Bebekler

Rol Yapma Oyunu ve Çocuk Gelişiminde Önemi

Çocuğunuz Red Robin Hood veya Pasta The Baby Cat gibi davranıyorsa ve oturma odasında maceraya atılıyorsa, üzülmeyin, hayal gücü vahşileşiyor. Canlı hayal gücüne sahip çocuklar, hayal ürünü durumlar yaratarak ve fantastik oyunlar işleyerek çevrelerindeki dünyayı keşfederler. Rol yapma oyunu (veya sembolik oyun) hakkında bilmeniz gereken her şey ve daha fazlası.

İçindekiler

Rol yapma nedir?

Rol yapma oyunu, okul öncesi çocuklar için basitçe ‘inanmaktır’ veya rol oyunudur. Çocuğunuz tekerleği yeniden icat ettiğinde ve en sevdiği fantezi karakteri gibi davrandığında. Karakter bir çizgi filmden, filmden veya hatta hayali bir karakter olabilir. Mesela çocuğunuz hayali bir arkadaşıyla konuşabilir ve kendini kötü hissettiğinde onun tarafından rahatlatıldığını düşünebilir. Bu durum onun başa çıkma stratejilerini öğrenmesini sağlar, yaşamın gelecekteki zorluklarından herhangi birinin üstesinden gelmek için direnç ve güven oluşturur.

Genellikle 12 ila 24 aylık çocuklar fantastik rol oyunları oynamaya başlarlar ve üç yaşına geldiklerinde, günlük senaryolardaki hayali ayrıntıları ve aksiyon sekansları daha da karmaşıklaşır.

Hayali Oyun Türleri

Öncelikle iki tür rol yapma oyunu vardır.

1. Fantezi Oyunu

Fantasy Play iki yaşında başlar. Bir fantastik oyuncunun temel özelliği, çocuğunuzun her zaman karakter gibi davranmaması ve bazen bunu size sürekli sözlü olarak anlatmasıdır.

2. Sosyodramatik Oyun

Çocuğunuz fantastik kurallarını ve karakterlerini oluşturduktan sonra, kendini tamamen hikayeye kaptırır ve ondan çıkmaz. Hikayeleri daha ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkıyor ve başkalarıyla olan etkileşimleri de dahil olmak üzere her olası durumda karakteri gibi davranıyor.

Rol Yapmanın Faydaları

Rol yapma oyunu sadece eğlenceli bir aktivite değil, aynı zamanda öğrenme becerilerini ve bilişsel gelişimi teşvik eden bir şeydir. İşte çocuklar için rol yapma oyununun ilk on faydası:

1. Sosyal ve Duygusal Gelişim

Çocuk gelişiminde rol yapma ihtiyacı, çocuğunuz diğer çocuklarla etkileşime girdiğinden, sırayla oynayarak ve başkalarına şans vererek işbirlikçi oyunlara katılmayı öğrendiğinden zorunludur. Bu durum çocuğunuz oyununu nasıl paylaşacağını öğrenirken duygusal gelişimi destekler ve ayrıca takım çalışması ve işbirliğini içeren sosyal becerileri geliştirir.

2. Planlama ve Organizasyon

Okul öncesi çocuklar için karakterleri şekillendirmekten, ortamları ve hikâyeleri kurmaya kadar, rol yapma etkinlikleri aynı anda hem problem çözmeyi hem de yaratıcı düşünceyle meşgul olmayı öğretir. Çocuklar, oyuncakları belirli şekillerde ve sıralarda düzenleyerek fantezi dünyalarını hayata geçirmek için düşünme yeteneklerini kullanırlar.

3. Bir Bağımsızlık Hissi Verir

Rol yapma oyunuyla meşgul olan çocuklar, ebeveynlerinden ayrılmış kendi dünyalarında yaşamayı öğrenirler, böylece kendilerini meşgul ve eğlendirirler. Bu durum kendileriyle zaman geçirmelerine ve kendi benzersiz kimlikleri, sevdikleri ve hoşlanmadıkları şeyler hakkında daha fazlasını ve daha fazlasını öğrenmelerini sağlar.

4. Hikaye Anlatma Becerilerini Geliştirir

Rol yapma oyunları çocukların hayal güçlerini harekete geçirir ve yaratıcı becerilerini de keskinleştirir. Çocuğunuz yaratıcı oyunla meşgul olduğunda, karakter gibi davranarak hikaye anlatmanın temellerini öğrenir ve kendini ustalıkla yaratıcı bir şekilde ifade etmeyi öğrenir. Bu durum daha sonra, diğer kariyer becerilerine dönüşür ve çocuklar, bu konuda iyi olmaya devam ettikçe tasarımcı, görsel sanatçı ve hatta yazar olmak için büyüyebilirler.

  2 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi Etkinlik

5. Yaşam Becerileri Yaratır

Rol yapma oyunu, saf hayal gücünün sınırlarının ötesine geçer ve gerçekliği, bulunduğu ortamlardan ayrılarak kucaklar. Çocuğunuz ne zaman bir aşçı ya da doktor gibi davransa, nasıl sofra kurulacağını, nasıl nazik olunacağını ve kendisi de dahil olmak üzere başkalarına nasıl bakılacağını öğrenir. Temel yemek pişirme ve temizlik kavramları, yemek pişirme fantastik oyunlarıyla doldurulurken, doktor/hemşire gibi davranmak gibi daha karmaşık oyunlar sırasında empati ve duygusal zeka teşvik edilir.

6. Liderlik Niteliklerini Aşılar

Çocuğunuzu takip eden veya onu dinleyen başka çocuklar gördüğünüzde, içeride şekillenen bir lider olduğunu bilirsiniz. Rol yapma oyunları, çocuklara nasıl seçim yapacaklarını, kararlı olmayı ve başkalarına liderlik etmeyi öğretir. Geri kalan çocuklar için, nasıl daha iyi takipçiler olunacağını öğrenirler. Bu beceriler, gelecekteki kariyer ve yaşam fırsatlarına taşınır.

7. Sosyal Normlarda Uzmanlaşmak

Yangın olduğunda nasıl tepki verileceğini öğrenmekten bir restoranda nasıl davranılacağına kadar, küçük çocuklar için oyun etkinlikleri çocuklara sosyal ortamlarda yaşıtlarıyla nasıl etkileşim kuracaklarını ve genel davranış ve görgü kurallarının temellerini öğretir. Bu durum bu durumların gerçek hayattaki eşdeğeri ile karşı karşıya kaldığında endişelerini azaltır ve taklit oyunlarla yaratıcı oyunlar yaratmak, gelişimsel gecikmeleri de önler.

8. Yaratıcılığı Artırır

Çocuğunuz ne zaman şef şapkasını taksa, yeni yemekler yapmaya çalışsa ya da karton, renkli bloklar ve kutulardan heyecan verici dünyalar yaratsa, yaratıcılığını geliştirdiğinden emin olabilirsiniz. Yetişkinler bunları günlük nesneler olarak görseler de, çocuklar her zaman olağanüstü durumları gerçekleştirmek için sıradan şeyleri kullanmanın yaratıcı yollarını bulurlar.

9. Dil Gelişimi

Çocuğunuz yaratıcı olay örgüsünü, karakterlerini veya hikâyelerini sözlü olarak ifade etmeye ve tanımlamaya çalıştığında ve hatta taklit oyunlarını canlandırırken anlatıcı olarak hareket ettiğinde, kelime dağarcığını ve dil becerilerini geliştirmeye çalışıyor. Açıklayıcı kelimeler kullanarak, kardeşleri ve arkadaşlarıyla oynayarak sosyal iletişim becerilerini geliştirirken, dikkatli dinlemeyi ve dikkat etmeyi öğrenirler.

10. Çocukları Daha Akıllı Hale Getirir

Gerçek dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmekten doğru ve yanlış durumlarda nasıl davranılacağına dair bir his geliştirmeye kadar, rol yapma oyunu gerçek hayat senaryolarını simüle ederek çocuklarınızı gerçek dünyaya hazırlar. Eğlenceli, hızlı ve kesinlikle evde çok fazla yaratıcılık var!

Çocukta Hayali Oyun Nasıl Teşvik Edilir

Tıpkı bir çocuk gibi düşünerek ve davranarak bir çocukta yaratıcı oyunu teşvik edebilirsiniz! Nasıl yapacağınız burada.

İlgi Alanlarını Gözlemleyin – Ne tür bir numara yapma oyunu çocuğunuzu meraklandırır ve motive eder? Doktor mu yoksa aşçı mı oynuyor yoksa oyuncak kamyonlarla tek başına mı oynuyor? Ne isterse, onunla yüz yüze oturun ve eğlenmek için ne yaptığını taklit edin. Eğlendiğin sürece sözlü olarak bir anlam ifade edip etmemen önemli değil!

Tekrar Eden Eylemler – Oyununuzda yeni taklit oyunu fikirleri veya eylemleri sunuyorsanız, çocuğunuzun ustalaşması için bunları sık sık tekrarladığınızdan emin olun. Çocuklar tekrar yoluyla yeni şeyler öğrenmeyi severler!

  Emziren Anneler İçin İlaçlar ve Bitkisel Ürünler

Çok Oyuncak Getirmeyin – Basit ve tatlı bir şekilde başlamak en iyisidir. Sadece birkaç oyuncak seçin ve yavaşça içlerinden geçin. Mesela çocuğunuz bir çöp kamyonuyla oynamaya alışıksa, boşaltmak için birkaç blok ekleyebilir ve bir engelli parkur oluşturmak için yavaşça nesneler ve parkurlar ekleyebilirsiniz.

Başlama – Çocuğunuz oyunda yeniyse ve ne yapması gerektiğinden emin değilse, ona nasıl yapılacağını göstererek liderliği ele alın. Mesela damlatmaz bir fincan alıp, içeceğin tadını çıkarıyormuş gibi davranabilir veya bir oyuncak araba alıp ‘Yakınlaştır! Yakınlaştır!’ ve ona zemini nasıl zıplatacağını göster.

Ne Hakkında Endişelenmemelisiniz

Çocuğunuz asasıyla bir nesneye vurmak veya yemek masasının altına bir dinozor ordusu kurmak gibi şeyler yapabilir. Yaptıklarında bu tarz şeyler için endişelenmemelisin çünkü bu rol yapma oyununun bir parçası. Çocuğunuz bu yaşta hayal gücü ile gerçeklik arasındaki farkı bilmiyor, bu yüzden sizi çok kısıtlayıcı olmamak yerine onu keşfetmeye ve eğlenmeye teşvik ediyoruz. Rol yapma oyunu, gelecek yıllarda büyümeleri ve gelişmeleri için bir gereklilik olan sosyal ve duygusal becerilerini geliştirir.

Ailede başkalarını inciten veya onlara zarar veren herhangi bir şey varsa, her zaman ‘hayır’ diyebilir ve onlardan o belirli eylem yerine başka bir şey yapmalarını isteyebilirsiniz. Esnek olun ve temelde evde neyin izin verilip verilmediğine karar vermek için içgüdülerinizi kullanın.

Çocuklar İçin Farklı Dramatik Oyun Fikirleri ve Aktiviteleri

İşte çocuklar için birkaç farklı okul öncesi dramatik oyun fikri ve etkinliği. Başlamak için ihtiyacınız olan her şey burada.

 • Restoran Oyunu

  Ufaklığınız için bir aşçı seti satın alın ve kurabiye yapıp en sevdiğiniz el yapımı ürünleri satarak oynayın. Çocuklarınız buna bayılacak!

 • Hastane Oyunu

  Çocuklar ve doktor setleri için bu ilk yardım kitlerinden birini alın ve stetoskoplar ve yaratıcı hayal gücünüzle tanı koymaya başlayın. Çocuklar “doktor” olarak anılmayı severler ve hiçbir şey yüzlerinde eski moda hastane eğlencesinden daha gülümseme getirmez!

 • Havaalanı Fiasco

  Havaalanı benzeri bir ortam yaratmak için birkaç masa ve kutu, kasa ve bazı perdelerin olduğu sahte PC’ler alın. Çocuklarınızdan arkadaşlarıyla ortak olmalarını ve havaalanına kimin girdiğine dair bir kontrol listesi hazırlamalarını ve bilet gişesinden uçuş departmanına kadar normal gördüğünüz her şeyi yeniden canlandırmalarını isteyin.

 • Dinozor Times

  Bir kum denemesi, birkaç sahte fosil, kürek ve kepçe ve biraz hayal gücü, çocuğunuzu eski zamanlara götürmede uzun bir yol kat ediyor. Bu küçük olanı saatlerce meşgul ediyor!

Rol yapma oyunları, çocuklarınızı daha akıllı ve yaratıcı hale getirmenin kesin yoludur. Öğrenirler, eğlenirler ve önemli kilometre taşlarına ulaşmalarını izlemekten zevk alırsınız. Bir ebeveyn daha ne isteyebilir? Bu fikirleri bugün deneyin ve pişman olmayacağınızdan eminiz.

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin Dinleme Etkinlikleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu