Gençler

Ders Dışı Etkinlikler, İlgi Alanları ve Gençler İçin Hobiler

Ders dışı aktiviteler çocuğunuzun okul dışında yaptığı eğlenceli ve ilginç şeylerdir. Çocuğunuzun bir ilgi veya tutku peşinde koşmasına, benzer düşünen insanlarla tanışmasına veya yeni beceri ve yetenekler geliştirmesine izin verir. Bu faaliyetler söz konusu olduğunda denge anahtardır.


İçindekiler

Ders dışı faaliyetlerden gençler ne alır

İster spor, drama, İzciler ve Rehberler, ister işçilik ya da fotoğrafçılık gibi hobiler olsun, müfredat dışı etkinlikler çocuğunuzun okul dışında hoşlandığı her şey olabilir. Ayrıca dil dersleri, müzik, tartışma, yüzmeve hatta ücretli ve ücretsiz işler gibi çocuğunuzu yapmaya teşvik ettiğiniz şeyler de olabilir.

Ders dışı etkinliklere katılmak şunları yapabilir:

 • Çocuğunuza bir dizi etkinliği deneme ve güçlü yanlarının nerede olduğunu keşfetme şansı verin
 • Çocuğunuzun özgüvenini ve güvenini artırmak
 • çocuğunuza bir başarı hissi verin
 • riskli davranışı azaltmak – örneğin, bu faaliyetler yoluyla yapılan olumlu bağlantılar reşit olmayan içmeye karşı koruma sağlayabilir
 • iyi zihinsel sağlık ve refahı teşvik etmek
 • çocuğunuzun kim olduğunu öğrenmesine yardımcı olun
 • çocuğunuzun sorumluluk üstlenmeyi öğrenmesine yardımcı olun
 • çocuğunuzun planlama ve inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmek
 • Çocuğunuzun duygularını nasıl düzenleyeceğini öğrenmesine yardımcı olun
 • Çocuğunuzun zor zamanların üstesinden gelmeyi öğrenmesine yardımcı olun, bu da çocuğunuzun akademik olarak başarılı olmasına yardımcı olabilir

Katılmak için teen teşvik

Tüm gençler ders dışı etkinliklere dahil değildir. Bu iyi. Fakat bazen gençler yeni bir şey denemek ister ve başlamak için biraz yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu çocuğunuza benziyorsa, fırsatlar ve pratik yardım sağlayarak ders dışı etkinliklere katılmasını teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzun mevcut tüm aktiviteleri dikkate almadığını düşünüyorsanız, onunla konuşmak ilgisini çekmenize yardımcı olabilir. Diğer ailelerle konuşarak bölgedeki gençlerin neler yaptığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun okuluna hangi kulüp ve derneklere sahip olduğunu da sorabilirsiniz – çocuğunuzun arkadaş çevresi dışında etkinlikler olabilir.

Yeni bir grup insanı rahatlatmak için çocuğunuzun yardımına ihtiyacı olabilir. Sonuçta, bir yere gitmek, kimseyi tanımamak ve uygun olup olmadığınızı merak etmek zor olabilir. Belki de çocuğunuzun onunla aktivite yapmak isteyen bir arkadaşı vardır. Ayrıca onunla gitmeyi teklif edebilir veya etkinliği zaten yapan biriyle tanışmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz yavaş yavaş bir faaliyete başlayabilir. Mesela çocuğunuzun ultimate’ın hedefi yerel bir tiyatro grubuyla sahnede olmaksa, sahne eli olarak çalışmaya başlayabilir.

Doğru dengeyi bulmak

İş ve eğlenceyi dengelemek herkes için bir zorluktur – gençlerin öğrenmesi için önemli olan bu yetişkin becerilerden biridir.

  Çocuklar İçin En İyi Top Oyunları

Çocuğunuzun ders dışı çok fazla faaliyette bulunmasından endişe ediyorsanız, işlerin onun için dengesiz olduğunu gösterebilecek bazı işaretler vardır. Bunlara yorgun, huysuz veya stresli olması ve uyumakta güçlük çekmesi dahildir.

Siz ve çocuğunuz bununla sınavlar, sınav zamanı veya büyük bir performansa girme gibi kısa patlamalarla başa çıkabilirsiniz. Fakat çocuğunuz bu stres belirtilerini başka zamanlarda gösteriyorsa, ne kadar yaptığına bakmak faydalı olabilir.

Çocuğunuzun çok fazla iş yapıp yapmadığını anlamak için şu şeylere göz atabilirsiniz:

 • Evden uzakta zaman: Çocuğunuz saat 8:30 veya akşam 9’dan sonra kaç gece eve geliyor? Hafta sonları saat kaçta çıkıyor? Ev işlerini yapmak gibi evde yaşama katkıda bulunabilir mi?
 • Faaliyetler dengesi: Çocuğunuz ne kadar uyku alıyor? Duruş süresi var mı? Ödevini zamanında yapabilir mi? Arkadaşları için zamanı var mı? Şarkı derslerinde ve tenis pratiğinde, örneğin okul masrafı veya sosyalleşme pahasına çok mu zaman harcıyor?
 • davranış: çocuğunuz mutlu görünüyor mu? Sinirli mi? Çok stresli görünüyor mu?
 • Aileye etkisi: Çocuğunuzun aktiviteleri kaç aile yemeğini kaçırır veya bozar? Bu aileniz için bir sorun mu? Aile aktivitelerini ne sıklıkla özlüyor? Çocuğunuzun faaliyetleri, diğer aile üyelerinin işleri yapmayı kaçırdığı anlamına mı geliyor?

Herkes farklıdır ve farklı çocuklar ders dışı etkinlikleri farklı miktarlarda dengeleyebilir. Bu da yaşla birlikte değişir. Çocuğunuzun 9 yaşında başa çıkabileceği şey, 12 yaşında yapabileceklerinden farklı olacaktır.

Zaman yönetimi üzerinde çalışma

Ders dışı aktiviteler ve hayatının diğer alanları arasında daha iyi bir dengeye ihtiyaç duyduğundan endişe ediyorsanız, gençinizle konuşun. Bunu zaman yönetimine odaklanarak birkaç seansa ayırmak isteyebilirsiniz. Aşağıda önerilen adımları deneyebilirsiniz.

Endişelerinizi tanıtın
Çocuğunuza mutlu görünmediğini, yorgun göründüğünü ya da eskiden yapması ya da yapması gereken şeyleri yapmak için çok meşgul olduğunu fark ettiğinizi söylerseniz, ona onu nasıl harcadığını düşünme şansı verebilir. zaman ve enerji.

Mesela “Şu anda çok meşgul görünüyorsunuz. Çok fazla olup olmadığınızı merak ediyorum? ”Veya“ Seansların ne kadar geç bittiği hakkında konuşalım, çünkü haftada üç gece 10: 30’a kadar yatmıyorsunuz”.

Çocuğunuzun zamanının nasıl geçtiğini öğrenin
Siz veya çocuğunuz, her günün etkinlikleri ve ne kadar sürdüğü ile ilgili haftalık bir grafik oluşturabilirsiniz. Grafiği çocuğunuzla birlikte okuyabilir ve ilk gözlemi yapmasını bekleyebilirsiniz. Haftasının nasıl göründüğü hakkında ne düşünüyor?

  Çocuklar İçin Sevimli Meşe Palamudu El Sanatları

Çocuğunuzun işlerin size nasıl göründüğünü bilmesini sağlayabilirsiniz. Mesela “Bu programla her gece ödev için zaman bulmaya çalışmalısınız” veya “Haftada sadece aileniz ve arkadaşlarınızla takılmak için fazla zamanınız yok”. Sonra “Bunu düşünüp daha iyi bir plan bulup bulamayacağımızı merak ediyoruz” diyebilirsiniz.

Çalışma öncelikleri
Çocuğunuzun kendisine sormasını önerebilirsiniz:

 • Az ya da çok ne yapmak isterim?
 • Benim için en önemli şey nedir?
 • Aile olarak bizim için önemli olan nedir?
 • Okul işi gibi ne yapmam gerekiyor?

Bu, çocuğunuza sorunu “çözmeniz” yerine sorunu kendi bakış açısından düşünme şansı verir.

Çocuğunuz yukarıdaki soruları düşündükten sonra, neyin değiştirilebileceğini düşündüğü hakkında birlikte konuşabilirsiniz. Kabul ettiğiniz şeyler veya gördüğünüz sorunlar hakkında rehberlik veya geri bildirim verebilirsiniz.

Mesela çocuğunuzun devam etmesini istediğiniz. Fakat yapmayı bırakmak istediği etkinlikler olabilir. Çocuğunuza neden bir aktivite yapmasını istediğinizi söylemek, artılarını ve eksilerini çözmesine yardımcı olabilir. “Yüzmeyi öğrenmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Düzgün yüzemezseniz plaja veya havuza gittiğinizde çok tehlikelidir”. Veya “Büyükannenizle telefonda konuşabilmeniz için en az biraz İspanyolca konuşabilmenizi istiyorum”. Ailenizin önceliklerini de belirtmek istiyorsanız sorun değil. Mesela “Pazar gecesi akşam yemeği bizim için önemlidir. Bu gerçekten bir aile olarak yapmak istediğimiz bir şey”.

Çocuğunuzla, sadece daha iyi olup olmadığını görmek için başka bir dönem veya altı hafta boyunca bir faaliyete sadık kalmak için pazarlık yapabilirsiniz.

Planı değerlendirin
Çocuğunuz zaman yönetimi ve öncelik belirleme becerilerini öğreniyor. Çocuğunuzun planını harekete geçirmesine izin vermek – işe yarayacağından emin olmasanız bile – ona bu becerileri uygulama şansı verir.

Sizin ve çocuğunuzun yeni programı ayarlamanız gerekebilir. Bu durum gençinizin belirli aktivitelerin ne kadar talepkar olduğu, ne kadar zaman aldıkları ve ailenizin her şeyi yönetmesinin ne kadar mümkün olduğu gerçeğiyle ilgili şeyler yapma arzusunu dengelemekle ilgilidir.

İpucu: Çocuğunuz ders dışı pek çok aktivite yapmazsa sorun olmaz. Kendi şirketini veya solo çıkarlarını tercih edebilir ya da okulun kendisine istediği tüm teşvik veya fırsatı sunduğunu düşünebilir. Ders dışı faaliyetler isteğe bağlıdır. Çocuğunuzun daha fazla yer almasını isteyebilirsiniz. Fakat bir etkinlik yapmak istemiyorsa, bundan zevk almayacak ve bundan faydalanmayacaktır.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu