Eğitim

6 Yaşındaki Davranış Problemleri – Uyarı İşaretleri ve Disiplin Stratejileri

Çocuklarımızı seviyoruz ve iyi ve başarılı yetişkinler olarak büyümeleri için onları en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz.. Masumiyetlerini korumak istiyoruz. Ve çocukların yanında olmak her zaman eğlencelidir! Enerji, merak ve sorularla doludurlar ve onlara doğru zamanda doğru şeyleri öğretmek ebeveynlerin sorumluluğundadır. Çocuklar yaramaz olacak, yanlış şeyler yapacak ve söyleyecek (ve yanlış zamanda!) ve sınırlarınızı test edecek. Bu yüzden onlara doğru zamanda doğruyu yanlışı öğretmelisiniz.

Çocukları yanlış bir şey yaptıklarında disipline etmezseniz, işler biraz kontrolden çıkmaya başlayabilir. Bu yüzden çocuğunuzu disipline etmeniz ve ondan ne tür bir davranışın beklendiğini ve beklenmediğini ona bildirmeniz son derece önemlidir. Yaşlandıkça, bağımsızlığını ilan etmeye başlayacak ve isyankar hale gelebilir. Böylece 6 yaşına geldiğinde davranışları, 2 yaşındayken olduğundan oldukça farklı olacak ve her emrinizi yerine getirecektir.

6 yaşındaki bir çocuğun davranış problemlerini evde ele almak bazı durumlarda oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden çocuğunuza nasıl bakmanın doğru yolunu bilmek ve bunu yaparken kendinizi onun düşmanına çevirmemek, bu dönemde korunması gereken şeydir. Ne yapacağımıza ve nasıl yapacağımıza derinlemesine bir göz atalım.

6 Yaşındaki Bir Çocuktan Hangi Normal Davranış Beklenir?

6 yaşına geldiklerinde çoğu çocuk okula başlar ve yavaş yavaş çevreye alışırlar. Henüz bağımsız olacak kadar tam olarak büyümedikleri fakat bebek muamelesi görmekten hoşlanmadıkları garip bir evredeler.

Çocuğunuz belirli sorunları kendi başına halledebilecektir. Okulda ve evde çeşitli etkinliklere dalmak, bu yıllarda hayatının önemli bir bölümünü oluşturacaktır. Bunları daha iyi kavramaya başladıkça, insan davranışının doğal bir eğilimi olarak, yavaş yavaş bilinçsizce bunların ötesine geçmeye çalışacaktır.

Bu girişimler, çocuğunuzun sinir krizi geçirmesi veya sadece istediğini elde etmek için işbirliği yapmaması gibi bazı davranışlarla sonuçlanabilir. Dilin temellerini kavradıktan sonra, yetişkinlerin nasıl konuştuğuna benzer satırlarda sizinle konuşmaya başlayabilir fakat bu ona kötü bir çağrışım taşımayabilir.

Bazen, kendi bağımsızlıklarını bulma mücadelesinde, bazı çocuklar diğer çocuklarla alay eder veya onlara zorbalık eder ve bu sayede kendi öz değerlerini kanıtlamaya çalışırlar.

6 Yaşındaki Bir Çocukta Yaygın Davranış Sorunları

Bu yaştaki çocukların çoğunda geniş bir temelde bir dizi davranış sorunu gözlenir. Bunlardan bazıları:

  Çocuklar İçin 10 Popüler Yatma Namazı

1. Geri Konuşma

Çocuğunuzu azarlamaya veya disipline etmeye çalıştığınızda, alaycı bir yorumla cevap verebilir veya hatalarınızı gösterebilir.

2. meydan okuma

Çocuğunuz hayır demeyi öğrenmeye başladığında, bir angarya yapmayı reddedebilir veya bu konuda meydan okuyabilir.

3. Yalan

Şakacı bir şekilde övünmek bir şeydir fakat bazı çocuklar aşırıya kaçabilirve hatta hatalarını gizlemek için ayrıntılı yalanlar bulabilirler.

4. Oyalanmak

Bir çocuk için birkaç dakika içinde yapılabilecekler tam bir saat sürebilir, çünkü o sadece belirli bir işi yaparken, ne yapılması gerektiğine odaklanmadan oyalanır.

Çok Fazla Bağımsızlık Altı Yaşındaki Bir Çocukta Davranışsal Sorunlara Neden Olabilir mi?

Çocuklar her zaman mümkün olan en kısa sürede büyümek istediklerini hissederler ve bu da onların bağımsızlık isteği duymasına neden olur. Çocuklara bahşedilen sağlıklı bir bağımsızlık düzeyi, gelecekte onlara yardımcı olacak bazı kararları kendi başlarına almalarına yardımcı olabilir fakat onlara tam bağımsızlık vermek onları isyankar yapabilir.

Ciddi Davranışsal Sorunları Belirten Uyarı İşaretleri

Çoğu davranışsal sorun, katı davranarak ve basit disiplin stratejileri uygulayarak ele alınabilir. Fakat diğer birkaç davranışsal sorun, zaman zaman ciddi müdahale ve hatta danışmanlık gerektirir. Bakalım bunlar neymiş.

1. Cinselleştirilmiş Davranış

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren karşı cinsi merak ederler. Bununla birlikte merak, takıntı, saldırganlık, cinselleştirilmiş davranış ve hatta zararla kendini gösteren cinselleştirilmiş bir biçime dönüşmeye başlarsa, bunun hemen durdurulması gerekir.

2. İntihar Eğilimleri

Çocuğunuz gördüğü veya duyduğu her şeyden etkilenebilir ve bunun sonuçlarını anlamadan kendine zarar vermeyi veya kendini öldürmeyi merak etmeye başlayabilir. Bu durum televizyonda veya video oyunlarında gördüğü şeyler tarafından körüklenebilir. Bunu fark ederseniz, derhal çocuğunuzla konuşun veya gerekirse ona danışmanlık alın.

3. Sürekli Dövüşler

Çocuklar arasındaki tartışmalar, özellikle oyun alanlarında neredeyse günlük bir meseledir. Fakat çocuğunuz hiç arkadaşı yokmuş gibi bir düzeyde tartışıyorsa, bu sizin tarafınızdan özel bir ilgi gerektirir.

4. Okulda Rahatsız Edici Davranışlar

Bazı çocuklar okulda sürekli olarak yaramazlık yapma eğilimindedir, bu da sıklıkla cezalandırılma, öğretmenler ve müdür tarafından azarlanma ve diğer öğrencilerle kavga etme ile sonuçlanır. Bu davranışı ciddiye alın ve çocuğunuzla hemen konuşun.

5. Disipline Duyarsız

Çoğu çocuk, siz onlara karşı katılaştıktan ve disiplini sağladıktan sonra sıraya girer ve eylemlerini düzeltir. Fakat çocuğunuz buna yanıt vermiyorsa veya daha da kötü davranışlar sergileyerek tepki veriyorsa, biraz danışmaya ihtiyacı olabilir.

6. Zayıf Dürtü Kontrolü

Bu durum en ufak sebeplerde ağlamak, bir tartışma başladığında birine vurmak veya onunla aynı fikirde olmayan birine bağırmak şeklinde kendini gösterebilir.

7. Duygusal Sorunlar

Çocuğunuz öfke ya da üzüntü olarak çok duygusal olma eğilimindeyse ya da çevresinde olup bitenlerden genellikle etkilenmediği için tam tersi bir spektrumdaysa, müdahale etmek ve onunla bu konuda konuşmak için bir ipucu olabilir.

  Çocuklara Sabır Öğretmenin Yolları ve Aktiviteleri

6 Yaşındaki Bir Çocuğa Nasıl Disiplin Edilir

Çocuğunuzu, sizden nefret etmesine izin vermeden etkili bir şekilde disipline etmek bir sanattır. Endişelenmeyin, ebeveynler – bu ulaşılabilir bir hedef! İşte size bu konuda yardımcı olabilecek birkaç strateji:

1. Jetonları Kullanın

Çocuğunuzun nasıl davrandığına bağlı olarak, davranışlarından sorumlu olmasına yardımcı olmak için iyi jetonlar veya kötü jetonlar veya hatta her ikisini birden koyabilirsiniz. Belirli bir miktar kötü jetona ulaşmak, belirli kısıtlamalar koyacağınız anlamına gelebilirken, iyi jetonları toplamak, ona özel bir muamele veya ekstra saatlerce oyun süresi vb.

2. Sonuçları Deneyimlemelerine İzin Verin

Birçok ebeveyn, çocuklarını kendi eylemlerinin sonuçlarından korumak için acele eder. Aşırı durumlarda bu gerekli olsa da, çocukların hatalarından ders almaları ve eylemlerinin gerçek hayatta ne gibi sonuçlara veya zararlara yol açabileceğini bilmeleri gerekir. Sürekli söylerken bile bisküviyi paketlememek gibi küçük eylemler, onun daha uzun süre aç kalmasına neden olabilir ve bu da onu bundan sonra yapmayı hatırlamasını sağlayabilir.

3. Doğru Disiplin Edin

Çocuğunuza verdiğiniz kısıtlamalar veya cezalar mantıklı olmalı ve davranışının bağlamına dayanmalıdır. Uzun saatler boyunca video oyunu oynadığı için ona en sevdiği atıştırmalıkları vermemek, disiplin mesajını ona uygun bir şekilde aktarmaz. Bunun yerine, çocuğunuzun haftalık video oyun zamanlarını kısıtlayabilir ve bu saatleri doğru kullanmasını isteyebilirsiniz. Hafta bitmeden onları kullanırsa, kalan günlerde video oyunları oynayamaz.

4. İşlem Yapılabilir İfadeler Kullanın

Çocuğunuza sorunlu bir davranışı sunma şekliniz, çocuğunuzun nasıl tepki vereceğini belirler. Ona ödevi eksik olduğu için dışarıda oynayamayacağını söylemek yerine, önce ödevini tamamlamasını, sonra arkadaşlarıyla futbol oynamanın keyfini çıkarmasını söyleyin.

5. Disiplin Molaları Verin

Çocuğunuz sebepsiz yere asi davranıyorsa, ya onu bir süre cezalandırın ya da belirli bir süre boyunca tüm faaliyetlere ara verin. Bu sayede mesajı alacak ve bir daha böyle davranmayacaktır.

6. İyi Davranışı Teşvik Edin

Çocuğunuzun daha iyi olma çabalarını, görevlerini tamamlamak veya ihtiyaç duyulanın ötesine geçmek için sarf ettiği çabaları takdir edin. Bu durum onun iyi davranışlarını sürdürmek için motive olmasına yardımcı olacak ve sonunda hayatını herhangi bir endişe duymadan sürdürmesine yardımcı olacaktır.

6 yaşındaki bir çocukta davranış problemleriyle uğraşmak kolay bir iş değildir. Sevecen bir ebeveyn ve katı bir disiplin sahibi olmak, çoğu için uyması oldukça zor olan ikili bir roldür. Çocuğunuz zor durumdayken bile onu sevmeyi ve ona bakmayı unutmamak, cezaların darbesini yumuşatmaya ve tüm süreç boyunca bağınızı güçlü tutmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca Okuyun: 7 Yaşındaki Davranış Problemleri ve Disiplin Stratejileri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu