Çocuklar

Okul Çağında Yaratıcı ve Sanatsal Gelişim

Yaratıcı oyun ve sanatsal aktivite çocukların genel gelişimi için önemlidir. Hayal gücünün beslenmesine yardımcı olurlar ve aynı zamanda problem çözme, düşünme ve motor becerileri geliştirirler.


İçindekiler

Yaratıcı oyun okul çağındaki çocuklar için neden önemlidir?

Okul çocukları bazı sorunların tek bir çözümü olduğunu öğrenmeye başlarlar (iki artı iki her zaman dörde eşittir). Ayrıca belirli bir problem için doğru sonucu bulma becerilerini geliştirirler. Ama hala o kadar siyah ve beyaz olmayan birçok alan var.

Okul çağına göre, çocuğunuz birçok yeni bilgiyi emmeye hazırdır. Okulun başlangıcına kadar geçen aylarda, çocuğunuzun işlerin nasıl yürüdüğü hakkında daha fazla soru sorduğunu fark edebilirsiniz – ve elbette bir sürü ‘Neden?’ Sorusu olacak!

Okul çağındaki çocuklar genellikle kendileri ve diğerleri hakkında bir yıl öncesine göre daha güvenlidir – yaratıcı arayışlar söz konusu olduğunda bu iyi bir şeydir.

Okul çağındaki çocukların çoğu sanat ve sanatsal etkinliklere yoğun ilgi gösterir. Çocuğunuzun yaratıcı dürtülerini teşvik ederek yaratıcı oyunu ve yaratıcı gelişimi teşvik edebilirsiniz.

drama

Okul çağındaki çocuklar genellikle işleri ilerletirken telafi edebilirler. Sorunları çözmek için genellikle rol oynama ve hikaye anlatma yöntemini kullanırlar. Mesela gençken çocuğunuz en sevdiği hikayeler için belirli sonlar duymayı beklemiş olabilir. Şimdi çocuğunuz bir şeyleri değiştirmeye ve yeni sonlar bulmaya başlayabilir.

Okul çocukları genellikle şapkalar, ayakkabılar, mutfak aletleri, çubuklar vb.Gibi basit sahne ile oynayabilirler. Bu sahne etrafında hikayeler uydurur ve harekete geçirirler.

Okul çağındaki çocuklar şarkı söylerken veya dinlerken şarkı sözlerini de söyleyebilirler.

Görsel sanat

Okul çağındaki çocuklar, duyguları, fikirleri ve mesajları iletmek için renkler ve şekiller kullanabilirler (örneğin, karanlık bir sahne veya korkutucu duygular çizmek için çok sayıda siyah kullanmak). Çizimlerdeki nesneler arasında ayrım yapmak için semboller de kullanabilirler.

  Yürümeye Yeni başlayan Çocuklarda Meyve Suyu Sınırı

Yarattıklarını izlerken çocukların çıkarlarını belirlemek oldukça kolay olabilir. Aynı temada (dinozorlar veya tekneler, diyelim ki) tekrar tekrar resim yapmanın keyfine varacaklar.

Çizimler ve resimlerin, çocuğunuzun okul öncesi döneminden daha detaylı hale geldiğini fark edebilirsiniz. Mesela çocuğunuz beş parmaklı ve ayak parmaklı insanları çiziyor olabilir. Çocuğunuz ağaçlar ve çiçekler için karalama ve dalgalı çizgiler çizdiğinde, yaprakları, dalları, gövdeleri ve yaprakları tanıyabileceksiniz.

Müzik

Okul çağındaki çocuklar duygularını keşfetmek için müzikal sesler kullanmayı deneyebilirler. Genellikle müziğin kendilerini nasıl hissettirdiğinden bahsedebilirler. Ayrıca hikayeler anlatmak için müzik kullanmaktan zevk alabilirler. Benzer şekilde, okul çağındaki çocuklar, diğer hikayelerdeki karakterleri ve olayları temsil etmek için sesleri kullanmaktan zevk alabilirler.

Okul çağındaki çocuklar günlük nesnelerden kendi müzik aletlerini yapabilirler. Bunları şarkı çalmak ve kendi müziklerini yapmak için kullanabilirler. Belirli bir müzik parçasını nasıl çalacağını hatırlamalarına yardımcı olmak için müzikal sembolleri ve notaları kullanmaya başlayabilirler.

Dans

Okul çağındaki çocuklar genellikle şarkı söyledikleri şarkıların sözlerine yanıt olarak yaratıcı hareket etmeyi severler.

Müziğe karşılık bedenlerini hareket ettirme biçimleri daha etkileyici hale gelir. Müzikle daha fazla zamanda hareket edebilirler. Duydukları seslerdeki zıtlıklara tepki verebilirler.

Okul çağındaki çocuklar da popüler müzik veya şarkılar için arkadaşları ile dans dizileri oluşturmaya başlayabilir.

Yaratıcılığın dört aşaması

Yaratıcı bir şekilde oynarken çocuklar dört temel aşamadan oluşan bir düşünce sürecinden geçer:

  1. Hazırlık: çocuklar bir konu veya fikir hakkında bilgi toplar ve ne yapmak istediklerini düşünürler. Mesela çocuğunuz sizin için bir kart yapmaya karar verir. Bu yüzden diğer kartlara bakıyor ve hangi malzemeleri kullanabileceğini görüyor.
  2. İnkübasyon: çocuklar bilinçaltında ya da biraz daha düşünerek (kartla ne yapabileceği hakkında) problem üzerinde kafa yoruyorlar.
  3. Aydınlatma: çocukların yaşadığı “aha” anı ve yaratıcı süreçlerin hepsi bir araya geliyor. Mesela çocuğunuz kartına yapışmak için bahçeden çiçek ve yaprakları seçeceğine ve bir resminizi çizeceğine karar verir.
  4. Doğrulama: ilk heyecan geçtikten sonra, sonuç veya ürün incelenir ve düşünülür. Mesela çocuk bitmiş kartını gizler, böylece size vermeye karar verene kadar göremezsiniz. Ama her seferinde bir göz atmak için çıkarıyor.
  Renkli Su Bardakları DIY

İpucu: Yaratıcı oyun, çocukların belirli veya ‘doğru’ cevapların olmadığı durumlarda problem çözme sürecine izin vererek öğrenme ve gelişmeye yardımcı olur. Yaratıcı etkinliklerle süreç üründen daha önemlidir.

Okul çocukları müzik, heykel veya resim olsun, ‘sanatın takdirine’ hazırdır. Siz ve çocuğunuz sanat, sanatçılar, favori sanat eserleri ve bazı şeyleri sevme nedenleri hakkında konuşabilirsiniz. Neden bir sanat galerisini birlikte ziyaret edip ne gördüğünüz hakkında konuşmuyorsunuz?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu