Çocuklar

Şekiller ve Ön Yazı – Okul Öncesi Çocuğunuzun Bağlantısını Anlama

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren yazma becerilerini uygulamaya başlayabilirler. İki ve üç yaşındaki çocuklar, boya kalemlerini/kalemleri tutacak ve şekiller ve çizgiler çizmeyi öğrenecek kadar büyüktür. Ön yazma becerilerini geliştirmek ve çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak için farklı etkinliklere başlama zamanı.

Ebeveynler için küçük çocuklarının bir kalem tutarken, bir not defterine yazmalarını ve sayfalara anne ve babayı çizmelerini izlemek çok keyifli. Okul öncesi çocuklar küçük yaşta kalem tutmayı öğrenebilirken, ebeveynlerin yazma için güçlü bir temel oluşturmalarına yardımcı olacak yaratıcı etkinlikler planlamaları çok önemlidir. Bu, yazmak için etkili el pozisyonlarını kullanmak, doğru şekilde kalem kullanmak, gerekli el hareketlerini yapmak gibi ince motor yazma becerilerini tanımlamanın yanı sıra şekil, harf, çizgi ve desen oluşturma sürecini kolaylaştırmayı içerir.

3 Yaşındakiler İçin Ön Yazma Becerilerinin Geliştirilmesi

1. Bileğin Doğru Konumlandırılmasını Öğretmek

Ellerdeki kuvvet, kalemleri/boyaları/kalemleri kavramak ve bileklerin doğru konumlandırılması için önemlidir. Yavaş yavaş okul öncesi çocuklar için yazmaya hazır olmaya götürür. Çocuğunuzun duvara bantlanmış bir kağıda yazmasını sağlayın. Ayağa kalkarken ve yazarken, bilinçsizce kollarını güçlendirmeye çalışıyor olacak. Diğer bir seçenek de karnı üzerinde yatarken en sevdiği çizgi film karakterinin rengini almasıdır.

2. Yazma Araçlarını Anlamak

Boyama, okul öncesi çocuklar için farklı yazma oyunları arasında en sevilen aktivitedir. Çocuğunuz yazmayı öğrenmeye başladığında boya kalemlerini kalemlerle kolayca değiştirebilirsiniz. Bu arada boya kalemlerini kullanın ve ona bunları nasıl düzgün tutacağını gösterin. Biraz zorlayıcı olabilir ama zamanla ve çabayla, tutuşunu mükemmelleştirmeyi ve doğru şekilde tutmayı öğrenecektir.

  Çocuklar İçin Süper Eğlenceli ve Kolay Penguen El Sanatları

3. Karalama

Karalamak zaman kaybı değildir. Yazı araçlarının nasıl tutulacağı konusunda uzmanlaşmak için pratik olarak hizmet edebilir. Çocuğunuzun bir kağıt, yazı tahtası veya küçük bir kara tahta üzerinde karalama yapmasını sağlayın. Dikey ve yatay vuruşlar yapmaya, daireler, kareler ve diğer şekiller oluşturmaya teşvik edin. Çeşitli yönlerde karalama yapmak bileğin hareketini iyileştirir ve okul öncesi çocuklar için en iyi yazma öncesi etkinliklerden biridir. Bir resmin sınırları içinde onu renklendirmek, bir kalem/mum boya kullanarak rahat oluncaya kadar bir süre dışarıda bırakılmalıdır.

4. Kalemler ve Boya Kalemlerinin Ötesinde Etkinlikler Tanıtımı

Yazı araçlarını kavramayı öğrenmek, çocukların öğrenmesi gereken tek beceri değildir. Onlara boya fırçaları, parmaklar, q uçları vb. ile keşfetme fırsatı verin. Farklı boyutta fırçalar kullanmak, nesneleri güvenle tutmayı öğrenmelerini sağlayacaktır.

5. Oyun Hamuru Faaliyetlerini Teşvik Etmek

Toplar, yılanlar, yıldızlar ve diğer eğlenceli tasarımlar gibi farklı şekiller yapmak için çocuğunuzun oyun hamurunu denemesine izin verin. Çocuklar için bu tarz ön yazma etkinlikleri el gücünü geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca hayal gücü ve yaratıcılık için çıkış noktaları olarak hareket ederler.

Çocuklar ebeveynleriyle oynamayı severler ve ayrıca eylemlerini taklit ederek onlardan bir şeyler öğrenirler. Onlara işlerin nasıl yapıldığını gösterin ve etkinliklere katılın. Daha hızlı ve daha etkili öğrenecekler.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu