Bebekler

Bebeklerin İlk Yılında Yaygın Sağlık Sorunları

Bebeğiniz ilk kez soğuk algınlığı, ateş veya üzgün bir mide alırsa endişelenmeniz normaldir. Fakat yaygın bebek hastalıklarının belirtilerini bilmek ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek, daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. İşte belirti ile organize edilen bazı tavsiyeler.


İçindekiler

Öksürme ve hapşurma

Yenidoğan bebekler sıklıkla tıkalı burun pasajlarını temizlemek için öksürür veya hapşırır. Bu onların soğuk algınlığı olduğu anlamına gelmez. Aslında, yeni doğmuş bir bebek için ilk altı hafta içinde soğuk algınlığı gelişmesi nadirdir.

Öksürme veya hapşırma konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza danışın veya 1-1-2 numaralı telefondan Acil’yi arayın. Bir sağlık uzmanı tarafından önerilmedikçe bebeğinize öksürük veya soğuk algınlığı ilacı vermeyin. Tezgah üstü ilaçların çoğu altı yaşın altındaki çocuklar için güvenli değildir.

İshal

İshal genellikle bir enfeksiyon, hastalık veya tahrişten kaynaklanır. Bebeğinizin dışkısı sulu ve kötü kokulu olacaktır. İshal ciddidir çünkü dehidrasyona neden olabilir, bu da bebekleri çok hızlı ve çok hasta edebilir.

Hafif ishal vakalarının çoğu evde tedavi edilebilir. Bebeğiniz yeterli miktarda sıvı ve besin almalı, normal miktarlarda işiyor ve iyileşiyor gibi görünmelidir.

Bebeğinizde dehidrasyon belirtileri varsa, sağlık uzmanınıza veya 1-1-2’de Acil’yi arayın derhal. Dehidratasyon belirtileri şunları içerir:

 • azalmış idrara çıkma (dört veya beş günden büyük bir bebek için 24 saat içinde dört ıslak bezden az)
 • artan susuzluk
 • hiç gözyaşı
 • kuru cilt, ağız ve dil
 • hızlandırılmış kalp atışı
 • batık gözler
 • grimsi cilt
 • batık yumuşak nokta (fontanelle) bebeğin kafasına
 • sinirli veya aşırı uykulu ve uyanması zor

Kusma

Kusma, büyük miktarda sıvının güçlü bir şekilde atılmasını içerir. Kusmaya genellikle bir virüs veya bakteri neden olur ve ishal gibi dehidrasyona neden olabilir. Bebeğiniz herhangi bir sıvıyı tutamazsa veya susuz görünüyorsa sağlık uzmanınıza başvurun (yukarıdaki dehidrasyon belirtilerine bakın).

  Çocuğunuza Makas Kullanmayı Öğretmek

Ateş

Yüksek bir sıcaklık veya ateş genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır. Enfeksiyonun kaynağı bir bakteri veya virüs olabilir. Ateşi olan 3 aylıktan küçük bebekler bir sağlık uzmanına başvurmalıdır. Bebeğiniz 3-6 aylıksa ve ateşi varsa, ne yapacağınız konusunda tavsiye almak için sağlık uzmanınızı veya 8 1 1 numaralı telefondan Acil’yi arayın.

Bebeğinizin sıcaklığının gün boyunca değiştiğini unutmayın. Sabahın erken saatlerinde en düşük ve akşamın erken saatlerinde en yüksektir.

“Normal” sıcaklık, ne tür bir termometre kullandığınıza bağlıdır.

YöntemNormal sıcaklık aralığı
koltuk altı36,5 ° C – 37,5 ° C (97,8 ° F – 99,5 ° F)
Ağız (2 yaşından küçük çocuklar için önerilmez)35,5 ° C – 37,5 ° C (95,9 ° F – 99,5 ° F)
Kulak (2 yaşından küçük çocuklar için önerilmez)35,8 ° C – 38 ° C (96,4 ° F – 100,4 ° F)
Rektal (Serseri)36,6 ° C – 38 ° C (97,9 ° F – 100,4 ° F)

Bebeğinizin ateşi varsa, Aspirin veya asetilsalisilik asit (ASA) içeren diğer ilaçları sunmayın. ASA, beyin ve karaciğere zarar veren ciddi bir durum olan Reye’nin sendromuna neden olabilir.

Bebeğinizdeki ateş belirtileri:

 • ekstra kıyafet çıkarıldığında bile boynun arkası ısınır
 • olağan şeylerle ilgilenmemek
 • hasta ya da aşırı uykulu görünmek
 • kızarık veya solgun görünmek
 • terli olabilir
 • ekstra susuz olabilir

Bir bebeğin sıcaklığını almanın en yaygın yolu koltukaltı altındadır. Sıcaklık almanın en doğru yolu serseridir (rektal yöntem). Fakat rektal bir termometre kullanın. Fakat bunu yapmakta rahatsanız ve bir sağlık uzmanı bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı gösterdi. Bebeğinizin sıcaklığını alırken, dijital ünite gibi okunması kolay bir termometre kullanın.

Bebeğinizin sıcaklığını koltuk altından nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Termometrenin ucunu koltukaltının ortasına yerleştirin.
 • Kolu vücuda sıkıca oturtun, sonra bebeğinizi rahatlatın ve dikkatinizi dağıtın.
 • Yaklaşık bir dakika sonra termometre dijitalse bip sesi çıkarır. Dijital değilse, yaklaşık beş dakika bekleyin. Termometreyi yavaşça çıkarın ve sıcaklığı okuyun.
 • Kolunuzun altında kontrol ederek bebeğinizin ateşi olduğunu fark ederseniz, emin olmak için tekrar kontrol edin.
  Çocuklar ve Yeni Yürüyen Çocuklar İçin Kolay Yaz Elişi

Pamukçuk

Pamukçuk, bebeklerde yaygın bir enfeksiyondur. Dilde ve yanakların ve diş etlerinin iç kısımlarında beyazımsı gri bir kaplama olarak kolayca silinmez. Bebekler ayrıca bebek bezlerinde pamukçuk gelişebilir. Çoğu bebek pamukçuk ile ağrı veya komplikasyon yaşamaz. Fakat pamukçuk emzirme yoluyla annelere geçebilir. Bebeğinizin pamukçuk olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınıza danışın.


Kaynaklar ve Linkler: Acil

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu