Çocuklar

Çocuklar İçin Açık Hava Oyunlarının Harika Faydası

Bu zaman ve çağda, çocuklar kapalı alanda gittikçe daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Çoğu çocuk televizyona, akıllı telefonlara ve diğer aletlere yapışmış durumda. Fakat televizyonda çizgi film izlemek veya saatlerce telefon kullanmak sağlıklarını etkileyebilir. Kanepede patates olmak çocuklarda obeziteye de yol açabilir. İlaveten açık havada oyun oynamak çocuklarda zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirebilir. Açık havada oyun oynamaya maruz kalmak da onların kişiliğini şekillendirebilir ve temel sosyal becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. Yaşam becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Açık havada oyun oynamanın çocuklarınıza neler yapabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Çocuklar İçin Açık Hava Oyunları Oynamanın Faydaları

Açık havada oyun oynamanın faydaları her yaştan çocuk için çok fazladır. Açık hava aktivitelerinin faydalarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

1. Onlara yeni şeyler öğrenme fırsatı verir.

Dış mekan oyunları oynamak, çocuklarda öğrenme yeteneklerini geliştirmenin harika bir yolu olabilir. Önemli yaşam dersleri ve becerileri öğrenebilir, problem çözme tavrı geliştirebilir, doğayı keşfedebilir, yeni bilgiler ve temel bir bilim anlayışı edinebilirler. Dahası, çocuklar dışarıda öğrendiklerinde, öğrenmeyi sınıfta yapmaları gereken sıkıcı bir aktivite olarak değil, sürekli ve eğlenceli bir aktivite olarak düşünürler.

2. Fiziksel gelişimlerine yardımcı olabilir.

Açık havada oyun oynamak çocukları aktif tutar ve fiziksel dayanıklılıklarını ve zindeliklerini artırabilir. Açık hava oyunları oynamak aynı zamanda kaslarını ve kemiklerini güçlendirebilir, bağışıklık kazanabilir ve diyabet, kalp problemleri ve obezite gibi birçok hastalığın riskini azaltabilir. Temiz hava ve güneş ışığı onlara doğal olarak D Vitamini sağlayabilir. Daha uzun süre elektronik aletlere maruz kalmak çocukların görüşünü bozabilir. Fakat dışarıda oynamak görüşlerini iyileştirebilir.

3. Yaratıcılıklarını artırabilir.

Açık hava oyunlarına dalmak, çocukları daha yaratıcı hale getirebilir ve hayal gücü becerilerini artırabilir. Açıkta, bitkiler, ağaçlar ve diğer nesnelerle çevrili olmak, bir çocuğun hayal gücünü harekete geçirebilir ve yaratıcılıklarına dokunabilir.

4. Sosyal beceriler kazanmalarına yardımcı olabilir.

Dışarıda vakit geçiren ve birbirleriyle oyun oynayan çocuklar, içeride kalan, izole ve içine kapanık çocukların aksine diğer çocuklarla etkili bir şekilde etkileşim kurma eğilimindedir. Çocuğunuz içeride daha fazla zaman geçiriyorsa ve kendi kabuğunun içinde yaşıyorsa, onu dışarı çıkıp diğer çocuklarla oynamaya teşvik etmelisiniz. Çocuklar yeni arkadaşlar edindiklerinde, sırayla yetişkin gözetimi olmadan oynadıklarında ya da sadece birbirleriyle konuştuklarında, farkında olmadan sosyal ve iletişim becerilerini kazanır ve geliştirirler. Ve bu beceri onlara gelecekte yardımcı olabilir.

5. Olumlu bir tutum geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Dışarıda oynayan çocuklar hayata karşı olumlu bir tutum geliştirme eğilimindedir ve daha sakin ve mutlu bir eğilime sahiptir. Ayrıca açık havada oyun, enerjilerini anlamlı bir şekilde kanalize etmek için harika bir fırsat sağlar.

  Her Şeye Sahip Bir Çocuğa Hediye

6. Kişilik gelişimine yardımcı olur.

Bir çocuğun kişiliğine açık havada oyun yardımı. Bağımsız olmayı ve kendine güvenmeyi öğrenirler. Yetişkin gözetimi olmaksızın acil durumlar, aksilikler vb. ile başa çıkmayı öğrenirler. Bu, onlara güven verir ve daha sonra yaşam durumlarının üstesinden gelmeleri için onları donatır. Açık havada oyun aynı zamanda disiplin, sportmenlik ve liderlik gibi nitelikleri geliştirmelerine de yardımcı olur – bunların hepsi hayatın ilerleyen dönemlerinde yararlıdır.

7. Çocuklarda dikkat süresinin iyileşmesine yardımcı olur.

Açık hava oyunları oynamak da çocuklarda dikkat süresini artırabilir. Açık hava oyunları oynayarak, çocuğunuzun konsantrasyonu, gözlem ve muhakeme becerileri gelişecektir. DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olan çocuklar, açık havada oyun oynamaktan da yararlanabilir – dikkat sürelerini de uzatabilir.

8. Motor becerilerini güçlendirir.

Açık hava oyunlarına katılmak, çocukların kaba ve ince motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Açık hava oyunları oynayarak daha iyi çeviklik, koordinasyon ve denge elde ederler.

9. Doğa sevgilerini geliştirir.

Dışarıda hatırı sayılır zaman geçiren çocuklar, doğa ile ömür boyu sürecek bir bağ kurmaya daha meyilli olabilir.

10. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmelerini sağlar.

Açık hava oyunlarına üretken bir şekilde dahil olan çocuklar, yetişkinliklerinin ilerleyen dönemlerinde dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme olasılıkları daha yüksektir. Karar verme yetenekleri iyidir. Kendilerine meydan okumayı ve sınırlarını zorlamayı öğrenirler, böylece risk değerlendirmesinde daha iyi hale gelirler.

Açık Hava Oyunlarının Dezavantajları Var mı?

Her şeyin fazlası kötü olabilir. Aynı şekilde, çok fazla açık hava oyunları oynamak o kadar da iyi bir fikir olmayabilir. Açık hava oyunlarının olası dezavantajlarından bazıları şunlar olabilir:

 • Açık hava etkinliklerine aşırı derecede düşkün çocuklar, çalışmalarını ihmal etme eğiliminde olabilirler. Akademisyenlere de yeterli zaman ayırmaları önemlidir.
 • Zaman zaman çocuklar, dışarıda oynamaya olan sevgileri nedeniyle kendilerini aşırı zorlarlar. Uzun süre dışarıda oynamak fiziksel zorlanmaya neden olabilir.
 • Çoğu zaman çocuklar, yetişkinlerin gözetimi olmadan açık hava oyunları oynarlar ve bu durum, güvenlikleri hakkında endişelere ve oyun sırasında olası yaralanmalara yol açabilir.
 • Ebeveynler, açık hava oyunlarının her tür oyunu teşvik etmesi gerektiği gerçeğine özellikle dikkat etmek isteyebilirler.

Çocukları Açık Havada Oynamaya Nasıl Teşvik Edilir

Çocuklar için açık hava oyunlarını eğlenceli hale getirmek, onları açık hava oyunları ve spor yapmaya motive edebilir. Çocuğunuzun kil modelleme, yarış arabaları, top gibi en sevdiği oyuncakları dışarıda almayı deneyebilir ve onlarla farklı bir şekilde keşfetmek ve oynamak için onları neşelendirebilirsiniz. Çocuğunuzu dışarıda oynamaya teşvik etmek için izleyebileceğiniz bazı ipuçları.

  Çocuklar İçin Fiziksel Aktivitenin Önemi
 • Örnek olun: Çocukları açık hava oyunları oynamaya teşvik etmenin en iyi yolu onlarla oynamaktır. Bir kuş yemliği yapmak veya bir duvar boyamak gibi ilginç bir faaliyet başlatabilirsiniz. Çocuğunuz sizi eğlenceli bir şey yaparken izleyeceği zaman, size katılmak ve sizinle eğlenmek isteyebilir.

 • 2. Araba kullanmak yerine yakındaki bir markete veya parka yürüyün – Evet, bu çocuğunuzu açık hava oyunları oynamaya da teşvik edecektir. Çocuğunuzu yanınıza alın ve parkta oynayan doğayı ve diğer çocukları gözlemlemesine izin verin. Diğer çocuklara bakarak, çocuklarınız meraklanabilir ve onlara katılmak isteyebilir. Kütüphaneye yürürken, yolda bir nesne veya bir nirengi noktası görebilir ve sorular sorabilir. Onun bilgi bankasına ekleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

  3. Çocuğunuzu gezilere götürün. Çocuğunuzun ilgisini çekmek için plaj gezisi, botanik bahçesi ziyareti veya çiftlik gibi çeşitli açık hava etkinlikleri planlayabilirsiniz. Onun için bir hazine avı veya bir engel görevi gibi zorluklar yaratabilir ve daha sonra onu uygun şekilde ödüllendirebilirsiniz. Çocuğunuzu yürüyüş, kamp veya kano yapmak için götürmek de açık hava aktivitelerine ilgi duymasını sağlayabilir!

  4. Dışarıda çok ‘eğitici’ veya ‘akademik’ oyun oynamayın. Çocuğunuzun dışarıdayken eğlenmesini sağlayın. Dışarıdayken ona yeni şeyler öğretebilirsiniz. Fakat deneyimini tamamen eğitici kılmayın. Bırakın oynamasına izin verin! Başlangıçta çocuğunuza parklara veya doğa parkurlarına kadar eşlik edebilir. Fakat kendi başına keşfetmesine izin verebilirsiniz. Göz kulak olmak için etrafta olun ama ona müdahale etmeye ve onu kontrol etmeye direnmeyin. Yalnızca sorulduğunda yardım teklif edin.

  Açık havada oyun oynamanın faydaları, dezavantajlarından ağır basmaktadır. Çocuğunuzu dışarıda oynamaya teşvik etmek için davetkar ve elverişli bir oyun ortamı yaratmaya çalışın. Açık hava oyunları, çocuklara çevrelerini duyularını kullanarak deneyimleme şansı sağlar. Çocuğunuzun bir çocuk gibi yaşamasına izin verin – etrafta koşmasına, zıplamasına, ağaçlara tırmanmasına, yarışmasına ve eğlenmesine izin verin.

  Dışarıda oynamak, çocuğun konsantrasyonunu, gözlem becerilerini ve kaba motor becerilerini geliştirir. Bu becerilerin ve çocuğunuzun yaşam boyunca ihtiyaç duyacağı diğer becerilerin doğru şekilde gelişmesini sağlamak için çocuklar için aylık etkinlik kutusu aboneliği olan Harika Kanatlar’e abone olun. Bu kit, öğrenmeyi ve eğlenceyi birleştirerek, çocuğunuzun beynini keskinleştirmek ve etkileşimli etkinlikler yoluyla çok yönlü gelişimi teşvik etmek için çalışır. Sadece abone olun, çocuğunuzun yaşını girin ve her ay kapınıza bir set alın!

  Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin Açık Hava Etkinlikleri

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu