Çocuklar

Kardeş Çatışmasını Ele Alma

Bazı çatışmalar hayatın bir gerçeğidir. Sonuçta, çocuklar hala nasıl geçineceğini öğreniyorlar. Bu olduğunda, asıl mesele, birileri zarar görmeden veya çok ileri gitmeden çocukları durdurmaktır. O zaman meseleleri yapıcı bir şekilde ele almalarına yardım etme zamanı.


İçindekiler

Kavgaları bölmek için dört adım

 1. Ağlama başlamadan önce çatışmayı durdurun. Bu durum çocuklarınızı fiziksel olarak ayırmayı veya yerleşmek için onları odanın karşı taraflarına göndermeyi gerektirebilir.
 2. Serin tutun. Bu imkansız gibi gelebilir, ama fikir işleri daha da kötüleştirmemek. Mümkün olduğunca, teşvik etmek istediğiniz davranışlar için olumlu geribildirim vermek üzere duygusal enerjinizi korumaya çalışın.
 3. Onlara daha sonra konuşacağınızı söyleyin. Çocuklar genellikle ilk başta söylediklerinizi alamayacak kadar üzgün olurlar. Sorun hakkında konuşmadan önce her şeyin soğumasını bekleyin. Bu durum ertesi gün daha büyük çocuklarla bile olabilir.
 4. Harekete geç. Bir çözüme veya sonuca karar verin. Çocuklara ne olduğunu söyleyin ve takip edin.

Kavgaları ele almak için ipuçları

Tüm çocuklara adil davranın, yaşları ve becerileri için makul bir şekilde. Adil muamele mutlaka aynı muamele olmak zorunda değildir. Mesela altı yaşında ve iki yaşında bir çocuğa aynı şekilde davranılması mümkün olmayabilir.

Olumsuz karşılaştırma yok. Çatışma ile birlikte gelen duyguları ele almak herkes için zordur. Daha büyük bir çocuğu “daha ​​iyi bilmemesi” ya da başka bir “baş belası” olarak nitelendirmek istiyorsanız, dilinizi ısırmaya çalışın. Bu yardımcı olmaz ve çocuğunuz incinmiş veya kırgın hissedebilir.

Çatışmanın nedenini belirleyin, bununla başa çıkmanın en iyi yolunu seçebilirsiniz. Mesela bir çocuk bir kardeşten bir oyuncak aldıysa, içeri girmeniz gerekir. Yapmazsanız, çocuk bir şey almanın istediğinizi elde etmenin bir yolu olduğunu öğrenir. Çocuğunuza göz kulak olmak, çatışmanın nedenini bilmenin ve doğru sonuca karar vermenin sırrıdır.

Bırakın aile kuralları sizin için işi yapsın. Çocuklar beklentilerinizi anlarsa, tutarlı bir şekilde izlemeniz çok daha kolaydır.

Bir oyun planınız olsun. Tüm çatışmalar eşit değildir. Daha küçük anlaşmazlıkları ve daha büyük çatışmaları nasıl ele alacağınızı planlamanıza yardımcı olabilir. Farklı konular için farklı sonuçlar elde edin.

Sonuçları kullanma

Sonuçlar sorunu kendi başlarına çözemedikleri ve sorunu çözmek için adım atmanız gerektiğinde etkili bir disiplin biçimi olabilir.

  Sağlıklı Gıda Seçimi

Çocuklar çatışmaların ortasındayken sonuçları nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Etkinliği veya oyunu, “Her ikisini de kullanabileceğiniz bir yol düşündüğünüzde bilgisayarı tekrar kullanabilirsiniz” gibi bir yorumla durdurun. Veya “Tartıştığınız için televizyonu yarım saat boyunca kapatacağız”.
 • Oyuncağı, oyunu veya başka bir nesneyi kaldırın. Mesela “Her ikiniz de paylaşmaya hazır olduğunuzda bununla tekrar oynayabilirsiniz”.
 • Yapmak istedikleri bir şeyi erteleyin. Mesela “Çalışana kadar parka gitmeyeceğiz”.
 • Çocuklara ayrı zaman ayırın. Mesela “İstediklerimizi yapmadınız, bu yüzden beş dakika ara vermeniz gerekiyor”.
 • Onlara bu konuda bir söz vermeyin. Mesela “işte bu sorun hakkında ne yapacağız …”.
 • Çocuklar ilk kez işbirliği yapmazlarsa sonuçları yedekleyin. Fazladan yarım saatlik bir TV veya bilgisayar saati gibi bir ayrıcalığı kaldırmayı veya bir zaman aşımı kullanmayı deneyin.

Kısa ve acil sonuçlar en iyi sonucu verir. En sevdiği oyuncak olmadan yarım saat, en sevdiği TV programı olmayan bir gece veya birkaç dakika sessiz zaman mesajı iletmek için yeterince uzun olmalıdır. Disiplinin amacı çocukları cezalandırmak değil, uygunsuz davranışlar için açık ve olumsuz sonuçlar olduğunu anlamalarına yardımcı olmaktır.

Çatışma başka bir konuya geçerse sakin olun. Kimin sorumlu olduğunu tartışmaya başlarlarsa, “Savaşmak için birden fazla kişi gerekir” gibi bir şey söyleyin. Sizinle tartışmaya başlarlarsa, “Bu gece size zaten TV yok söylendi” gibi bir şey söyleyin.

İpucu: Yukarıdaki adımlar üç yaş ve üstü çocuklar için önerilir. Küçük çocuklar duygularını ve davranışlarını kontrol etmeyi çok zor bulabilir ve sonuçlarını anlamayabilirler. Küçük çocuklarda dikkat dağınıklığı daha iyi olabilir.

Kendi duygularınızı yönetme

Stres seviyeleriniz çatışma olduğunda ortaya çıkabilir. Fakat sakin kalmak gerçekten yardımcı olabilir. Birçok ebeveyn gergin oldukları takdirde durumun daha da kötüleştiğini söylüyor. Fakat bazı sorunlar sizi diğerlerinden daha fazla rahatsız edecek ve bazı günlerde kendinizi daha çabuk sinirlenecek bulacaksınız. Kendinize bir mola verin – siz insansınız.

Çocuklarınızın çatışmaları sizi yakanın altında sıcak hissettiriyorsa yardımcı olabilecek hızlı bir ipucu: durun, 10’a kadar sayın ve sonra harekete geçin.

  Çocuğunuzun Fiziksel Olarak Aktif Kalmasına Yardımcı Olma

Bu ekstra 10 saniye genellikle duygularınızı sakinleştirmek için yeterlidir. Bu yardımcı olmazsa, biraz zaman ayırırken başka bir yetişkinden işleri halletmesini isteyebilirsiniz.

Dövüşten sonra atılacak adımlar

Bir çatışmadan sonra ne yapacağınız, çocukların gelecekte kendi sorunlarını nasıl çözeceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için temperlerin soğumasını bekleyin ve çocuklar tekrar akıl yürütmeye hazır.

 1. Çocuklara alt çizgiyi bildirin.
 2. Her iki çocuğa da sorunun ne olduğunu düşündüklerini söyleyin.
 3. Her iki çocuğa da olmasını istediklerini söyletin. Beklentilerini incelemelerine de yardımcı olabilirsiniz.
 4. Birlikte beyin fırtınası yapın. Çocukların sorunun nasıl çözüleceğine dair fikirlerle çılgına dönmesine izin verin ve kulağa çok getirilmiş fikirleri yorumlamadan onları teşvik edin. Kendi fikirlerinizi atın ve hepsini yazın.
 5. Fikirleri değerlendirin. Çocuklardan hangi fikirlerin işe yaramayacağını düşünmelerini isteyin. Ardından, en fazla yararı ve en az dezavantajı olan çözümü arayın.
 6. İlk önce bir çözüm bulamazsanız, daha sonra tekrar gelin. Çocuklardan uzaklaşıp birlikte bazı fikirler üretmelerini isteyebilir veya benzer sorunları olan diğer insanlardan isteyebilirsiniz. Veya kitap veya web sitelerine ebeveynlik yapma konusunda fikir arayabilirsiniz.
 7. Hepiniz bir yaklaşımı kabul ettikten sonra, bir deneyin ve işlerin nasıl gittiğini görün. Geri dönüp işler düzelmezse yeniden başlayın.

Ne zaman yardım alınmalı

Yüksek düzeyde saldırganlık görüyorsanız, harekete geçme zamanı gelmiştir.

Çatışma kontrol edilmediğinde, sık sık veya incindiğinde bir sorundur. Bu çocuklar için üzücü olabilir ve gelecekteki ilişkilerle ilgili sorunlara katkıda bulunabilir. Buna karşılık, kardeşler, aile ve arkadaşlarla destekleyici ilişkiler çocukların daha sonraki yaşamlarında olumsuz deneyimlerle başa çıkmalarına yardımcı olur.

Gözünüzü korkutmak, zorbalık veya fiziksel saldırganlık içeren çatışma, birisinin yaralanmasından önce çabucak durdurulmalıdır. Tiffler ve kavgalar ne olursa olsun, fiziksel saldırganlık norm değildir.

Çatışmadan bunalmış veya stresli hissediyorsanız, destek almaya değer. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve diğer ebeveynlerle konuşarak başlayabilirsiniz.

Tomurcuktaki zorlu çatışmaları silmek, bir davranış modelinin gelişmesine izin vermekten çok daha kolaydır.

İpucu: Çatışma sadece fiziksel değil. Bazen bir kavga kötü sözlü ifadeler veya isim çağrısı içerdiğinde devreye girmeniz gerekir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu