daha fazla eğlence sunuyorlar. Bunları banyo oyuncakları veya müzik aletlerine dönüştürdüğünüzde, bebeğinizin de bu kullanımdan eşit derecede memnun olduğunu fark edeceksiniz. Ona kese kağıdı veya boğulabileceği diğer şeyler gibi bir şey verirken yanınızda olduğunuzdan ekstra emin olun.
 • Ufaklık için ağır oyuncaklar seçmediğinizden emin olun. Mesela ağır kapaklı hiçbir şey almayın. Açabilirler ancak kendi üzerine kapanmasını engelleyecek beceriye sahip olmayabilirler. Bu tür oyuncaklar, bir yaralanma kaynağı olabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır.
 • Çocuğunuzu eğlendirmek için aşırı oyuncak almayın. Ne satın alacağınızı seçerken dikkatli olun. Çocuğunuz çeşitli dönüm noktalarına ulaştığında oyuncakları güncelleyin. Bu onu motive ve mutlu ediyor. Unutmayın, birkaç özel oyuncak, çok fazla önemsiz şeyden çok daha değerlidir.
 • Yaratıcı bir şeyle kendinizi şımartın ve onu bir oyuncak olarak kullanın. Ayrıca zanaat eşyasını yapma sürecinde onu şımartabilir veya çok küçükse izlemesine izin verebilirsiniz. Bu zanaat seansı ikinizin iyi bir bağ kurmasına yardımcı olabilir ve daha sonra oynamak için kullanabilir.
  Çocuğunuzun Gelişimine Zarar Veren Çok Fazla Oyuncak Var Mı?

Çocuklarınıza Verebileceğiniz Yaratıcı Oyuncaklar ve Oyunlar

Oyuncaklar, çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Fakat bu, fazla olması gerektiği anlamına gelmez. Çocuğunuzu yaratıcılığını ve problem çözme becerilerini kullanmaya teşvik eden açık uçlu oyuncaklar, küçük çocuklarınıza verebileceğiniz en iyi oyuncaklardır. Açık uçlu oyuncaklar şunları içerir:

 • Toplar – Sıçrayabilir, yuvarlanabilir, tutulabilir, fırlatılabilir veya basitçe gözlemlenebilir. İnce motor becerilerin gelişimi için mükemmel bir fırsat sağlarlar.

 • Müzikli Oyuncaklar – Yeni yürümeye başlayan çocuklar müziği ve ses çıkaran her şeyi sever! Onu uzun süre meşgul edecek bir müzikal oyuncak seçebilirsiniz.

 • Bloklar – Blokların çeşitli kullanımları vardır. Çocuğunuz bir yandan kuleler inşa edebilir, diğer yandan da telefonla konuşuyormuş gibi yapmak için onun parçalarını kullanabilir.

 • Bitler ve El İşi Parçaları – Çocuğunuza sadece biraz hayal gücünden neler yapabileceğini görmek için renkli kağıtlar, boya kalemleri, çıkartmalar ve yıkanabilir kalemler verilebilir.

 • Karton Kutular – Bunlar çeşitli şeyler için kullanılabilir. Bir zamanlar bir dükkan, sonra yine bir fırın, sonra bir araba veya bir tekneve hatta bir oyuncak bebek evi olur.

Bu yüzden bir dahaki sefere küçük çocuğunuz için oyuncak alışverişine çıktığınızda, bunları aklınızda bulundurun ve oyuncakları akıllıca seçin.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu