Gençler

Küçük Çocukları Oyuncaklarla Bağımsız Oynamaya Teşvik Etmek

Birçok küçük çocuk yalnızca başkalarıyla ve asla yalnız oynama alışkanlığı edinir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda bağımsız oyunu teşvik etmek, çocuğun yaratması ve keşfetmesi için çok önemlidir. Çocuğunuzu bağımsız olarak oynamaya teşvik etmek için teker teker verebileceğiniz birkaç oyuncağa yatırım yapın.

Bir ebeveyn olarak, evde oturan bir ebeveyn olsanız bile, her dakikayı çocuğunuzla oynayarak geçiremezsiniz. Küçük çocuklar için bağımsız oyun, çocuğun yaratıcılık ve eleştirel düşünme geliştirmesine yardımcı olur. Araştırmalar, yeni bir oyuncakla kendi başına oynamaya başlayan çocukların, bir öğretmenin veya bir yetişkinin onlara açıklamasından ziyade oyuncağın neler yapabileceğini keşfetme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Küçük Çocukları Oyuncaklarıyla Tek Başına Oynamaya Teşvik Etmek İçin 5 İpucu

1. Aşama aşama başlayın

Bağımsız oyun, çocuğunuzu bir odada yalnız bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Yardımınızı istemedikleri sürece, odanın bir köşesinde sessizce oturup çocuğunuzun oynamasını engellemeden izleyebilirsiniz. Çocuk oyuna dahil olduktan sonra odadan çıkabilir ve aralıklarla onu kontrol etmeye devam edebilirsiniz.

2. Cömertçe övün

Çocuğunuzu, yalnız oynadığı zaman onu överek bağımsız olarak oynamaya teşvik edin. Bu, başardıkları bir kilometre taşıdır ve övgünüz onları daha sık yalnız oynamaya teşvik eder. Bir oyuncakla farklı bir şekilde oynasalar bile onları cesaretlendirin. Mesela bir köprü inşa etmek için tren raylarını kullanırlarsa, yaptıklarının çok ilginç olduğunu bilmelerini sağlayın ve övgüyü unutmayın.

3. Genç başlayın

Genelde, çocukla her zaman oynamaktan mutlu olan ebeveynler çocuktan daha çoktur. Ebeveynler, tüm enerjilerini çocuğa odaklamaya gayret ederek, çocuğa oyun zamanı ve eğlence için onlara bağımlı olmayı öğretir. Çocuğun bir süre ara vermeden tek başına oynamasına izin verin. Bu sayede çocuk yaşlandıkça tek başına oynamaya alışabilir.

  Çocuklar İçin Keyifli Su Oyunu ve Aktivitesi

4. Uygun oyuncaklar

Çocuğunuzda bağımsız oynamayı teşvik etmek için doğru oyuncakları almak önemlidir. Tek bir düğmeye basılması gereken oyuncaklar yerine, onları yaratıcı düşünmeye ve hayal güçlerini kullanmaya teşvik edenleri seçin. Blok, çay seti, mutfak takımı, oyuncak bebek evi, tren seti ve oyun hamuru gibi oyuncaklar, çocuğu hayal gücünü kullanmaya teşvik eder.

5. Ekran süresini sınırlayın

Çoğu zaman, ebeveynler kendi işleriyle meşgul olduklarında ve çalışırken, çocukları için televizyonu açar veya ona oynaması için bir akıllı telefon verirler. Bu aletler çocuğun sizi rahatsız etmeden oynamasına izin verirken, gelişimine yardımcı olmak açısından pek bir şey yapmıyorlar. Çocuğunuzu bir ekranın önüne koymak yerine, karalaması için bir parça kağıt ve mum boya verin.

13 aylık bebekte bağımsız oyunu teşvik etmek zor bir görev gibi görünebilir, özellikle de yürümeye başlayan çocuğunuz yapışkansa ve her zaman dikkatinizi istiyorsa. İşin püf noktası bunu yavaş ve sabırla yapmaktır. Fakat çocuğunuzu aynı anda çok fazla yeni oyuncakla boğmayın, çünkü bu sadece çocuğun dikkatinin dağılmış hissetmesine neden olur. Çocuğunuza her seferinde bir oyuncak alın, böylece çocuktan ve oyuncaktan maksimum potansiyeli elde edebilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu