Çocuklar

Bebekler ve Çocuklar İçin Montessori Oyuncaklar

Oyuncaklarla oynamak bebekler ve küçük çocuklar için büyük önem ve önem taşımaktadır. Bu yapılandırılmamış oyun seçenekleri yalnızca çocukların zihinsel gelişimine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel gelişimleri için de harikadır, çünkü oyuncaklar genç zihinlerin çevrelerindeki dünyadan daha fazla haberdar olmasına yardımcı olur. Doğru oyuncak türlerini seçmek söz konusu olduğunda, genç zihinleri eğitmek için asırlık bir yaklaşıma dayanan Montessori’den ilham alan oyuncaklar, giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Ne tür oyuncakların Montessori’den ilham alan oyuncaklar olarak nitelendirilebileceği ve çocuk odasını neden yaşına uygun Montessori oyuncaklarıyla doldurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririz!

İçindekiler

Montessori Oyuncağı Olarak Ne Nitelikli?

İşte Montessori oyuncaklarının bazı özellikleri ve bu kategoriye gerçekten ne tür oyuncaklar giriyor:

1. Bir Beceriye Odaklanın

Bu tür oyuncaklar, çocuklarda tek bir beceriye ince ayar yapmak için tasarlanmıştır. Bu oyuncaklar, bir çocuğa konsept oluşturmada ve ileri düzey kavramları öğrenmek için bir temel oluşturmada yardımcı olur. Mesela çıngıraklı bir çıngıraklı oyuncak, çocuğun büyüdükçe daha sofistike kavramları öğrenmesine ve geliştirmesine yardımcı olabilecek tek becerili bir oyuncaktır.

2. Doğal Malzeme Kullanımı

Montessori oyuncaklarının pek çok faydasından biri de doğal malzemelerden yapılmış olmalarıdır. Doğal materyal kullanımının, bir çocuğun etrafındaki dünya hakkında daha iyi bir his ve bilgi edinmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Bu oyuncaklar genellikle metal, pamuk, yün, tahta, taş ve diğer bu tarz doğal malzemelerden yapılır.

3. Dikkatini Dağıtmayan Basit Oyuncaklar

Başka bir deyişle, bu oyuncaklar pille çalışan oyuncaklar değildir. Bu tür oyuncaklar, bir çocuğa daha yaratıcı ve açık fikirli oyunlarda yardımcı olabilir.

4. Amaca Yönelik ve Gerçekçi

Kavramın propagandacısı Dr. Maria Montessori, çocuklara gerçekte var olmayan oyunlarla oynayacakları bir şey vermek yerine onlara gerçekçi oyuncaklar verilmesi gerektiğine inanıyordu. Tek boynuzlu at üzerinden fil gibi gerçekçi oyuncaklar seçmek, çocuğunuzun etrafındaki dünyayı anlamasına yardımcı olacak ve aynı zamanda gerçek ile sahte olan arasında bir ayrım yapmasına yardımcı olacaktır.

5. Yapay Ses Yok

Montessori oyuncakları, çocukların aktif sesler çıkarmak için tasarlanmış oyuncaklar yerine pasif sesler çıkarmak için kullanmaları ve manipüle etmeleri için tasarlanmıştır. Buradaki fikir, çocukların bir şeyleri kendi başlarına keşfetmelerine izin vermektir.

Çocuklar İçin En İyi Montessori Oyuncak Fikirleri

İşte bebekler, küçük çocuklar için yaşa uygun bazı Montessori oyuncakları:

Bebekler için

Bebekler ve küçük bebekler oyuncaklarla oynayarak zamanlarının çoğunu şımartmayabilir. Bununla birlikte optimum gelişimlerine yardımcı olduğu için bebeklerin oyuncaklarla oynaması önemlidir. İşte bebekler için bazı Montessori oyuncakları:

 • Bebek Jimnastiği: Geleneksel bir bebek jimnastiği son derece gürültülü, parlak ve meşgul olabilir. Bununla birlikte Montessori’den ilham alan bir bebek jimnastiği, bir bebeğin el-göz koordinasyonunu ve diğer duyularını, onu ezmeden uyarmaya yardımcı olabilir.
 • Skwish Oyuncakları: Bu tür bir oyuncak, hafif, ince ve pürüzsüz ahşap dübeller ve elastik kordonlarla birlikte gelir ve küçük bebeklerde motor becerilerini geliştirmek için harikadır. Bebeğiniz boncukları kaydırmayı, yumuşak tıkırtı sesleri dinlemeyi, patlamayı, pürüzsüz hale getirmeyi ve bununla başka şeyler yapmayı sevecektir.
 • Diş kaşıyıcılar: Bebeğiniz kaşıntılı diş etleri ve büyüyen dişler aşamasından geçtiğinde, bu tarz bir diş kaşıyıcı bir kurtarıcı görevi görür. Bu tür Montessori bebek oyuncakları, bebeğin rahatça çiğnemesi ve tutması için genellikle ahşap ve diğer gıda sınıfı malzemelerden yapılır.
 • Masa Kitapları: Bebekler çok küçük yaşlardan itibaren desenleri, renkleri ve şekilleri gözlemler ve bu nedenle onları kitap dünyasına erken yaşta tanıtmanın verimli olduğunu kanıtlar. Bebeğiniz için gerçekçi, yaşına uygun kitaplar aldığınızdan emin olun ve ona kelimeleri okurken bebeğinizin kitabı gözlemlemesine ve ona dokunmasına izin verin.
 • Müzikli Oyuncaklar: Bu tür oyuncaklar, bebeğinizin normal pille çalışan oyuncakların aksine kendi becerilerini kullanarak biraz müzik yapmasını gerektirir.
 • İstifleme Oyuncakları: Bu konsept oyuncağın temel amacı, bir çeşit amaca sahip olmaktır ve istifleme oyuncakları çok şey sunar. Bu tür oyuncaklar, bir bebeği boyut, şekil, renk, sıralama vb. kavramlarla tanıştırmak için harikadır.
 •   Zorbalık: Nasıl Belirlenir

  Yeni yürümeye başlayan çocuklar için

  Bu bölüm, küçük çocuklar için Montessori’den ilham alan bazı oyuncakları paylaşıyor:

 • Şekil Bulmacaları: İnce motor becerilerini ayarlamak, şekil, renk ve boyut kavramlarını öğretmek için harika olan çeşitli şekil bulmacaları, genç beyinler için harikadır.
 • Figürinler: Figürinlerle oynamak söz konusu olduğunda sonsuz oyun olanakları vardır. Çiftlik hayvanlarından küçük insanlara kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi seçenek var. Bunlar, yeni yürümeye başlayan çocuklarda kelime bilgisi ve dil gelişimi için ve ayrıca küçük çocukların ilham verici rol yapma oyunu ve hayal gücü için harikadır.
 • Alet Setleri: İster bahçe alet seti ister marangoz alet seti olsun, seçebileceğiniz ve seçebileceğiniz bir dizi seçenek vardır. Bu tür oyuncaklar, çeşitli el işleri hakkında ilk elden bilgi verir ve ayrıca çocuğa ince motor becerilerini geliştirmede fayda sağlar.
 • Tırmanma Kemeri: Çocuğunuzun odasına değerli bir katkı yapmanın yanı sıra, bu tarz bir oyuncak küçük çocukların daha iyi kaba motor becerileri geliştirmelerine ve farklı hareket türlerini keşfetmelerine yardımcı olur.
 • Araba Yarışı Rampaları: Bu tür oyuncaklar, renkli arabaların raylardan aşağı kaymasını görmeyi çok sevdikleri için küçük çocukları heyecanlandırır. Bu tür oyuncaklar, çocuklarda ince motor becerileri geliştirmek ve dikkat süresi oluşturmak için çok faydalıdır. Çocuklar tek başlarına, kardeşleriyle veya arkadaşlarıyla oynayabilir.
 • Ayna Blokları: Normal veya geleneksel blokları bir sonraki seviyeye taşıyan bu ayna blokları, çocuklar için en iyi Montessori oyuncak seçeneklerinden biri olarak kabul edilebilir. Bu tür oyuncaklar, sadece sebep ve sonucu öğretmekle kalmaz, açık uçlu oyunu teşvik eder ve küçük çocuklarda ince motor becerileri ve hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olur.
 • Okul öncesi çocuklar için

  4 yaşındaki çocuklar veya okul öncesi yaştaki çocuğunuz için bazı Montessori oyuncakları arıyorsanız, göz önünde bulundurabileceğiniz bazı seçenekler şunlardır:

 • Bir Sanat Şövale: Çocuğunuzun yaratıcı çizgisini geliştirmeye yardımcı olan bu seçenekle çocuğunuzun içindeki sanatçıyı serbest bırakın. Bu tür sehpalar genellikle çocuğunuzun boyuna göre ayarlanabilen ayarlanabilir sehpalarla birlikte gelir.
 • Çağdaş Bir Oyuncak Ev: Bu tür bir oyuncak, hayal gücüne ilham verir ve çocukların rol yapma oyunuyla kendilerini şımartmalarına yardımcı olur. Çocuklar ayrıca tercihlerine ve beğenilerine göre yerleşim düzenine sahip olmak için duvarları ve mobilyaları yeniden düzenleyebilirler. Basit ama gerçek hayattaki ayarlar, çocukların çevrelerindeki dünyayı daha iyi kavramalarına yardımcı olur.
 • Ahşap Bloklar: Oynamak için sayısız olasılık sunan oyuncak seçeneklerinden biri tahta bloklardır! Çocuğu uzun saatler boyunca yapıcı ve verimli bir şekilde meşgul etmenin yanı sıra, bu bloklar bir çocuğa çeşitli gelişimsel kavramları öğretmek için harikadır.
 • Bilim Kitleri: Okul öncesi çocuklar için harika bir öğrenme ve oyun seçeneği olan bilim kitleri, çocuklara çeşitli temel bilim kavramlarını tanıtmak için harikadır. Bu tür kitler, 4 yaşındaki küçük çocukların kendi deneylerini yapmalarına yardımcı olabilecek adım adım ayrıntılı talimatlarla birlikte gelir.
 • Modelleme Kitleri: Küçük çocuklarda yaratıcılığı teşvik eden Montessori’den ilham alan bir başka seçenek de modelleme kitleridir. Bu kitler genellikle çeşitli canlı ve cansız nesnelerin çeşitli şekillerini ve modellerini oluşturmak için birbirine yapıştırılabilen renkli parçalar (mısır nişastası vb. gibi biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden yapılmış) içerir.
 • Çarpma Panoları: Bu, çocuklar için çarpma kavramını kolayca anlayabilecekleri harika bir öğrenme ve oynama seçeneğidir. Genellikle her bloğun üst tarafına yazılmış iki numara bulunur ve çocuklar doğru cevabı görmek için blok tarafını çevirebilirler.
 •   Çocuklar İçin En İyi Rol Oyunu Fikri

  DIY Montessori Oyuncakları

  Montessori oyuncaklarında, herhangi bir oyuncak mağazasından kolayca satın alınabilecek yaşa göre sayısız seçenek vardır. Bununla birlikte bu oyuncaklardan bazılarını çocuklarınız için yapmak istiyorsanız, işte bunu yapmanın bazı kolay yolları:

  1. Diski yerleştirin

  Bu, yapımı oldukça basit bir oyuncak ve çocuğunuz tahta diskleri kutuya yerleştirmekten keyif alacak. Bu, yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve okul öncesi çocuklarda motor becerilerini geliştirmek için harika bir oyuncaktır.

  Nasıl yapılır?

  • Menteşeli kapaklı bir karton kutu alın.
  • Disklerin içeri kayması için kapağın üstüne küçük bir yarık açın.
  • Başka bir karton alarak kapaktan kolayca kayabilecek boyutta küçük daireler (10-12) kesin.
  • Diskleri parlak renklerde boyayabilirsiniz.
  • Diskte farklı boyutlar ve şekiller yapmak isterseniz, bunu da yapabilirsiniz.

  2. Bir Kutu Üzerinde Velcro Kalpler

  Evde kolayca bulunabilen bir avuç dolusu malzemeyle yapılabilecek bir başka eğlenceli ve heyecan verici oyuncak!

  Nasıl yapılır?

  • Tahta bir kutu alın (tercihen çocuğunuzun kolayca tutabileceği bir boyutta).
  • Tahtadan oyulmuş birkaç (7-8) parça kalp alın (bunu yerel marangozunuzdan yaptırabilirsiniz).
  • Velcro halkalarını tahta kalplerle aynı numaralarda kesin.
  • Velcro’nun bir tarafını ahşap kalbe, diğer tarafını da sıcak tutkal tabancası kullanarak ahşap kutuya rastgele yapıştırın. Bunu tüm tahta kalpler ve Velcro halkalarla tekrarlayın.
  • Çocuğunuz bu eğlenceli oyuncakla oynamaya başlamadan önce Velcro’nun tamamen kurumasını bekleyin!
  • Kalpler için parlak canlı renkler kullanabilirsiniz.

  Çocuğunuzu Montessori’den ilham alan oyuncaklar dünyasına tanıtın ve yeni hayal gücü ve yaratıcı öğrenme ufuklarını açın. Bu tür oyuncaklar hakkında daha net bir fikir edinmenize yardımcı olduğumuzu umuyoruz, böylece onları çocuklarınız için edinebilirsiniz! Mutlu oyuncak alışverişi!

  Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

  Yeni yürümeye başlayan çocuklar için açık oyuncaklar
  Çocuklar İçin Kolay Ev Yapımı Oyuncaklar
  Çok Fazla Oyuncak Çocuğunuzun Gelişimine Zarar Veriyor mu?

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu