Çocuklar

Çocuklara Oyun Alanında Salıncak Yapmayı Öğretme

Yetişkinler olarak bisiklete binmek, sallanmak ve kaydıraktan aşağı kaymak gibi şeyler zahmetsiz görünebilir. Fakat küçük bir çocuk için bu görevler çok daha göz korkutucu! Çocuğunuza salıncak kullanmayı öğretmek istiyorsanız, önce hareketi nasıl bozacağınızı anlamanız gerekir. Çocuğunuzun kolaylıkla sallamayı nasıl öğrenebileceğine bakalım.

Çocuğunuz 4 yaşına bastığında, tek başına salıncakta hareket edebilir. Burada, çocuğunuza oyun alanında sallanmayı öğretmenize yardımcı olabilecek bazı kolay yolları listeliyoruz. Onları keşfetmek için aşağı kaydırın.

1. Düşük Sarkan Bir Salıncak Seçin

Başlangıçta, okul öncesi çocuğunuzu alçak bir salıncakta oturtun, böylece oturabilir ve tek başına kurtulabilir. Alçakta asılı bir salıncakta olmak, okul öncesi çocuğunuzun zıplamak için yere ulaşmasını kolaylaştırır, aksi takdirde yüksek asılı bir salıncakta zordu.

2. Salıncak Hareketini Tek Başına Hisset

Okul öncesi çağındaki çocuğunuz salıncakta oturduğunda, ona salıncaktaki zincirleri veya ipleri tutmasını ve çekmesini söyleyin. Şimdi halatları tutarak tek başına öne ve arkaya doğru eğilmesini isteyin. Bu hareket devam ettiğinde, salıncak çocuğun ağırlığıyla birlikte hareket etme eğilimindedir ve hızı yavaşça artar.

3. Dizlerinizi Eğin ve Zemini Geriye Doğru Vurun

Okul öncesi çağındaki çocuğunuz öne ve arkaya doğru eğilerek salınımı hafifçe hareket ettirmeyi öğrendiğinde, ona ileri ve geri uzun salınımların keyfini çıkarmayı öğretin. Ona dizlerini bükmesini ve ayak parmakları ve ayak topuyla yere vurmasını söyleyin. Bu, salınımının daha uzak bir mesafede ilerlemesini sağlayacaktır. Okul öncesi çağındaki çocuğunuz ileri doğru sallanırken, otomatik olarak geri dönmeye mahkumdur. Geri dönerken dizlerini bükmesini ve sallanmanın keyfini çıkarmaya devam etmesini söyleyin.

  Konuşmak Neden Önemli?

4. Bir Salınımı Pompalamak İçin ‘Tekme ve Eğme’ Hilesini Kullanın

Çocuğunuz kolayca sallanmayı öğrenmekte zorlanıyorsa, bu numarayı deneyin. Salıncakta oturan okul öncesi çocuğunuzun önünde güvenli bir mesafede durun, ellerinizi öne doğru uzatın ve küçük swinger’ınıza elinizi tekmelemesini söyleyin. Bu, okul öncesi çocuğunuzun ayaklarını yukarı kaldırmasını ve ardından salıncağı pompalamak için bacaklarını bükmesini sağlayacaktır. Sallanan okul öncesi çocuğunuzun arkasında güvenli bir mesafede durması için başka bir yetişkin yapın. Küçük swinger’ınıza, elinizi öne çarptıktan sonra geriye doğru sallanırken dizlerini bükmesini söyleyin. Tekrarlanan ‘Kick and Bend’ numarası, okul öncesi çocuğunuzu kendi başına bir salıncak pompalaması ve yakında yardımınız olmadan sallanmanın keyfini çıkarması için eğitecektir.

5. Sallanmayı Gösterin

Başkalarının sallanmasını ve aynı anda sallanmayı öğrenmesini izlemek, okul öncesi çocuğunuza tek başına bir salıncak pompalamayı öğretmek için harika bir fikirdir. Okul öncesi dönemindeki çocuğunuzun oyun parkındaki salıncağının yanında boş bir salıncak bulursanız, boş salıncakta oturun ve çocuğunuza adım adım sallanmayı gösterin. Önce yavaş harekette sallanmayı ve ardından hızlı sallanmayı gösterin. Okul öncesi çocuğunuza liderliğinizi takip etmesini ve tekniği anlayana kadar anlamasına yardımcı olmak için yan yana sallanmasını söyleyin.

6. Çocuğunuzu Övün

Okul öncesi çağındaki çocuğunuzun kendi başına bir salıncak pompalama çabalarını takdir ettiğinizden emin olun. Sizin tarafınızdan küçük bir cesaretlendirme onun güvenini artırabilir. Çocuğunuzun yaptığı en küçük gelişmeyi bile takdir edin, genel fiziksel ve duygusal gelişim için harikalar yaratır.

Salıncak pompalamak, çocuğunuzun her an eğlenmeye hazır olduğu keyifli bir eğlencedir. Okul öncesi çocuğunuz sallanmaktan hoşlanırken, yüzünde hoş bir gülümseme ve mutluluk bulabilirsiniz. Salıncağı pompalamak sadece eğlenceli bir aktivite değil, aynı zamanda okul öncesi çocuğunuzun büyük bacak ve kol kaslarını bilemek, koordinasyonu geliştirmek ve çocuğunuz sallanmayı öğrenirken kaba motor becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu