Bebekler

Yalnız (Bağımsız) Oyun – Yararları ve Çocuklar İçin Neden İyi?

Yetişkinler geçimini sağlamak için çok çalışıyorlar. Ama bir çocuğun hayatı farklıdır. Yanlarında oyuncaklara ve birlikte oynayacak bir şirkete ihtiyaçları var. Fakat şirket her zaman müsait değildir. Ebeveyn olarak siz büyük para kazanmakla meşgul olabilirsiniz ve çocuklarınız için zamanınız olmayabilir. Bu yüzden erken çocuklukta yalnız oyunu teşvik etmek bir zorunluluk haline gelir. Küçük çocuğunuz kendi arkadaşlığından zevk almaya başladığında, onu savaşıyla tek başına, daha sonra yaşamaya hazırlarsınız.

İçindekiler

Bağımsız Oyun nedir?

Yalnız oyun tanımı, kendi başına oynamayı ifade eder. Nitekim bebekler görme yetileriyle nesnelere odaklanmaya başlar başlamaz oynamaya başlayabilirler. Bir bebeğe onu şaşırtan bir nesne verildiğinde, genellikle bunun ne olduğunu düşünmek ve merak etmek için çok zaman harcar.

Yalnız oyun, kişinin bağımsız yaşamının başlangıcı ve sosyal etkileşimleri geliştirmeye yönelik bir adımdır. Bir bebek kendi arkadaşlığından zevk almayı öğrendiğinde, kimseye bağımlı kalmasına gerek kalmaz ve kendi işini yaparak yaratıcılığı da öğrenir. Fakat çocuğunuzu rahat bırakabilmek için; birçok sabır ve numara akılda tutulmalıdır.

Çocuklarda Bağımsız Oyun Çağı

Çocuklarda tek başına oyun yaşı, olayları net bir şekilde görmeye başlar başlamaz başlar. Fakat bazı uzmanların farklı bir sözü var. Bir bebeğin 6-8 aya ulaştığında tek başına oynayabileceğine inanıyorlar. Bunun nedeni ise; bu zamana kadar bebek kendi başına otururken nesneleri tutabilir.

Farklı Tek Kişilik Oyun Türleri Nelerdir?

Küçük çocuğunuzu cesaretlendirmenin farklı yolları var. Dikkate değer olanlar şunları içermesine rağmen:

1. Açık Uçlu Oyuncaklar

Çocuklar bir şeyler keşfetmeyi severler. Saf doğaları nedeniyle çocuklar, ellerine geçen her şeyi keşfetmek isterler. Açık uçlu bir oyuncak seçerseniz, çocuk dikkatini dağıtmadan daha uzun bir süre onunla şımartılır. Aynı nesneyle farklı şekillerde oynama seçeneği olsaydı, çocuklar buna bayılırdı.

2. Bir Aşama Oluşturun

Farklı oyuncakları eğlenceli bir şekilde bir araya getirdiğinizde, bir çocuk anında dahil olur. Bir şeyleri ilginç ve eğlenceli kılmak için dekore edilmiş farklı nesnelerle bir hikaye ortamı oluşturmaya benzer.

3. Hayal Ürünü Oyun

Çocukları, işleri halletmek için beyin hücrelerini harekete geçirmeleri gereken oyunlar oynamayı tercih edin. Bir şey, dans etmesi için oyuncağa yapı taşları veya bir anahtar koymak gibi bir şey ilginç bir görev olurdu.

  Yeni Yürüyen Çocuklar İçin En İyi Dil Geliştirme Etkinliği

Yalnız Oyunun Çocuklar İçin Faydaları

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda bağımsız oyunu teşvik etmenin her yerde bulunan faydaları şunları içerir:

1. Kendi Başlarına Eğlenmek

Çocuklarınızın hiçbir destek olmadan kendi başlarına oynamasına izin verdiğinizde, onlara kendi yaratıcı yollarıyla eğlenme şansı veriyorsunuz. Bu da, eğlenceleri ve mutlulukları için kimseye güvenmeyerek onlara hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yardımcı olur.

2. İçlerindeki Hayal Gücünü Ortaya Çıkarır

Onları rahat bırakana kadar bebeğinizin ne kadar yaratıcı olduğunu anlamayacaksınız. Sonunda, bir şeyleri nasıl yorumladıklarını ve onlarla kesintisiz bir şekilde oynadıklarını öğrenince şaşıracaksınız.

3. Onları Sosyal Açıdan Bağımsız Yapar

Hayat tamamen kendi kahramanın olmakla ilgilidir. Ve çocuğunuz bunu ne kadar erken fark ederse o kadar iyi. Bağımsız oyun, küçüklerinize kendi şirketlerinden nasıl keyif alacaklarını öğretmeye yardımcı olur. Buna karşılık, durum ne olursa olsun hiçbir şey için kimseye güvenmeyecekler.

4. Onları okula hazırlar

Çocuğunuzu kendi başına oynamaya bıraktığınızda, onu dolaylı olarak okula hazırlarsınız. Her zaman çocuğunuzun yanında olamazsınız ve bu bir gerçek. Çocuklar genellikle ağlar ve okula gitmeye başladıklarında sizi bırakamazlar. Ve onlara kendi şirketlerinde nasıl mutlu olacaklarını öğrettiğinizde, siz onlara tutunmadan mutlu bir şekilde yeni öğrenme aşamasına adım atacaklar.

5. Onları Problem Çözücü yapar

Çocuklar her şey için bize güveniyor. Akıllarında, her zaman onlar için orada olduğunuzu bilirler. Çocuklarınızı kendi başlarına oynaması için yalnız bırakmak, onlara yalnız kalmanın ve kendi şirketlerini sevmenin önemini öğretir. Dahası, problem çözücü olacaklar ve hayatın sonraki aşamalarında herhangi bir durumdan kurtulmanın yollarını bulacaklar.

6. Gerekli Mola Verirsiniz

Herkes çocuklarla başa çıkmanın zor bir görev olduğunun farkındadır. Çocuk bezini değiştirmekten yardım etmeye ve sonra ilk adımlarını atmaya; ebeveynler gereken her şeyi yapar. Yürümeye başlayan çocuk bağımsız oyun fikirlerini teşvik ederek, kendinize de yardımcı oluyorsunuz. Küçük çocuğunuz oynarken meşgulken kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz.

  Bebeğinize Mama Verme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarda Bağımsız Oyun Nasıl Teşvik Edilir?

Çocuklarda tek başına oynamayı teşvik etmek için izleyebileceğiniz birçok yol vardır. Bu yollar nelerdir? Kendine iyi bak.

1. Onlara Doğru Oyuncakları sağlayın

Çocuklar benzersiz olan ve onları şaşırtan her şeyi severler. Onlara deney yapabilecekleri yapı taşları veya kil gibi yenilikçi oyuncaklar verin. Ayrıca çocuklarınıza çözebilecekleri Lego parçaları veya bulmacalar içeren Cubelets satın alabilirsiniz.

2. Çocuklarınıza Yer Açın

Çocuğunuza bir şeyleri analiz etmesi ve yapması için kendi alanını vermek faydalı olacaktır. Bir çocuğa alanı ve kendi seçimlerini yapma özgürlüğü verilmelidir. Onlara herhangi bir şeyi zorladığınız anda, daha bağımlı hale gelme eğilimindedirler.

3. Çocuğunuzun İhtiyaçlarını Anlayın

Bazı çocuklar tek başlarına oynarken rahatlıklarını anında bulabilirken, bazıları mutluluklarını tek başlarına bulmak için kendi tatlı zamanlarını alabilir. Çocuğunuzu sevmedikleri bir şeye itmek yerine, psikolojisini ve bireysel ihtiyaçlarını anlamanız gerekir.

4. Onlara bir Açık Oyun Alanı verin

Çocuklarınıza oynamak için doğru alanı vermek, yapılacak doğru şey olacaktır. Onlara geniş ve güvenli bir alan sağlamak. Aynı şekilde oyun alanı tasarımlarına bile başvurabilirsiniz.

5. Müdahale Etmeyin

Çocuklarınızın onları rahatsız etmeden oynamasına izin vermek büyük ölçüde cesaret verici olacaktır. Bir takdir veya öneri bile teşvik edilmemelidir, çünkü bu aynı zamanda onların akışını ve ilgisini bozabilir.

6. Her Şeyin Doğal Olmasına İzin Verin

Çocuklarınızı kendi kendine oynamaya zorlamayın. İster 6 aylık ister 3 yaşında olsun bağımsız oyuna düşkün olsun, bunun doğal olarak ortaya çıkmasına izin vermek en iyi seçenek olacaktır. Onlara ne yapacaklarını ve ne yapmayacaklarını söylemeyin. Kulağa nazik ve cesaret verici gelen kolay giden kelimeler kullanın. Onlara oyun sürelerinin kontrolünü vererek, gerekli olanı yaparsınız.

Yalnız oyunla ilgili her şeye baktığımızda, küçükleri buna ne zaman, neden ve nasıl teşvik edeceğinizden oldukça emin olmalısınız. Fakat onları asla uzun süre yalnız bırakmamayı ve oyun ortamlarını daima güvende tutmayı unutmayın. Ayrıca oyun sürelerini takip etmek için etrafa CCTV kameraları kurabilirsiniz, böylece çocuğun ne yaptığını da öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu