Bebekler

Küçük Çocuklar Neden Küçük Nesnelerle Oynar?

Çocuğunuz büyük oyuncaklardan yoksun olsa bile küçük nesnelerle oynuyor mu? O yalnız değil. Çoğu küçük çocuk oyuncakların mini versiyonlarını seçer çünkü zihinsel kapasiteleri nesnenin ne olduğunu ve seçmeleri gereken bir şeyin doğru boyutunu çözemez.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, ona aldığınız yeni ve pahalı kamyonu bir kenara iterse şaşırmayın. Muhtemelen hala minyatür arabalarını ve o mini mutfak setini seviyor. Çocuğunuzun bir oyuncağın küçük versiyonunun gerçekmiş gibi davrandığını bile fark edebilirsiniz. Bu sizi şaşırtmalı mı? Muhtemelen değil!

İçindekiler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Küçük Nesnelerle Oynama Davranışı

1. Gerçek Şey

Çoğu çocuk, bir nesnenin minyatür versiyonunu gerçek boyuttaki versiyonuyla karıştırmaya meyillidir. Aslında çoğu uzman bunu normal yürümeye başlayan çocuk gelişimine bağlıyor. Gençliğinizde benzer bir model fark ettiniz mi? Küçük bir nesne kullanabilir ve gerçekmiş gibi davranabilir. Küçük bir kamyona sığmaya çalışabilir ya da bir sandalyenin küçük boyutlu bir versiyonuna oturabilir.

2. Doğa Aşığı

Çocuğunuzun endişelendiği bu komik olayı deneyimlediniz mi? Onu bahçede bırakırsanız, oynamak için kayalar, yapraklar ve birkaç başka ‘doğal eşya’ bulabilir. Bazen bu eşyaları eve getirebilir. Bu eşyalarla bir oyun seansından sonra temizlik yapmak sizin için acı verici olabilir. Fakat bu olay, hazırlanmanız gereken bir şeydir. Bu eşyalarla oynamasına izin verin. Bir süre sonra onlardan sıkılıp başka bir şeye geçebilir.

3. Öğretim Yardımı

Yeni yürümeye başlayan çocukların neden küçük nesnelerle oynadığını merak etmeyi bırakın. Bunun yerine, onu eğlenceli ve eğitici bir egzersiz haline getirmenin yollarını düşünün. Eğer bir araba ile oynuyorsa, onu onun için heceleyebilir (CAR) ve araba hakkındaki küçük gerçeklerden bahsetmesine izin verebilirsiniz. Rengi veya diğer araba parçaları hakkında konuşabilirsiniz. Zihinsel olarak beslediğiniz küçük parçalar zihninde kayıt altına alınacaktır. Siz farkına varmadan, araba hakkında diğer çocukların bilmeyebileceği bilgileri öğrenecek.

  Evinizdeki Küçük Çocuklar ve Sohbetler

4. Güvenliği Sağlayın

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun küçük bir nesneyle oynamaya ilgi duyması tamamen doğru olsa da, güvenliğini sağlamanız gerekir. Bu küçük nesneler, kendilerini bir çocuğun ağzında bulmanın bir yolunu sunar. Kesinlikle küçüğünüzün bir nesneye boğulmasını istemezsiniz. Nesnelerden vazgeçmek istemiyorsa dikkatini her zaman diğer eğlenceli aktivitelere çekebilirsiniz. Arada bir oyun grupları düzenlemek, diğer çocukları içeren diğer etkinliklere odaklanmasına yardımcı olabilir. Küçük şeylerle oynayan çocuklar aldatıcı olabilir. Küçük çocuğunuzun her zaman güvende olduğundan emin olmak için yakından izleyin.

Yürümeye başlayan çocuğunuzun, yolun altı ay aşağısında hala küçük nesnelerle delicesine aşık olup olmadığı görülecektir. Aşama geçene kadar pahalı oyuncaklara yatırım yapmayı bırakmanız akıllıca olacaktır.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu