Çocuklar

Çocuklar İçin Konuşma Becerileri: Konuşma ve Dinleme

Çocuklar büyüdükçe ve geliştiklerinde nasıl konuşacaklarını ve dinleyeceklerini öğrenirler. Olumlu konuşma ve dinleme sırayla, kibarca konuşmak, kesintiye uğramamak ve geri konuşmamakla ilgilidir.


İçindekiler

Konuşma ve dinleme

Bu sahneyi biliyor olabilirsiniz. Çocuğunuz bir Lego acil durumuyla ya da “dans etmemi izle, Mumya!”

Bu sinir bozucu olabilir, ama aynı zamanda oldukça normaldir. Başkalarıyla nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmek çocuğunuz için büyük bir adımdır. Çocuğunuzun diğer insanlarla nasıl konuşacağını ve dinleyeceğini öğrenmesi zaman alacaktır.

Öz-düzenleme, konuşmayı ve dinlemeyi öğrenmenin önemli bir parçasıdır ve bazı çocuklar için diğerlerinden daha zordur.

Çocuğunuzun sahip olduğu mizaç türü de rol oynar – çok sosyal bir çocuk her sohbete katılmak ve dinlemede sorun yaşamak isteyebilir. İlaveten sosyal olmayan bir çocuk muhtemelen dinlemeyi daha kolay bulabilir. Fakat yanıt vermeyi daha zor bulabilir.

Biliyor musun?
Başkaları ile konuşabilmek ve dinleyebilmek çocuklar için önemlidir. Çocukların arkadaş edinmelerine, dinlenmelerine, neye ihtiyaçları olduğunu sormalarına ve başkalarıyla sosyalleşmelerine yardımcı olur.

Konuşmayı ve dinlemeyi öğrenme

Konuşma ve dinleme hakkında bilgi edinmeye gelince, çocuğunuz sizden öğrenecektir. Eşinizle, arkadaşlarınızla ve çocuklarınızla çocuğunuzun konuşmasını istediğiniz şekilde konuşmaya çalışırsanız, çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olur.

Çocuğunuzu, isteyerek, yönlendirerek ve pratik yaparak da öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun ne yapmasını istediğinizi açıkça söylediğinizde en iyi öğrenmesi muhtemeldir. Mesela şunları yapabilirsiniz:

 • “Lütfen sizi parka götürdüğünüz için büyükannenize teşekkür edin” diyerek çocuğunuzu
 • “Sarah,‘ Affedersiniz ”demeniz gereken biriyle konuşuyorsanız ve dinlemeye hazır olana kadar bekleyin” diyerek çocuğunuza rehberlik edin.
 • çocuğunuzla sırayla sorular sorarak ve cevapları dinleyerek pratik konuşmalar yapın.

Çocukları iyi iletişim kurduklarında övmek, onları devam ettirmek istemelerini sağlayacaktır. Mesela “Konuşmaya başlamadan önce konuşmamı beklememi seviyorum”. Veya “Memnuniyetinizle gerçekten çok iyi iş çıkardınız ve teşekkürler şimdi”.

  Çocukları Korkutmayacak Eğlenceli Dinozor Filmi

Kibar konuşma ve konuşma hakkında bazı kurallar koymak isteyebilirsiniz. Bekleneni anlaması için çocuğunuzla kurallar hakkında konuşmak önemlidir. Sonuçları da kullanabilirsiniz. Mesela kaba dil için zaman aşımı gibi bir sonuç oluşturabilirsiniz.

İpucu: Çocuklar en iyi, konuşma ve dinleme ve konuşma alıştırmaları yapma şansları çok yüksek olduğunda öğrenirler. Rol yapmanın bunu yapmanın eğlenceli bir yoludur. Mesela “Telefonda konuşan anne olduğunuzu ve küçük çocuk olduğumu farz edelim. Seninle konuşmak istersem ne yapmalıyım? ”

Olumlu konuşma ve dinleme

İyi konuşabilmek ve dinleyebilmek şunları içerir:

 • konuşma başlatmak
 • doğru şekilde nasıl dikkat çekileceğini bilmek – örneğin, bir mola bekleyip “Affedersiniz” diyerek
 • göz teması kullanma
 • sırayla konuşmak ve dinlemek
 • Çocuğun yaş düzeyindeki açık ve cümle içinde konuşabilme
 • kibarca konuşmak, geri konuşmaksızın
 • konuşmayı ne zaman durduracağını bilmek.

Bazı çocuklar bunu çabucak toplar, bazıları ise nazik bir hatırlatmaya ihtiyaç duyabilir – örneğin, “Rana, benimle konuşurken lütfen bana bak”.

İpucu: Çocuğunuz dil kullanmakta (cümleleri kullanmak, başkalarıyla nasıl konuşacağınızı bilmek) veya kelimeleri telaffuz etmekte (lisping, kekemelik veya sesler oluşturmak) geride görünüyorsa, bir konuşma patoloğu görmek isteyebilirsiniz. Ayrıca bir halk sağlığı hemşiresinden veya doktordan tavsiye isteyebilirsiniz.

Geri konuşmakla uğraşmak

Sınırlar koyduğunuzda, disiplin davranışında bulunduğunuzda veya talimat verirken çocuğunuz geri konuşabilir. Konuşarak çocuğunuz size bakış açısını vermeye çalışıyor. Bazı çocuklar sizden tepki almak için de konuşurlar.

Konuşmayı olumlu bir şekilde yönetebilirsiniz. Çocuğunuz sizinle konuşursa, aşağıdaki stratejiler zaman içinde azalmasına yardımcı olabilir:

 • Sakin bir şekilde yanıt verin ve çocuğunuza kibarca konuşma ve birbirlerine saygılı davranma konusunda sahip olduğunuz aile kurallarını hatırlatın.
 • Çocuğunuz kaba olmaya devam ederse, kabalık için bir sonuç vermeniz gerekebilir. Bu durum konuşmanın başka bir yolunu uygulamaktan, ekran zamanı gibi bir ayrıcalığı kaybetmeye kadar her şey olabilir.
 • Eğer güldüğünüzde veya çocuğunuza çok dikkat ederseniz, çocuğunuzu yanlışlıkla konuştuğunuz için ödüllendirebilirsiniz.
  Çocuklar İçin En İyi Oyun Konsolları

Kesmeyi yönetme

Araya girme genellikle çocuklar konuşma dürtülerini kontrol edemediğinde olur. Fakat acil bir durum olmadıkça, çocuğunuzun beklemeyi öğrenmesine yardımcı olmak önemlidir.

Çocuğunuz kesilirse, aşağıdakilerin bir kısmını veya tümünü deneyebilirsiniz:

 • Çocuğunuza, kabul ettiğiniz aile kuralının ne olduğunu hatırlatın. Sonra “Affedersiniz” diyene kadar konuşmanıza devam edin.
 • Çocuğunuz “Affedersiniz” dediğinde, dikkatinizle onu çabucak ödüllendirmeye çalışın. Doğru şeyi yaparsa istediklerini elde ettiğini görür.
 • Çocuğunuzu beklerken ve “Affedersiniz” dediğinde övün, böylece konuşmaya devam etmek isteyecektir. Mesela “Bebeğinizle ilgili yardım istemeden önce aramamı bitirene kadar beklediniz. Aferin!”
 • Gerçekten kesilemeyen önemli bir çağrınız varsa, çocuğunuzu bazı özel oyuncaklarla veya ilginç bir etkinlikle rahatsız etmeyi deneyin.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu