Gençler

Genç Kardeş Çatışmaları

Bazen gençler her zaman kavga ediyor gibi görünürler. Bu çatışmalara yapıcı bir şekilde yaklaşırsanız, çocuğunuzun yetişkin yaşamı için önemli becerileri öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Kardeş çatışması: bilmeniz gerekenler

“Giysilerimi giyebileceğini kim söyledi?” “Odamdan çık!” “Saatlerce bilgisayar başındasın!”

Genç kardeşlerin çatışmaları olması normaldir her türlü şey üzerinde. Genç kardeşler, küçük çocuklar kadar tartışırlar. Fakat farklı şeyler hakkında savaşma eğilimindedirler. Ayrıca farklı ve daha gelişmiş bir dil kullanabilirler.

Kardeş mücadele ebeveynler için stresli olabilir. Fakat yararlı bir amacı vardır. Çocuklar ebeveynlerle etkileşime girdiklerinde otorite hakkında bilgi sahibi olurlar. Erkek ve kız kardeşler arasındaki etkileşimler, akranlarıyla ilişkiyi öğrenmelerine yardımcı olur.

Ayrıca doğru şekilde ele alınırsa, kardeş çatışması çocukların aşağıdakiler gibi önemli yaşam becerilerini öğrenmelerine yardımcı olabilir:

  • sorunları çöz ve çatışmaları çöz
  • diğerlerine empati ile davranmak
  • farklı fikirlerle uğraşmak
  • uzlaşma ve müzakere

Kardeş çatışmasını çözme

İşte genç kardeşler arasındaki çatışmaları ele almak için bazı öneriler.

Tartışmaları çözmek, çocuklara temel yaşam becerilerini öğretir, bu yüzden sorunu kendiniz çözmek için daha hızlı ve daha az stresli olsa bile, onlar için sorunu çözmek için her zaman adım atmaktan kaçının. Çocuklarınızdan birbirlerinin bakış açısını dinlemelerini isteyin. Sonra onları bir uzlaşma yolunda yönlendirin.

Çocuğunuzun çatışma konusunda yardıma ihtiyacı varsa, onlara koçluk yapın. Ne hakkında tartıştıklarını netleştirin, her birine ne istediklerini sorun ve birlikte çözüm bulmalarını isteyin.

Çocuğunuzu dövüşü kendileri çözmeye motive edin. Mesela bilgisayar üzerinden savaşıyorlarsa, birlikte bir çözüm bulana kadar bilgisayara erişimlerini kaldırın.

Dövüşlerin nasıl çözüldüğünü takip etmek, bir çocuğun diğerine hükmetmediğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Uzlaşmanın gerçekleştiğinden ve her birinin bir şey aldıklarından emin olun. Eğer ödün veremezlerse, ikisi için de bir sonuç yaratın.

  Kış Tatillerinde Çocuğunuzu Bağlı Tutmanın Yolu

Eğer kavga ediyorlarsa, ikisi de sorumludur. Bu yüzden kimin başladığına odaklanmak yerine çatışmanın ne hakkında olduğuna bakın.

Taraf alırsanız, bir çocuk haksız muamele görebilir ve kayırmacılık yaptığınızı hissedebilir. Her iki gencin de problemlerini belirtmelerini sağlamak ve daha sonra olası çözümlere beyin fırtınası yapmak daha iyidir.

Not: şiddetli kavgalar kardeşler arasındaki uzun vadeli ilişkiye zarar verebilir. Çocuklarınız şiddetliyse adım atmanız gerekir.

Çocukların kavgalarını dinlemek sinir bozucu ve stresli olabilir. Fakat bu aşama geçecektir. Bugün kavga ediyor olabilirler. Fakat kardeşler diğer zamanlarda birbirlerine destek ve koruma sunabilirler. Kardeş kavgaları, çocuklarınızın daha sonra daha iyi arkadaş, ortak ve iş arkadaşı olmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu