Bebekler

Çocuğunuzun Çok Adımlı Talimatları Anlamasına Yardımcı Olma

Çok adımlı talimatlar içeren görevleri yerine getirmeleri için verildiğinde, çoğu küçük çocuk hata yapar. Anne babaları, yeni yürümeye başlayan çocuklarının öğrenmesini kolaylaştıracak yollar bulmaya çalışmaktan habersiz bırakabilir. Bu makale, yeni yürümeye başlayan çocukların çok adımlı talimatları izlemesini sağlamak için size ilginç stratejiler gösterecektir.

Önceliklendirmenin önemini anlamamız yıllar alır. Belirlenmiş prosedürleri ve adım adım metodolojiyi içeren görevleri yerine getirirken kolayca şaşırabiliriz. Bu yüzden yeni yürümeye başlayan çocukları bir dizi talimatı veya çok adımlı talimatları takip edecek şekilde eğitmek kolay bir çaba değildir. Ebeveyn olarak, çocuğunuzu çok adımlı süreçlerden geçirmek için pratik ipuçları içeren akıllı bir yaklaşıma ihtiyacınız var.

Yeni Yürüyen Çocuklar İçin Çok Adımlı Yönergeler: Ne Zaman Öğretilmeli

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun küçük elleriyle ilk kez ‘hoşçakalınızı’ geri verdiği zamanı hatırlıyor musunuz? Sadece içinizde sıcak ve bulanık hissettirmekle kalmadı, aynı zamanda hareketlerinizi taklit etme yeteneğini geliştirdiğini de gösterdi. Bebekler, hayatlarının ilk üç ayından itibaren ebeveynlerinin ve etrafındaki insanların eylemlerini gözlemlemeye başlar. Bununla birlikte 5-6 yaş, bir faaliyette yer alan birden fazla adımı daha iyi anlayabilecekleri yaştır. Bu, yeni yürümeye başlayan çocukların ‘Bunu yapabilirim’ hissini hissetmeye başladıkları ve çeşitli talimatları izledikleri zamandır.

1. Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar Talimatları İzlemeyi Nasıl Öğrenirler

  • 18 aya gelindiğinde, yeni yürümeye başlayan çocukların kelime dağarcığı ve zihinsel görüntüleri tutma kapasitesi önemli ölçüde arttı. Bunu basit talimatlar vermek için olgun bir zaman olarak kabul edebilirsiniz. Düzenli uygulama ile, kısa bir süre sonra çocuğunuzun iki yaşına kadar üç ila dört çok adımlı talimatları izlediğini göreceksiniz.
  • 3 yaşında gelişmiş bir anlayışla, çocuklar daha karmaşık talimatların nasıl uygulanacağını öğrenme sürecindedir. Kıyafet düzenleme ve ayakkabı dizme gibi bir dizi etkinliği yöneterek, çok adımlı talimatları takip etmek yürümeye başlayan çocuğunuz için daha kolay hale gelebilir.
  • 4 yaşında, çocuğunuz daha iyi gözlem potansiyeline sahiptir ve bir sürece dahil olan çeşitli adımları anlayabilir ve öğrenebilir. Katılması istenebilir ve yapması eğlenceli ve ilginç olan favori bir aktiviteyi seçme seçeneği verilebilir.
  Oyuncakları Kasıtlı Olarak Taşıyan Çocuklar

2. Denenecek Çok Adımlı Yönlendirme Faaliyetleri

  • Eski zaman oyunu ‘Simon diyor’ oyuncuların dokunulacak vücut kısımlarını sürekli değiştirmesini sağlayan birçok talimat içeriyor. Bu, çok adımlı talimatların anlaşılmasını sağlamanın eğlenceli bir yoludur.
  • Verdiğiniz sözlü yolları takip ederek çocuğunuzun bir resim çizmesini sağlayın. Ardından, rolleri değiştirin ve size çizim yapma talimatı vermesine izin verin. Bu, çok adımlı talimatları izlemesine yardımcı olacak başka bir heyecan verici oyundur.

3. Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Sizin Yönergelerinize Uymamalarının Nedenleri

  • Bazı çocuklar, adım adım talimatları yerine getirmek istediğimizde bizim için meşale taşıyıcısı olan zayıf çalışma belleği nedeniyle talimatları veya komutları takip etmekte sorun yaşayabilir. Zayıf çalışma belleği görev dizilerini engeller, bu yüzden bazı çocuklar yönergeleri takip etmekte sorun yaşar.
  • Bazı çocuklar odaklanmakta zorlanabilir ve kolayca dikkati dağılabilir. DEHB veya dil öğrenme sorunları olan çocuklar söylenenleri tam olarak anlayamazlar.
  • Zaman ve azimle, çoğu çocuk çok adımlı talimatları anlayabilir ve takip edebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun geride kaldığını düşünüyorsanız, gelişimsel sorunları ekarte etmek için bir uzmana danışın.
  • Yürümeye başlayan çocuğunuzun çok adımlı talimatları anlamasına yardımcı olacak benzersiz bir yol keşfettiniz mi? Öyleyse onları duymayı çok isteriz!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu